Pokojovky - provoňte si byt

Poslal(a) 02.03. 2009 14:52:16 (46961 čtenářů)

Pokojovky: lilie (TIP ZC CS)

Pokojové rostliny pěstujeme z rozličných důvodů: zpříjemňují bydlení, každý pokoj zútulní, prospívají mikorklimatu v místnosti a navíc ji jedinečným způsobem vyzdobí. Málokdo však pěstuje rostliny v bytě pro jejich vůni. Takových pokojovek není tolik, zato se však mohou stát skutečnou perlou interiéru. Na následujících řádcích si povíme o několika z nich.

Citroníky (Citrus)
Mnoho druhů z této čeledi lze při dodržení určitých podmínek úspěšně pěstovat i jako pokojové rostliny. Oblíbené jsou zejména pomerančovníky, mandarinkovníky a kumkvát. Vyhovuje jim světlé, vzdušné stanoviště s letními teplotami okolo 25°C, v zimě pouze 10-15°C. V létě je možné s úspěchem citroníky pěstovat venku, pozor pouze na průvan. Zaléváme měkkou odstátou vodou, v období růstu od března do září pravidelně jednou týdně přidáme hnojivo na citrusy. Pěstební nádoba nemusí být příliš velká, přesazujeme jednou za dva roky do těžšího, ale dobře propustného substrátu s vyšším podílem jílu. Pozornost věnujeme sledování škůdců, zejména červců, štítenek a mšic. Při delším zamokření dochází k opadu listů. Citrusy mají vyšší nároky na obsah železa v zemině. V případě potřeby můžeme zpětně seříznout. Intenzivně voní květy i plody.

Gardénie jasmínovitá (Gardenia jasminoides)
Dříve se květy této zajímavé rostliny nosily v klopách nebo účesu. Nároky na světlo má gardénie vysoké, nesnáší ale přímé sluneční záření v období od března do srpna. Teplota i vlhkost musí být rovnoměrné, v létě 20-25°C, v zimě méně, okolo 12-15°C. Důležitá je klidová fáze v zimním období. Gardénie je citlivá na zálivku tvrdou vodou, nesnáší zvýšené množství vápníku v substrátu. Rovněž pozor na přelití, delší zamokření zeminy způsobuje černání nebo i opad listů. Přesazujeme jednou ročně, nejlépe v březnu až dubnu. Do substrátu na rododendrony můžeme přidat i větší části, např. keramzit. Gardénie jsou náchylné k napadání mšicemi. Pokud se rostlině daří na daném stanovišti, neměníme jej, může dojít k opadu poupat i květů. Vůně bílých až krémových květů je velice intenzivní. Podle mého názoru se jedná o nedoceněnou květinu.

Hyacint východní (Hyacinthus orientalis)
Typický zástupce cibulovin vhodných k pěstování i v bytech dostupný v širokém spektru barev. Cibule lze pěstovat i ve speciální sklenici naplněné vodou. Teplota při rychlení se musí pohybovat v rozmezí 10-15°C, dokud cibule důkladně neprokoření i v tmavé místnosti bez světla. Poté hyacint přeneseme na světlé místo, pokud možno s teplotou stále do 15°C. Zálivka rovnoměrná, při pěstování ve sklenici udržujeme stálou hladinu vody těsně pod spodní částí cibule. Hnojení není nutné, cibule má dostatečné zásoby živin nutných k vykvetení. Před rychlením je nutná přibližně dvouměsíční chladná fáze, jinak nedojde k vykvetení. Některé cibule jsou již před prodejem připraveny tímto způsobem.

Jasmín (Jasminum officinale)
Pochází z Blízkého Východu a Číny a kvete bílými, vonnými květy v období od června do září. Ke svému růstu vyžaduje oporu, může dorůstat výšky až tři metry. Přes léto můžeme jasmín pěstovat i jako nádobovou rostlinu venku v květináči. Nároky na světlo jsou vysoké, nesnáší ale přímé slunce. V zimě jasmínu dopřejeme klidovou fázi na světlém, ale chráněném místě s teplotou kolem 5-10°C. Zálivka rovnoměrná, pozor na přelití. Přihnojování jednou za 14 dní hnojivem na pokojové rostliny. Jasmín napadají často mšice, jinak chorobami ani škůdci příliš netrpí. Opadávání listů na podzim a v zimě je přirozený jev.

Lilie (Lilium)
V posledních letech stále oblíbenější druhy pro pěstování v nádobách. Velmi intenzivně voní zejména druhy Lilium orientalis. Barva květů od bílé, žluté až sytě fialové odstíny. Květy jsou nápadně velké a jejich počet je dán zejména velikostí cibule. Lilie po nasázení umístíme na světlé, chladnější místo (12 - 15°C). Zálivka rovnoměrná, pozor na ulití. V době květu jsou nároky na potřebu vody větší. Hnojíme jednou za 14 dní běžnými hnojivy na pokojové rostliny. Pěstební substrát propustný, lehčí. Chorobami ani škůdci příliš netrpí, snad jen pozor na plíseň šedou a mšice. Výhodou takto pěstovaných lilií je možnost jejich vysazení do zahrady po odkvětu a zatáhnutí.

Pokojovky: citrus (TIP ZC CS)

Pokojovky: jasmín (TIP ZC CS)

Pokojovky: gardénie (TIP ZC CS)

Pokojovky: hyacint (TIP ZC CS)

Pavel John
Časopis TIP zahradních center CS
www.zahradnicentra.eu
11 článků v tomto tématu
29.11. 2017
241 čtenářů
Impatiens 'Fusion Glow' - netýkavka, balzamína
Balzamíny jsou známy v mnoha barvách, ale žluté květy jsou u tohoto rodu vyjímečné. Nově vyšlechtěný kultivar, který lze pěstovat jako letničku nebo také pokojovou rostlinu.
29.11. 2017
251 čtenářů
Hoya carnosa - voskovka
Dříve velmi oblíbená, dnes neprávem pozapomenutá nenáročná dlouhověká pokojová rostlina s voskovými listy a vonnými růžovými květy.
13.05. 2017
630 čtenářů
Drosera spathulata - rosnatka
Nádherný druh masožravé rostliny. Přízemní růžice lžičkovitých listů, porostlých stovky chloupků - tzv. tentakulí, žlázek, na nichž se třpytí lepkavé kapičky, podobné kapkám rosy.
10.03. 2017
1.99 kB čtenářů
Araucaria heterophylla - blahočet ztepilý
Další názvy: araukárie různolistá, araukárie ztepilá, pokojová jedle Synonyma: Araucaria exelsa, Eutassa heterophylla Jeden z mála jehličnanů, který lze pěstovat v interiéru. Je klasickou
09.12. 2014
12.93 kB čtenářů
Orchideje v bytě
Momentálně nejmodernějšími interiérovými rostlinami v domácnosti se staly exotické orchideje. Už podle názvu se zdá, že jsou ušlechtilé a náročné na pěstování, ale není to tak. Našli
01.01. 2014
9.48 kB čtenářů
Brambořík - čím mohou trpět bramboříky?
Čím mohou trpět bramboříky? Na brambořících (Cyclamen) se mohou vyskytnout třásněnky: 1 mm velké „mušky“, způsobující na květech nejprve světlé, později hnědé tečkovité skvrny.
22.01. 2013
14.23 kB čtenářů
Anthurium - toulitka
Pěstování toulitek Zářivě červené, světle či sytě růžové, fialové nebo bílé toulce květenství toulitky (Anthurium) vydrží dokonce několik týdnů.
16.01. 2013
17.45 kB čtenářů
Saintpaulia ionantha - jonátka africká
K množení jonátek stačí jediný list Jonátky africké, známé jako „africké fialky“ (Saintpaulia), kvetou skoro po celý rok – i teď v zimě. Pokud chcete některou z rostlin rozmnožit,
18.12. 2012
8.48 kB čtenářů
Euphorbia pulcherrima - vánoční hvězda
Charakteristika: Pryšcovitá rostlina, jež zaujme výrazně zbarvenými listeny, které mohou být až 25 cm dlouhé. Malé zelenožluté květy, které listeny obklopují, snadno přehlédnete. Původně
06.12. 2012
12.86 kB čtenářů
Orchideje potřebují světlo, vzduch a lásku
S příchodem chladných a tmavých dnů, kdy se příroda halí do hnědých a šedých odstínů, roste poptávka po kvetoucích pokojových rostlinách. Pokud se rozhodnete pro můrovec (Phalaenopsis),
06.12. 2012
11.02 kB čtenářů
Hippeastrum - hvězdník
Charakteristika: Z velkých, masitých cibulí vyrůstají vysoké stvoly (nejčastěji jeden až dva), které nesou dva až čtyři květy podobné liliím. Květy jsou červené, bílé, lososové nebo
Diskusní fórum / Pokojové rostliny
28.04. 2017
2.39 kB čtenářů
Pokojovky nenáročné na světlo
15.07. 2013
21.92 kB čtenářů
Pokojovky - choroby a škůdci
13.06. 2012
42.33 kB čtenářů
Moje pokojovky
10.02. 2011
6.58 kB čtenářů
Pokojovky - použití proti škodlivinám