Rostliny: Anthurium - toulitka, anthurie

Poslal(a) 24.02. 2009 12:38:18 (34961 čtenářů)

Rostlina pochází z jižní části Ameriky kde roste i na stromech. Neustále šplhá za světlem a jak její spodní listy postupně odumírají, rostlina vytváří kmínek a z kmínku vyrůstají dužnaté adventivní kořeny, které zajišťují rostlině stabilitu. Proto je dost obtížné v domácích podmínkách splnit všechny její požadavky. Její zvláštní exotické květy se nazývají toulce a jsou pokryty voskovým nánosem, který květům zajišťuje jejich abnormální trvanlivost. I přes tyto ochranné nánosy se květy ošklivě poničí, když je při rosení květiny postříkáte vodou.

Anthurium - toulitka

Pěstování: rostlina miluje vlhké prostředí a proto je nutné každodenní rosení listů. Nejvhodnější je pěstování v hydroponii, nebo v uzavřeném skleníkovém okně. Přesazujeme jednou za dva roky do hrubozrnné zeminy s rašelinou nebo drcenou borkou. Toulitka nesnáší mnoho vápníku a je velmi citlivá na zasolený substrát.Přesazujeme tehdy, když kořenový bal zcela zaplní květináč.

Zálivka: v létě při rychlém růstu často a vydatně zalévat, vhodné je ponoření i s květináčem do vody aby nasála vodu nebo zapuštění květináče do vlhké rašeliny. Kvůli vlhkosti se doporučuje umístění rostliny na vyvýšené místo přímo do nádobky s vodou, samozřejmě nad úrovní vodní hladiny. V zimě omezit zálivku a umístit na stanoviště s teplotou neklesající pod 16 stC.

Půdní podmínky: substrát s pH okolo 5

Stanoviště: světlé až polostinné, nesmí být na přímém slunci

Hnojení: během kvetení jednou za dva týdny hnojit plným hnojivem poloviční koncetrace, v zimě jednou za měsíc

Množení: starší rostliny lze úspěšně množit dělením bez rozdílu před květením i po kvetení, méně úspěšně řízkováním vrcholovými nebo stonkovými listy, popř.výsevem.

Výsadba: oddělky do hrubozrnného substrátu s pH okolo 5.

Ochrana před škůdci a chorobami: pokud začnou vlivem převápnění nebo nevhodné zálivky hnědnou listy, bývají napadeny sviluškami, při příliš suchém vzdechu jsou napadeny i zdravé listy. příznakem napadení sviluškou je stáčení listů. Napadené části stříkáme Pirimorem.

Anthurium - toulitka

Anthurium - toulitka

Text Josef Hejduk
www.pelargonie.cz

foto Hana Vymazalová

Články: anthurium toulitka

30.01. 2012
17.35 kB čtenářů
Anthurium scherzerianum - toulitka chvostoskvětá
03.12. 2009
18.94 kB čtenářů
Anthurium - toulitka
22.01. 2013
16.01 kB čtenářů
Anthurium - toulitka
Diskusní fórum / Pokojové rostliny
20.01. 2017
33.38 kB čtenářů
Toulitka - Anthurium, nemoc listů
13.02. 2011
13.75 kB čtenářů
Anthurium
03.04. 2009
18.85 kB čtenářů
Anthurium