Rostliny: Crassula ovata - tlustice

Poslal(a) 22.02. 2009 19:05:23 (85517 čtenářů)

Crassula ovata známá jako tlustice, je snad nejčastěji pěstovaným druhem sukulentních rostlin. Poprvé byla popsána v Anglii v 1768. Jméno Crassula je zdrobnělina z latinského crassus, což znamená tlustý nebo tučný, které se vztahuje k masitému charakteru rodu jako celku. Druhové jméno ovata znamená vejčitý s odkazem na tvar listů.

Crassula ovata f. monstrosa - tlustice

Pochází z jižní Afriky kde roste v oblasti Kwazulu-Natal na skalnatých svazích a údolích, ve společenství keřů, společně spolu s druhy Aloe, Portulacaria afra a dalšími sukulenty.Vytváří velké rozvětvené kompaktní, kulovité, 1 až 3 m vysoké stálezelené, sukulentní keře s lesklými, tmavě zelenými, obvejčitými listy a narůžovělými květy. Větve jsou silné, pevné, s borkou hnědé barvy, působící dojmem velkého stáří. Boční výhony jsou krátké a zavalité s větvemi barvy šedozelené. Crassula ovata je velmi podobná druhu Crassula arborescens, jež má odlišné voskovité květy a téměř kulovité, modrozelené listy

Tlustice je tradiční rostlinou po celém světě. V USA , Německu a na Dálném východě se pěstuje v hranatých porcelánových nádobách jako rostlina která přináší do domácností bohatství. Lidově je nazývána Money Tree, Penny Tree, Dollar Tree - korunový strom. Africké domorodé kmeny kořeny strouhají a uvařené je jedí upravené na kaši s mlékem. Listy jsou používány v lidovém léčitelství jako prostředek proti průjmům nebo při léčbě epilepsie.

Crassulu pěstujeme ve štěrkovitém substrátu, který by měl být dobře vysychavý. Buďto použijeme běžný substrát pro kaktusy, který se prodává, nebo lze namíchat zeminu doma. 1díl písku + 1 díl hrubšího štěrku, pemzy nebo lávy smícháme dohromady a přidáme do 1 dílu ( velikosti odpovídá objemu smíchaných dvou předcházejících složek) zahradní zeminy. Směs musí být sypká, vzdušná a po zalití musí dobře vysychat, aniž by se spojila v neprodyšnou hroudu. Tlustici můžeme pěstovat buďto venku nebo v místnosti na okenním parapetu.

Pěstování venku: Ideální je, umístnit rostlinu na jaře ven , na místo kam zasahuje ranní nebo večerní slunce. Jakmile se otuží, můžeme tlustici umístnit i na plné slunce. Během slunečných, teplých dnů dopřáváme vydatnou zálivku. Pokud je chladněji, zaléváme jednou za 14 dnů a v letním období, kdy jsou teploty vysoké, můžeme zalévat obden, klidně můžete celé rostliny pokropit hadicí. Vždy ale musí voda z květináče odtéct, nikdy nenecháme pod květináčem misku s vodou! Pokud nastane delší deštivé období schováme květináč na chráněné místo. Na podzim, když začnou teploty klesat, přeneseme květináč na okenní parapet a zálivku omezíme na interval jednou za měsíc. V zimním období je nejlepší dát rostliny odpočinout do chladné místnosti s teplotami okolo 10°C a to bez zálivky. Konce zimního období začne rostlina shazovat listy, případně i oslabené konečky větviček. Nic se neděje, protože na jaře, konec měsíce března, když už je dostatek slunce, začneme rostliny pomalu zalévat a měsíc po první zálivce přihnojíme. Při náznaku prvního růstu rostlinu seřízneme. Po zimním odpočinku a přihnojení krásně obrazí se kmínek zesílí.

Pěstování celoročně na okenním parapetu: Umístníme na plné slunce, zálivku provádíme jednou za měsíc. Po celý rok, bez ohledu jaký je měsíc. Vždy platí nenechávat misku s vodou! Nechat pořádně nasát a druhý den přebytečnou vodu z misky vylít. V letním období můžeme opět přihnojovat.Crassula ovata vytváří krásný kmínek a pravidelným seřezáváním větviček můžete v krátké době docílit krásného silného kmínku sukulentní bonsaje.

Obdobně pěstujeme všechny stromové druhy rodu Crassula.

Crassula ovata - tlustice

Crassula ovata 'Variegata' - tlustice

Crassula arborescens - tlustice

Portulacaria afra

Dagmar Petrlíková - zahradnictví Krása netřesků
Ředhošť
www.krasa-netresku.cz , dagmar@krasa-netresku.cz

Články: crassula ovata

05.01. 2010
34.10 kB čtenářů
Crassula ovata - tlustice, sloní noha
26.10. 2008
45.13 kB čtenářů
Crassula - tlustice
Diskusní fórum / Sukulenty, kaktusy
18.11. 2014
67.11 kB čtenářů
Vánoční kaktus - pěstování
13.10. 2014
32.63 kB čtenářů
Kaktusy - pěstování, nemoci, škůdci
26.09. 2014
125.08 kB čtenářů
Mrazuvzdorné kaktusy
19.05. 2014
30.04 kB čtenářů
Sukulenty - nezmaři, výměna rostlin
07.05. 2014
4.44 kB čtenářů
Jak zasadit netřesk na střechu?
02.04. 2014
3.65 kB čtenářů
Deuterocohnia - Deuterocohnia longipetala
05.02. 2014
59.44 kB čtenářů
Dracaena draco - pěstování
08.01. 2014
65.62 kB čtenářů
Sukulenty - fotografie
29.12. 2013
6.62 kB čtenářů
Plíseň u kaktusů
23.12. 2013
28.68 kB čtenářů
Kaktusy - pěstování na parapetu
20.09. 2012
11.08 kB čtenářů
Rozdíl mezi pachyverií a echeverií