Zahrada v květnu (1)

Poslal(a) 04.05. 2005 22:56:51 (23160 čtenářů)

Teplé květnové dny zahajují sezónu pobytu na zahradě. První grilování s posezením na terase dlouho do večera, příprava vodních nádrží pro letní koupání a výsadba letniček stěhuje celou rodinu ven na čerstvý vzduch. Práci, kterou jsme nestihli vykonat v dubnu, lehce dokončíme v květnu. V nadprůměrně teplých dnech poznáme, že je stále ještě jaro podle toho, že kvete vše, co kvést má.

Tulipány a tařičky na skalce

Klíčové práce
- nejméně jednou týdně sečeme trávník
- v polovině měsíce vysazujeme letničky do nádob i na záhony
- věnujeme zvýšenou pozornost péči o růže
- odplevelujeme záhony
- napouštíme nádrže pro závlahu a zprovozníme koupací nádrže
- plánujeme preventivní postřiky proti chorobám a škůdcům Přihnojujeme růže
První rozkvetlá růžová poupata podpoří přihnojení v květnu. V nabídce na trhu jsou speciální kombinovaná hnojiva zajišťující růžím plnohodnotný příjem všech podstatných živin. Někteří výrobci průmyslových hnojiv nabízejí balení kombinované s rozpustným hnojivem. Zálivku použijeme v mezidobí, kdy do zeminy zapravujeme hnojiva pevná. Kdo růžím příliš neholduje a vlastní pouze jeden nebo dva keříky, obejde se bez speciálního hnojiva, stačí použít univerzální Cererit, bohatý nejen na dusík.

Vymrzlá místa v korytech
Celoročně vysazené rostliny v nádobách nemusí z mnoha důvodů přečkat zimu. Nejčastější příčinou uhynutí rostlin jsou mrazy a nedostatek vláhy. Pokud toužíme po pěkných zaplněných nádobách, jednoduše výsadbu doplníme. Nejsnazší je použít trvalky nebo drobné dřeviny, hodí se i některé skalničky. Náročnější jsou sezónní druhy rostlin, které vyžadují obměnu. Při výsadbě doplníme do nádob novou zeminu bohatou živinami a z povrchu odstraníme starou a vyčerpanou.

Vysazujeme skalničky
Jarní měsíce jsou ideální pro výsadbu skalniček i trvalek. Na výstavách i v zahradnických centrech nakoupíme rostliny jako je zakrslý orlíček (Aquilegia flabelata). V nabídce je mnoho pestrobarevných kultivarů například "Cameo" růžový s bílým středem nebo "Nana" fialový s bílým středem. Dorůstá výšky 15 cm a barevnými květy ozdobí skalku nebo nízké výsadby záhonu na přelomu dubna a května. Orlíčky vyžadují slunné až mírně přistíněné stanoviště a živnou půdu s dostatkem vláhy.

Azalka, nebo pěnišník?
Pro laika představuje azalka a pěnišník dva odlišné druhy rostlin s podobnými pěstebními nároky. Teprve genetické inženýrství potvrdilo, že genová výbava a celkový původ obou rostlin jsou totožné. Azalky i pěnišníky jsou jedna a tatáž rostlina, pouze s rozdílem v listech. Pěnišník má tuhé, temně zelené listy, které si rostlina podrží po celou zimu. Naopak azalka má listy jemné, světlejší zelené barvy, na zimu opadavé. Azalky také dosahují oproti pěnišníkům menšího vzrůstu.

Nedostatek žlutých tónů
Ještě jeden rozdíl existuje mezi azalkou a pěnišníkem. Oba druhy vykvétají v tónech mnoha barev, jen pěnišník nehýří jasně žlutou. Díky šlechtitelům se sice podařilo docílit nažloutlého odstínu květů, zdaleka se však nevyrovná azalkově žluté. Příkladem je Rhododendron wardii, jehož kultivary vykvétají žlutě. Dostatečné zahradní podmínky podpoří bohatou násadu květů. Květní pupeny naraší s předstihem oproti listovým, které se vyvíjejí až po odkvětu. Květní pupeny jsou špičatě seskládané a připomínají šišku semknutou po dešti. Z jednoho pupenu vykvete až několik desítek květů.

Proměny skalky V květnu se na skalce vyjímají zejména pozdně kvetoucí druhy cibulovin, některé skalničky a trvalky. Pomalu dokvétá žlutý kamzičník, pryč jsou hyacinty, většina narcisů i modřenců. Výjimkou je plnokvětá forma modřence arménského "Blue Spike", který barevně doplní pozdní plnokvěté světle růžové tulipány, například odrůda "Angélique". Do modro-růžové kompozice barevně zapadnou trvalky: hořec nízký, plamenky, hvozdíky, tařičky nebo zběhovec. Pokud na záhonech některé druhy chybí, je právě čas jít nakupovat. S cibulovinami však počkáme až do podzimu. D8 + obaly modřenec a tulipán

Vysazujeme do přenosných truhlíků Nejvhodnějším časem pro výsadbu letniček je polovina měsíce května. Do přenosných nádob a truhlíků můžeme vysadit rostliny již na sklonku dubna. Před výsadbou zvážíme polohu, kam letničky umístíme. Pro samotnou výsadbu si připravíme kvalitní substrát nebo vyzrálý kompost, pozvolna rozpustné hnojivo, které do zeminy rovnoměrně zapravíme, a zvolené květiny. Na dno truhlíku nasypeme obohacenou zeminu hnojivem. Rozmístíme rostliny, které až po kořenový krček zasypeme zeminou. Tu v blízkosti každé květiny přimáčkneme a vysazené rostliny zalijeme..
Dům a zahrada, foto Hana Vymazalová

Články: zahrada květnu

03.03. 2008
13.89 kB čtenářů
Chionodoxa sardensis - ladonička sardská
19.03. 2008
23.26 kB čtenářů
Allium moly - česnek zlatý
12.09. 2007
41.50 kB čtenářů
Viburnum lantana - kalina tušalaj
07.10. 2007
23.53 kB čtenářů
Cotoneaster - skalník
07.05. 2005
21.68 kB čtenářů
Asarum europaeum L. - kopytník evropský
20.06. 2011
24.95 kB čtenářů
Dianthus caryophyllus - hvozdík karafiát
07.05. 2008
23.19 kB čtenářů
Agapanthus - kalokvět
24.02. 2011
22.17 kB čtenářů
Begonia tuberhybrida - begonie hlíznatá
18.05. 2012
7.42 kB čtenářů
Nymphaea - leknín
04.07. 2005
69.68 kB čtenářů
Alcea rosea - topolovka růžová
14.07. 2008
74.64 kB čtenářů
Jedovaté rostliny
Diskusní fórum / Zahradní kalendář
14.02. 2013
70.86 kB čtenářů
Zima na zahradě
08.11. 2012
102.90 kB čtenářů
Podzimní výzdoba
17.08. 2011
78.26 kB čtenářů
Léto na zahradě
11.04. 2010
18.15 kB čtenářů
Jaro na zahradě
03.12. 2009
10.51 kB čtenářů
Barborky