Skleníky - materiály používané na rámy (1)

Poslal(a) 26.03. 2009 10:51:12 (31978 čtenářů)

Dřevo – materiál s budoucností i minulostí
První skleníky se stavěly ze dřeva. Pokud byly opatřené ochranným nátěrem, dokázaly vydržet celou řadu let. Dřevěný skleník působí v zahradě harmonicky, zejména pak v takové, která má přírodní ráz.

Výhody:
• Dřevo je materiál s nízkou tepelnou vodivostí.
• Zejména tropické druhy dřeva mají velmi dlouhou životnost.
• Dřevo lze snadno obrábět.
Nevýhody:
• Nosné části musí být relativně masivní a těžké a „spolykají“ dost světla. Dřevo se musí normovat podle jeho původu a druhu, protože je i po poražení stromu stále ještě považováno za materiál sestávající z „živých“ částí a může vykazovat rozdílné vlastnosti. Odborníci tvrdí, že dřevo je nehomogenní (nestejnorodé) a anizotropní (má v různých směrech různé vlastnosti).
• Dřevo mívá vždy nějaké vady!

Dřevo se mění
Změny tvaru a také životnost dřeva bývají nepříznivě ovlivňovány vlhkostí a působením biologických škůdců, přičemž tento jev lze zmírnit, popř. mu lze do jisté míry zabránit (někdy častým) používáním ochranných nátěrů. Opravdu účinná ochrana je bohužel možná pouze aplikováním přípravků, které však mají neblahý škodlivý vliv i na pěstované rostliny. Biologické přípravky jsou méně účinné a kromě toho musejí být aplikovány častěji. Dřevo rovněž značně zatěžují vysoké teplotní rozdíly mezi vnějším a vnitřním prostředím a vysoká vlhkost vzduchu uvnitř. Při budování skleníku je tedy třeba použít dřevo co nejsušší. Při nátěrech se musí postupovat v souladu s předpisy od výrobce. Dřevěné stavební dílce na základech vyžadují ochranu proti navlhnutí a proti působení vodní páry. Ke dřevu by se vždy mělo dostávat dostatečné množství vzduchu. Přípravky na ochranu dřeva bývají většinou rozpustné ve vodě. Zejména při pěstování zeleniny je nezbytné používat ověřené přípravky s platným atestem.

Ideální je modřínové dřevo
Zvláště dobře se pro stavbu skleníků a pařenišť hodí modřínové dřevo. Nejenže je krásné, ale také se skvěle hodí do zahrady a vyniká mimořádnou odolností vůči vlhkosti a povětrnostním vlivům.

Tyto vlastnosti souvisejí s obsaženými přírodními pryskyřicemi a například v Alpách se těchto vlastností modřínového dřeva využívá již velice dlouhou dobu: ve Švýcarsku se říká, že modřín je dubem Alp. Dokonce i Benátky jsou postavené na pilířích z modřínového dřeva. I o modřínové dřevo se však musí pečovat, aby jeho lesk a životnost zůstaly co nejdéle zachovány. Lze je ošetřovat směsí ze lněného oleje a terpentýnu (20–30 % oleje a 70 až 80 % terpentýnu). V tomto poměru se olej do dřeva jednak dobře vsákne, jednak jej lze snadno nanášet. Při prvním ošetření je možné přidat oleje trochu více. Po nanesení se směs nechá cca 10–15 minut vstřebat a poté se přebytečný nevsáknutý olej setře čistým hadříkem.

Dřevěné skleníky stavěné svépomocí
Nabídka hotových dřevěných skleníků je u nás v současné době na špatné úrovni. Dřevěné konstrukce st avěné svépomocí a potažené fólií proto představují často jedinou možnou alternativu, navíc finančně nenáročnou. Takové stavby však zpravidla nebývají velkou ozdobou zahrady. Finančně náročnější je již stavba na zakázku zadaná profesionálnímu truhlářovi. V případě větších skleníků se zpravidla používají nosné prvky z lepeného dřeva – v tomto případě musí lepidlo splňovat požadavky kladené na stavbu skleníku (vlhkost, značné teplotní rozdíly mezi teplotou uvnitř a venku); zjistěte si proto u výrobce záruční podmínky.

Kovocel nebo hliník?
Dříve bylo obvyklé stavět skleníky z litiny, takže podíl železa byl opravdu znatelný. Čisté železo je měkký, stříbřitě šedý materiál. V zemské kůře je železo se svými 6,2 % zastoupeno jako čtvrtý nejčastěji se vyskytující prvek – hned po hliníku. Železo patří mezi neušlechtilé kovy, a proto se v přírodě téměř nikdy nevyskytuje v čistém stavu, ale většinou ve sloučeninách. Surové železo se vyrábí odkysličením oxidových železných rud koksem.

Ocel
Surové železo obsahuje 3,5–4,5 % uhlíku (C), a proto je křehké. Aby bylo tvárné, tedy kujné, je třeba je přeměnit na ocel. Obsah uhlíku v oceli bývá většinou nižší než 1 %. Pro menší skleníky se používají T-profily z oceli. Běžné zasklívání do gumových profilů bez tmelu není u jednoduchých T-profilů možné, existují však plastové krycí lišty. Ocelové skleníky bývají stabilní, rovněž u fóliovníků se používají ocelové oblouky. Ocel ovšem vykazuje dobrou tepelnou vodivost a snadno i koroduje, proto by všechny ocelové díly měly být vždy pozinkované.

Ušlechtilá ocel
Ušlechtilá je taková ocel, jejíž vlastnosti byly zlepšeny přidáním vhodných zušlechťujících přísad. Ve sklenících se ušlechtilá ocel většinou používá pouze na šrouby, přístroje (topení), ventilaci atd.

Skleníky: pozinkovaný ocelový skleník (LIMES)

Skleníky: pozinkovaný ocelový skleník (LIMES)

Ukázka ?ásti textu z knihy Skleníky, Jörn Pinske
Knihu zakoupíte na www.knizniklub.cz
EUROMEDIA GROUP, k.s., Knižní kub
Nádražní 32, 150 00 Praha 5 - Smíchov

foto www.limes.cz

Články: skleníky materiály

02.10. 2008
25.73 kB čtenářů
Skleníky - materiály, konstrukce a technické vybavení pro celoroční využití
17.02. 2008
19.44 kB čtenářů
Skleníky
04.04. 2008
50.36 kB čtenářů
Skleníky
29.03. 2009
34.31 kB čtenářů
Skleníky - materiály používané na rámy (2)
Diskusní fórum / Skleníky, foliovníky
23.03. 2017
3.65 kB čtenářů
Mech ve skleníku
04.02. 2012
17.96 kB čtenářů
Fóliovník
22.01. 2012
12.93 kB čtenářů
Výstavba skleníků
24.02. 2011
12.60 kB čtenářů
Skleník
27.01. 2010
11.49 kB čtenářů
Vytápěná zimní zahrada
08.12. 2009
31.19 kB čtenářů
Skleníky
29.03. 2009
18.46 kB čtenářů
Pařeniště