Sekačky - ridery

Poslal(a) 27.03. 2009 09:53:31 (19303 čtenářů)

Sekačky: rider (HUSQVARNA)

Mladší příbuzný zahradních traktorů
Na rozdíl od dvoukolových nebo čtyřkolových zahradních traktorů, pro které jsou sečení a sběr trávy jen jednou z nejméně deseti dalších užitečných prací, jsou ridery (vyslovujeme rajdry) menší řiditelné motorové sekačky trávy s pojezdem, na kterých uživatel při jízdě sedí.

Doporučují se pro sečení trávníků různého typu i parkových ploch nad 1 000 m2. Od chvíle, kdy se nejmenší typy – tzv. miniridery – staly cenově dostupnějšími (cena klesla pod 40 000 Kč), o ně roste zájem, protože je mohou používat i ženy. U levnějších typů, vhodných pro zahrádkáře a chalupáře, je žací ústrojí (tzv. sekací hlava) s jedním až dvěma nožovými rotory zavěšeno mezi většími zadními hnacími koly a menšími předními řídicími koly. Podle počtu nožů se mění šířka a roste jejich hodinový výkon.

Žací ústrojí lze zdvíhat i spouštět podle žádané výšky sečení a bývá opatřeno vodicími rolnami pro přesný střih golfových trávníků. U jednonožových je umístěno symetricky v podélné ose rideru nebo vysunuto k jedné straně, což umožňuje sečení i u zdí, obrubníků apod. Nože dvounožového žacího ústrojí se otáčejí proti sobě, aby se co nejlépe využilo aerodynamického proudu vzduchu k výhozu trávy. S větším třínožovým riderem s šířkou záběru až 120 cm v sedě za volantem posečeme za hodinu plochu velikosti fotbalového hříště. I s nejvýkonnější benzinovou sekačkou s pojezdem by nám to trvalo čtyřikrát déle, protože bychom s ní nachodili pěšky téměř 22 kilometrů.

Konstruktérům se podařilo vyřešit rejd předních kol tak, že díky extrémně malému poloměru otáčení (30 cm i méně) dokážou objíždět stromy i jakékoli tvary záhonů či jiných objektů v zahradě. Miniridery a ridery jsou běžně vybavovány tzv. parkovací brzdou.

Dražší jsou tzv. frontridery, které mají obvykle větší zadní poháněná kola, vpředu menší přední kola a otáčení řeší kloubová konstrukce šasí. Díky tomu může frontrider posekat trávu až do konců slepých uliček i najíždět do porostů. Protože žací ústrojí je zavěšeno před předními koly, seká čistě a bez stopy po kolech, které trávu stlačují, jak se to stává u riderů.

Novinkou jsou miniridery připomínající konstrukcí čtyřkolový skútr nebo motokáru.

Většina výrobců (Brill, Honda, Husqvarna, Jonsered, MTD, Partner, SOLO, Wolf-Garten, Yard-Man a další) se snaží získat zákazníky i tím, že k riderům nabízejí jednoduché adaptéry – k zametání cest rotačním kartáčem, opatřují je radlicí na odhrnování sněhu nebo se k nim dá přivěsit válec, secí, posypový či transportní vozík.

Sekačky: ridery a příslušenství (HUSQVARNA)

Ukázka textu z knihy Sekačky, Jan Tůma
Vydavatelství ERA
Chleborádova 22/69, 619 00 Brno
www.erag.cz

foto www.husqvarna.cz

Články: sekačky ridery

20.02. 2008
38.52 kB čtenářů
Travní sekačky
08.04. 2009
20.82 kB čtenářů
Sekačky - podle čeho vybíráme správnou sekačku (1)
Diskusní fórum / Zahradní technika
10.06. 2010
9.32 kB čtenářů
Robotické sekačky
21.03. 2009
14.34 kB čtenářů
Sekačky - Samson 56, 56D
06.03. 2009
20.20 kB čtenářů
Bubnové sekačky