Zahrada v květnu (1)

Poslal(a) 04.05. 2005 22:56:51 (23714 čtenářů)

Teplé květnové dny zahajují sezónu pobytu na zahradě. První grilování s posezením na terase dlouho do večera, příprava vodních nádrží pro letní koupání a výsadba letniček stěhuje celou rodinu ven na čerstvý vzduch. Práci, kterou jsme nestihli vykonat v dubnu, lehce dokončíme v květnu. V nadprůměrně teplých dnech poznáme, že je stále ještě jaro podle toho, že kvete vše, co kvést má.

Tulipány a tařičky na skalce

Klíčové práce
- nejméně jednou týdně sečeme trávník
- v polovině měsíce vysazujeme letničky do nádob i na záhony
- věnujeme zvýšenou pozornost péči o růže
- odplevelujeme záhony
- napouštíme nádrže pro závlahu a zprovozníme koupací nádrže
- plánujeme preventivní postřiky proti chorobám a škůdcům Přihnojujeme růže
První rozkvetlá růžová poupata podpoří přihnojení v květnu. V nabídce na trhu jsou speciální kombinovaná hnojiva zajišťující růžím plnohodnotný příjem všech podstatných živin. Někteří výrobci průmyslových hnojiv nabízejí balení kombinované s rozpustným hnojivem. Zálivku použijeme v mezidobí, kdy do zeminy zapravujeme hnojiva pevná. Kdo růžím příliš neholduje a vlastní pouze jeden nebo dva keříky, obejde se bez speciálního hnojiva, stačí použít univerzální Cererit, bohatý nejen na dusík.

Vymrzlá místa v korytech
Celoročně vysazené rostliny v nádobách nemusí z mnoha důvodů přečkat zimu. Nejčastější příčinou uhynutí rostlin jsou mrazy a nedostatek vláhy. Pokud toužíme po pěkných zaplněných nádobách, jednoduše výsadbu doplníme. Nejsnazší je použít trvalky nebo drobné dřeviny, hodí se i některé skalničky. Náročnější jsou sezónní druhy rostlin, které vyžadují obměnu. Při výsadbě doplníme do nádob novou zeminu bohatou živinami a z povrchu odstraníme starou a vyčerpanou.

Vysazujeme skalničky
Jarní měsíce jsou ideální pro výsadbu skalniček i trvalek. Na výstavách i v zahradnických centrech nakoupíme rostliny jako je zakrslý orlíček (Aquilegia flabelata). V nabídce je mnoho pestrobarevných kultivarů například "Cameo" růžový s bílým středem nebo "Nana" fialový s bílým středem. Dorůstá výšky 15 cm a barevnými květy ozdobí skalku nebo nízké výsadby záhonu na přelomu dubna a května. Orlíčky vyžadují slunné až mírně přistíněné stanoviště a živnou půdu s dostatkem vláhy.

Azalka, nebo pěnišník?
Pro laika představuje azalka a pěnišník dva odlišné druhy rostlin s podobnými pěstebními nároky. Teprve genetické inženýrství potvrdilo, že genová výbava a celkový původ obou rostlin jsou totožné. Azalky i pěnišníky jsou jedna a tatáž rostlina, pouze s rozdílem v listech. Pěnišník má tuhé, temně zelené listy, které si rostlina podrží po celou zimu. Naopak azalka má listy jemné, světlejší zelené barvy, na zimu opadavé. Azalky také dosahují oproti pěnišníkům menšího vzrůstu.

Nedostatek žlutých tónů
Ještě jeden rozdíl existuje mezi azalkou a pěnišníkem. Oba druhy vykvétají v tónech mnoha barev, jen pěnišník nehýří jasně žlutou. Díky šlechtitelům se sice podařilo docílit nažloutlého odstínu květů, zdaleka se však nevyrovná azalkově žluté. Příkladem je Rhododendron wardii, jehož kultivary vykvétají žlutě. Dostatečné zahradní podmínky podpoří bohatou násadu květů. Květní pupeny naraší s předstihem oproti listovým, které se vyvíjejí až po odkvětu. Květní pupeny jsou špičatě seskládané a připomínají šišku semknutou po dešti. Z jednoho pupenu vykvete až několik desítek květů.

Proměny skalky V květnu se na skalce vyjímají zejména pozdně kvetoucí druhy cibulovin, některé skalničky a trvalky. Pomalu dokvétá žlutý kamzičník, pryč jsou hyacinty, většina narcisů i modřenců. Výjimkou je plnokvětá forma modřence arménského "Blue Spike", který barevně doplní pozdní plnokvěté světle růžové tulipány, například odrůda "Angélique". Do modro-růžové kompozice barevně zapadnou trvalky: hořec nízký, plamenky, hvozdíky, tařičky nebo zběhovec. Pokud na záhonech některé druhy chybí, je právě čas jít nakupovat. S cibulovinami však počkáme až do podzimu. D8 + obaly modřenec a tulipán

Vysazujeme do přenosných truhlíků Nejvhodnějším časem pro výsadbu letniček je polovina měsíce května. Do přenosných nádob a truhlíků můžeme vysadit rostliny již na sklonku dubna. Před výsadbou zvážíme polohu, kam letničky umístíme. Pro samotnou výsadbu si připravíme kvalitní substrát nebo vyzrálý kompost, pozvolna rozpustné hnojivo, které do zeminy rovnoměrně zapravíme, a zvolené květiny. Na dno truhlíku nasypeme obohacenou zeminu hnojivem. Rozmístíme rostliny, které až po kořenový krček zasypeme zeminou. Tu v blízkosti každé květiny přimáčkneme a vysazené rostliny zalijeme..
Dům a zahrada, foto Hana Vymazalová

Články: zahrada květnu

12.07. 2007
34.43 kB čtenářů
Iberis sempervirens - Iberka
28.01. 2002
18.79 kB čtenářů
Dicentra spectabilis LEM. - srdcovka
22.07. 2007
41.35 kB čtenářů
Saxifraga - lomikámen
08.01. 2002
32.52 kB čtenářů
Clematis ´Nelly Moser´ - plamének
18.02. 2009
31.75 kB čtenářů
Plaménky - kdy a jak stříhat
13.01. 2008
20.79 kB čtenářů
Salvia officinalis - šalvěj lékařská
04.07. 2005
70.88 kB čtenářů
Alcea rosea - topolovka růžová
20.05. 2011
12.11 kB čtenářů
Trávníková hnojiva s pomalým uvolňováním živin
28.03. 2012
9.42 kB čtenářů
Rostlinolékař - jak se zbavit slimáků a plzáků (1)
14.07. 2008
77.28 kB čtenářů
Jedovaté rostliny
22.04. 2011
19.09 kB čtenářů
Motýli
Diskusní fórum / Zahradní kalendář
14.02. 2013
73.58 kB čtenářů
Zima na zahradě
08.11. 2012
115.84 kB čtenářů
Podzimní výzdoba
17.08. 2011
81.30 kB čtenářů
Léto na zahradě
11.04. 2010
18.79 kB čtenářů
Jaro na zahradě
03.12. 2009
11.07 kB čtenářů
Barborky