Jarní cibuloviny (1)

Poslal(a) 08.03. 2005 11:58:18 (43354 čtenářů)

Cibuloviny jsou prvními posly probouzejícího se jara. Zejména drobné jarní cibuloviny, ladoňky, modřence, sněženky, není třeba zahrnovat zvláštní péčí. Jednou vysazené samy regulují svůj vegetační běh po mnoho let za sebou. Postačí jim k tomu podzemní zásobní orgán - cibule, ze které čerpají živiny a po odkvětu z nich vyrůstají mladé dceřiné nástupkyně.

Eranthis hyemalis - talovín

Naopak přešlechtěné tulipány, narcisy, hyacinty vyžadují pravidelné vyzdvižení ze země koncem jara a opětné vysazení na nové stanoviště znovu na podzim. Jedině takto zajistíme jejich opakované kvetení. Časná doba rozkvětu umožňuje zařazovat cibuloviny do výsadeb k později rašícím květinám, jako podsadbu vzrostlých stromů náhradou za trávník a či jako součást travního porostu. Protože většina z cibulovin čerpá živiny z vlastních listů, je třeba nechat po odkvětu cibuloviny v klidu "zatáhnout" a neseřezávat byť nevzhledné listy. S úspěchem je ovšem můžeme kombinovat s později rašícími velkolistými trvalkami, například hostami které je rašícími listy zakryjí. Příkladem toho je probouzející se trávník plný šafránů, ladoněk nebo vznešených zlatých květů narcisu. Právě časný vegetační režim a s ním i následný brzký vegetační klid činí cibuloviny tolik atraktivní a vzácnou složkou středoevropské květeny.

Talovín zimní - Eranthis hyemalis
Spolu se sněženkami patří k prvním jarním cibulovinám. Upoutá svítivě žlutými, vonnými květy nízko nad zemí. Daří se mu na stinných až polostinných stanovištích s dostatkem světla na jaře. Velmi snadno se množí samovýsevem, jejich drobná semena roznášejí také mravenci. Velmi pěkně vyniká ve velkých skupinách v trávníku.

Sněženka - Galanthus nivalis
Naše domácí květina, vykvétá jako jedna vůbec z prvních na jaře, často ještě pod sněhem. Bílé kvítky má velké asi 2 cm. Klade jen skromné nároky na stanoviště, dobře se jí daří v kypré humózní půdě pod listnatými stromy, kde je na jaře dostatek vláhy. V takovém prostředí se nejsnadněji množí. Jedna cibulka vytvoří za několik let velký trs sněženek. Po odkvětu brzy zatahuje.

Bledule jarní - Leucojum vernum
Jedna z nejznámějších jarních cibulovin vyžaduje polostín a vlhčí stanoviště. Jedině pak vytvoří husté porosty plné krásných květů. Kvítky jsou asi 2 cm velké, bílé se zelenými skvrnami na špičkách květních plátků. Uspřádání kvítků je po jednom nebo dvou na lodyhách, vykvétají v březnu až dubnu. Celá rostlina dosahuje výšky do 20 cm.

Ladoňka sibiřská - Scilla sibirica
Ladoňka je jednou z nejpěstovanějších drobných cibulovin. Dosahuje výšky maximálně 20 cm. Vykvétá v březnu převislými, zvonkovitými, jasně modrými květy. V některých případech jsou květy také bílé. Nejlépe se jí daří v lehčích půdách na slunných stanovištích. V dobrých podmínkách vytvoří samovýsevem celé porosty, efektní zejména na skalkách nebo v podrostu vyšších dřevin

Narcis - Narcissus
Vytváří obvykle shluk cibulí, z nichž vyrůstá několik úzkých listů a dutý stvol, zakončený jedním nebo více květy v mnoha barevných provedeních s různým uspořádáním květu. Plnokvěté i jednoduché květy mohou být bílé, smetanové, žluté, ale také oranžové barvy. Kvetou od března do května. Narcisy žádají výsluní a propustnou půdu, bohatě vyhnojenou kompostem. Vysazujeme je v srpnu a v září vždy na 3 - 4 roky.
Dům a zahrada, foto Hana Vymazalová

Články: jarní cibuloviny

14.02. 2012
17.62 kB čtenářů
Jarní cibuloviny - pěstování
24.03. 2005
37.81 kB čtenářů
Jarní cibuloviny (2)
26.09. 2012
9.36 kB čtenářů
Jarní cibuloviny - poklady v cibulkách
03.10. 2008
30.06 kB čtenářů
Jarní cibuloviny - první paleta barev (1)
03.10. 2008
35.33 kB čtenářů
Jarní cibuloviny - první paleta barev (2)
Diskusní fórum / Cibuloviny, hlíznaté rostliny
16.10. 2013
30.16 kB čtenářů
Jarní cibuloviny - výsadba
15.03. 2012
21.46 kB čtenářů
Cibuloviny - jarní kvítí
24.05. 2010
18.77 kB čtenářů
Jarní cibuloviny