
Ribes nigrum 'Titania' - rybíz černý (HRUŠKA ŠKOLKY)
Černý rybíz
Keře černého rybízu rodí nejvíce na jednoletých výhonech, tedy na těch výhonech, které se vyvinuly v předchozím roce. Proto ihned po sklizni seřízněte očesané výhony až na mladé výhony, které většinou vyraší v jejich spodní třetině, případně je odstraňte těsně nad zemí, pokud se na nich žádný přírůstek neobjeví. Silné výhony, které vyrůstají z kořenového krčku, ponechte, pokud mají dostatek místa. Keře se tedy skládají téměř výhradně z mladých výhonů, které se po letním řezu mohou ještě do podzimu silně vyvinout a které mohou již v nadcházejícím roce mít bohatou úrodu.Používáte-li tento způsob pěstování, netvoří keře černého rybízu pouze osm, nýbrž mnohem více výhonů, které jsou však zpravidla nerozvětvené, a mají proto dostatek prostoru. Pouze tehdy, roste-li nějaký výhon příliš hustě, jej odstraňte přímo u země.
Bylo by chybou zkracovat silné výhony, které v keři po řezu zůstanou. Tím byste sice získali velké množství nových výhonů, sklizeň by se však významně zmenšila, neboť právě v horní třetině jednoletých výhonů visí nejvíce plodů.
Pouze osamělé výhony, umístěné v různých částech keře, by se měly zkrátit asi o třetinu, aby se podpořil další přírůstek.
Ukázka části textu z knihy Řez ovocných stromů, Martin Stangl
Nakladatelství Rebo Productions CZ, www.rebo.cz
foto www.hruska-skolky.cz
Nakladatelství Rebo Productions CZ, www.rebo.cz
foto www.hruska-skolky.cz