Rybíz - řez rybízu (1)

Poslal(a) 24.02. 2009 09:48:13 (74114 čtenářů)

Ribes rubrum 'Tatran' - červený rybíz (ŠKOLKA PŘÍBOR)

Na rozdíl od ovocných stromů se keře rybízů záměrně vysazují o šíři dlaně hlouběji, než stály ve školce, aby se z kořenového krčku mohly neustále tvořit nové výhony. Tak je možno keře po mnoho let udržet v mladistvém stavu. Jinak obrost přestárne, vzniknou kratší hrozny a plody budou menší. Řezem lze docílit toho, že se z mladých výhonů stanou silnější větve, a odstranit současně staré, odplozené větve.

Při výsadbě ponechte pouze asi pět silnějších výhonů, které by měly být co nejlépe uspořádány, a zkraťte je na polovinu až třetinu jejich délky. Jako u řezu ovocných stromů i zde platí, že čím hlubší řez, tím mohutnější přírůstek.

Rok po výsadbě odstraňte všechny příliš hustě rostoucí výhony a zkraťte zbylé roční přírůstky výhonů asi o třetinu jejich délky, abyste dosáhli správného rozvětvení. Tím je keř zapěstován, neboť potřebovat bude ne více než 8-12 silných, vhodně uspořádaných rozvětvených výhonů. Tyto výhony zcela vyplní místo, které má keř k dispozici.

Řez při výsadbě a výchovný řez je stejný u černého i červeného rybízu, poté je potřeba postupovat rozdílně.

Červený rybíz
U slabě rostoucích odrůd jako ‘Heros’, ‘Red Lake’, ‘Stanza’ se provádí i v následujících letech zpětný řez nových přírůstků alespoň o třetinu. Tímto každoročním zkracováním docílíte vzniku silných, dobře rozvětvených výhonů a získáte vzpřímeně rostoucí keře se stabilními výhony, které neleží u země.

Bujně rostoucí odrůdy jako ‘Rondom’, ‘Mulka’, ‘Rovada’, ‘Traubenwunder’, ‘Heinemannův pozdní’ a jiné (sem patří většina nových odrůd pěstovaných v České republice) rostou tak bujně, že každoroční zkracování ročních přírůstků výhonů není třeba provádět. I bez zpětného řezu se vyvine podél výhonů dostatek postranního obrostu, který zůstane převážně krátký, přesně tak, jak si přejete. Pouze vyroste-li takový postranní výhon příliš do délky, odstraňte jej, aby byl keř po celá léta dostatečně prosvětlený.

Pravidelné prosvětlování
Nezáleží na tom, zda jde o silně nebo slabě rostoucí odrůdu, neboť výhony keře červeného rybízu by neměly být starší než 4-5 let. Proto každý rok odstraňte 1-2 staré výhony – poznáte je podle tmavší barvy – a místo nich ponechte stejné množství silných mladých výhonů vyrůstajících ze země. Všechny ostatní výhony vyrůstající ze země již v létě odstřihněte, aby byl keř stále prosvětlený. Rybíz začíná rašit velmi brzy, proto je třeba ukončit zimní řez v únoru.

Prosvětlení starých rybízových keřů
V mnoha zahradách stojí keře s třiceti, čtyřiceti nebo ještě více tenkými, hubenými výhony, které ještě nikdy nezahlédly zahradnické nůžky. Plody jsou malé a kyselé, sklizeň je obtížná. Zde pomůže pouze radikální prosvětlení.

U keřů zanedbávaných po celá léta odstraňte přednostně všechny příliš hustě rostoucí, tenké, přestárlé výhony, stejně jako ty, které leží u země, a to tak, aby zbylé výhony mohly volně stát. V kombinaci s hnojením se po takovéto zmlazovací kúře brzy vyvinou bohatě plodící keře.

Jsou-li keře přestárlé a extrémně husté, lze postupovat ještě radikálněji tak, že odstraníte všechny výhony přímo u země. Z kořenového krčku pak vyraší velké množství výhonů, z nichž je třeba vybrat ty nejsilnější, pokud možno vhodně uspořádané a založit nový keř s 8-12 výhony. V daném roce se sice žádné úrody nedočkáte, po dvou letech však sklidíte o to více plodů nejlepší kvality. To vše platí i pro keře angreštů. Odstraníte-li starší a nadbytečné mladé výhony již v létě, podpoříte růst zbylých výhonů a listy budou mít více světla. Můžete však stříhat ještě i na podzim nebo v zimě. Je třeba pamatovat pouze na to, že drobné ovoce raší velmi brzy zjara, do té doby by měl být řez ukončen.
Ukázka části textu z knihy Řez ovocných stromů, Martin Stangl
Nakladatelství Rebo Productions CZ, www.rebo.cz

foto www.skolkapribor.cz

Články: rybíz řez

11.04. 2014
15.91 kB čtenářů
Červený rybíz - řez
16.07. 2015
12.70 kB čtenářů
Rybíz a řez
18.08. 2018
2.41 kB čtenářů
Černý rybíz - prosvětlovací řez
04.03. 2009
53.87 kB čtenářů
Rybíz - řez rybízu (2)
Diskusní fórum / Ovocné dřeviny
07.07. 2011
28.23 kB čtenářů
Rybíz
10.04. 2011
41.79 kB čtenářů
Rybíz - pěstování
21.03. 2011
52.08 kB čtenářů
Rybíz černý - řez