Únor v zahradě (3)

Poslal(a) 01.02. 2009 14:08:30 (30896 čtenářů)

Pomalu končí období zimního nicnedělání, sluneční paprsky dostávají stále větší sílu a mezi zbytky sněhu začínají nedočkavě vykukovat první sněženky a bledule. Postupně přestáváme pečovat o obsah ptačích krmítek a zabýváme se spíše "inventurou" zahradního nářadí a přípravou probouzející se zahrady na jarní výsadby.

Únor v zahradě: mochyně židovská třešeň

Únor bílý pole sílí
Na Hromnice zimy polovice
Na Hromnice kalužky budou jabka i hrušky
Svatá Agáta bývá na sníh bohatá
Svatá Apolena bývá v mlze zahalena
Na svatého Matěje do závěje naleje


Klíčové práce
- opravíme poškozené zahradní nářadí
- překopeme a připravíme kompost k jarnímu přihnojování
- přihnojíme půdu ve sklenících a fóliovnících
- přesazujeme pokojové rostliny
- zapravujeme hnojivo do rozmrzlé půdy zahrady
- při teplém počasí začínáme s výsadbou cibulovin

Stále ještě přikrmujeme
Únor je posledním měsícem, kdy přikrmujeme ptactvo. Jakmile rozmrzne půda a roztaje sníh, necháme zahradní zpěváčky, sýkory, vrabce i ostatní drobné letce hledat potravu na zahradě. Za zimní péči projeví své díky pečlivým sběrem larev, brouků a ostatního často škodlivého hmyzu v našich zahradách. Docílíme tak naprosto ekologické ochrany rostlin před škůdci a příroda, i ta naše malá na zahradě, zůstane v harmonické rovnováze bez chemie a jakékoli námahy.

Letní cibuloviny do rozmrzlé půdy
Naplánované výsadby zakreslené na papíře lze konečně zrealizovat. V nižších oblastech republiky, kde není půda po celou zimu zamrzlá, vysadíme cibuloviny s letní dobou květu. Nakoupené cibule vysazujeme podle jejich velikosti, vždy 2-3 x hlouběji než je jejich délka. Mělkým vysazením by byla cibulovina špatně chráněna před teplotními výkyvy a bránili bychom jí v příjmu živin. Výsadbu provádíme vždy vrcholem cibule vzhůru.

Řeřicha plná vitamínů
Na zahradě je zatím daleko do sklizně, zato za oknem už lze sklízet rostliny řeřichy zahradní, které jsou plné vitamínů. Tento druh zeleniny se pěstuje pro zelenou aromatickou nať a semínka koupíme v každém zahradnictví. Na talířek dáme navlhčenou vatu, kterou posypeme semínky řeřichy. Umístíme na světlé a teplé místo, nejlépe na parapet, a nezapomeneme zalévat. Za týden až deset dní získáme z naklíčených semen řeřichy sazeničky, které ostříháme a ihned konzumujeme. Řeřicha skvěle chutná v zeleninových salátech i na chlebu s máslem. V zimních měsících je výtečnou náhradou pažitky.

Zkontrolujeme opěry, uspořádáme kůlnu
Předjarní úklid a obhlídka zahrady se v únoru vyplatí. Škody napáchané zimními mrazy na rostlinách nejsou ještě zcela patrné, zato mrazem či větrem vyvrácené nebo povytažené opěrné kůly jsou dobře viditelné. Při odstraňování drobných škod zkontrolujeme kůlnu s nářadím a v mírnějším počasí se pustíme do úklidu, brzy přijde čas práce na zahradě a nemusí nás zaskočit vyviklaný rýč, naštípnutá násada nebo chybějící sázecí kolík. Prohlédneme také oddíl uskladněných květníků a minisadbovačů, ať jsme na jaro připravení.

Ozobaný okenní tmel
Jaké překvapení mohou během zimy přichystat sýkorky? Pečlivě ozobaný tmel z na podzim čerstvě zarámovaných oken! Tmel se totiž uchovává ve fermeži a fermež je svou podstatou lněný olej. Vyhladovělým ptáčkům proto měkký a voňavý okenní tmel přímo lahodí. Škodám předejdeme jednak kytováním během sezóny, kdy má ptactvo dostatek potravy a navíc do zimy tmel zatvrdne, případně nalepením siluety dravce na okenici. Tento způsob sýkory jistě odradí od sedání v blízkosti oken.

Invaze chvostoskoků
Sníh před domem vypadá ze dne na den jako by jej znečistila bouchlá kamna a přitom topíte na plyn či elektřinu. Při bližším prozkoumání se tmavé skvrnky o velikosti několika milimetrů hýbou a poskakují. Jedná se o chvostoskoky přesněji o huňatku (Entomobrya nivalis), která patří k nejhojnějším ze své skupiny. Měří 1-2 mm a je všeobecně rozšířená, vyskytuje se v mechu a lišejnících nebo v lesním humusu. V zimním období ji často najdeme masově na sněhu v horských oblastech, kam je zavátá větrem. Chvostoskoci obecně se živí rozkládajícími se organickými látkami, podílejí se na humifikaci půdy, jsou nepostradatelní při rozkladu odumřelých částí.

Sníh na balkonech, led v okapech
Balkony a terasy pravidelně čistíme od napadaného sněhu. Od února totiž hrozí oblevy a s nimi i stropy podmáčené tajícím sněhem. Rychle se střídající teploty změní sníh ve vodu a tu zase v led, který ve štěrbinách a spárách poškozuje obklady teras. Prudká oteplení rozehřívají rychle tající led v okapech, vodu nestihne pojmout okapnice a ta stéká po fasádě a často se dostane i pod ní. Nepříjemným překvapením jsou šedobéžové mapy po vysychajících skvrnách na zdech a stropech interiéru. Nejsnadněji skvrny překryjeme rychle schnoucím nitroemailem, který však vždy aplikujeme jen na dobře vyschlý podklad.

Hnojíme a přihnojujeme
Správně, účelně a včas hnojit znamená dodávat hnojivo do půdy po částech. Některá hnojiva zapravujeme již na podzim, jiná časně z jara. Přihnojujeme také během vegetace. V předjaří před samotnou přípravou půdy pro setí nebo výsadbu hnojíme organickými hnojivy ve formě kompostu nebo průmyslovými hnojivy, která obsahují rychle se uvolňující živiny. Na jaře používáme vícesložková hnojiva s rychlou působností, tedy ledky, superfosfát a draselné soli. Jedná se o hnojiva s pevnou konzistencí, obsahující základní prvky draslík, fosfor a dusík, často obohacená hořčíkem a stopovými prvky.

Překopeme kompost
Při pohledu na odkrytý bok kompostu se objeví chaotický obraz. Nejednotný vzhled kompostovaného materiálu je zpravidla na spodní části tmavý a směrem k povrchu pak stále světlejší a méně rozložený. Abychom během dvou let získali přirozenou cestou plně vyzrálý kompost, je nutné vždy po roce kompostování přehodit jeho vrstvy - horní část přesunout do spodu a spodní pro změnu na vrch. V krátké době se obnoví rozkladné procesy a kompostování pak probíhá rovnoměrně.

Než vysejeme nový trávník
Chceme-li založit novou plochu trávníku, je třeba začít s přípravou, jakmile rozmrzne půda. Pro příliš těžké nebo lehké půdy si obstaráme rašelinu, velmi lehké půdě přidáme jíl nebo slín (ne víc než pětinu objemu rašeliny). Jakmile půda rozmrzne a není příliš vlhká, zpracujeme ji do hloubky 30 cm, přidáme 2-5 cm vrstvu prosetého kompostu nebo rašeliny, upravíme dokonale povrch a již jen čekáme na dobu výsevu, která nastává po prohřátí nejvrchnější vrstvy půdy (začátkem dubna).

Připravíme půdu ve skleníku
Péče o skleník je velice důležitá zejména proto, že se v něm vlivem rychlejšího vegetačního cyklu vystřídá více rostlin. S tím je spojen větší nárok na půdní živiny a současně pravděpodobnost výskytu chorob a škůdců. Ihned jak se oteplí, připravíme půdu v nevytápěných sklenících a fóliovnících. Půdu doplníme o vyzrálý kompost, případně přidáme průmyslová hnojiva. Oboje důkladně a hluboko zryjeme. Pro obnovení a zintenzivnění biologických procesů důležitých pro růst rostlin důkladně zavlažíme pěstební plochu.

Pokojové rostliny připravíme k přesazení
S prodlužující se délkou dne uvažujeme o tom, které pokojovky si zaslouží přesazení. Několik dní před přesazením rostliny očistíme od ulpělého prachu ostříkáním vlažnou vodou sprchy. V teplém počasí podobně poslouží vynesení rostlin na balkon nebo terasu za mírného deště. Rostliny přesazujeme vždy do květináče o číslo většího než byl předchozí. Terakotové květináče je dobré nejprve namočit, aby důkladně nasákly. Na dno nádoby umístíme drenáž z písku a kamínků. Kořenový bal nezakracujeme, zato důkladně upěchujeme novou zeminu okolo něj. Po přesazení nezapomeneme na zálivku.

Prodloužíme kvetení rychlených cibulovin
Rychlení jarních cibulovin má v zimním období přiblížit jaro. Pokud se chceme z květů těšit co možná nejdéle, dodržujeme jistá pravidla, kterými se řídíme již při nákupu. V obchodě vybíráme minimálně nakvetlé cibuloviny. O cibulovinách obecně platí, že nemají rády přílišné teplo. Aby květy vydržely co nejdéle, umístíme květináč alespoň na noc na chladnější místo - do ložnice, na chodbu, verandu či do zimní zahrady. Další podmínkou je světlé stanoviště, umístění na okenním parapetu nebo blízko okna. Zálivku provádíme odstátou vodou pokojové teploty do vyschlého substrátu.

Zpětný řez fuchsií
Příliš světla a teplé stanoviště často zapříčiní vytáhlé křehké výhony na přezimujících fuchsiích, ale i jiných květinách, jako jsou například zakořenělé řízky muškátů. Abychom docílili časného kvetení, sestřihneme loňské výhony na dvě očka a odstraníme slabé a dovnitř směřující výhony. Fuchsie kvetou na nových mladých výhonech, proto je zpětný řez a nový obrost základem bohatého kvetení. Čím pozdější doba sestřihu, tím pomalejší bude vývoj květních i listových pupenů a zároveň se zpozdí i bohatá násada květů.

Únor v zahradě: ptačí zob obecný

Únor v zahradě: brslen Fortuneův

Únor v zahradě: mochyně židovská třešeň

Únor v zahradě: předzahrádka

Ukázka části textu z článku Únor v zahradě, Martina Smolková
Časopis Dům a zahrada
PINELAND a.s., Vlastina 23, 161 00 Praha 6
www.dumazahrada.cz

foto Hana Vymazalová

Články: únor zahradě

31.01. 2008
28.11 kB čtenářů
Únor v zahradě (1)
05.02. 2008
28.47 kB čtenářů
Únor v zahradě (2)
17.02. 2008
30.32 kB čtenářů
Únor na zahradě - řez plaménku (Clematis)
Diskusní fórum / Zahradní kalendář
14.02. 2013
83.52 kB čtenářů
Zima na zahradě
08.11. 2012
132.02 kB čtenářů
Podzimní výzdoba
17.08. 2011
90.49 kB čtenářů
Léto na zahradě
11.04. 2010
21.53 kB čtenářů
Jaro na zahradě
03.12. 2009
13.01 kB čtenářů
Barborky