Skleníky - materiály používané na rámy (2)

Poslal(a) 29.03. 2009 15:16:43 (34275 čtenářů)

Skleníky: hliníková konstrukce skleníku (FIRMA KORBEL)

Hliník
Hliník je dnes v případě skleníků materiálem číslo jedna. Patří mezi lehké kovy, je takřka neomezeně tvárný a snese i extrémní zatížení. Na druhou stranu se však vyznačuje příliš vysokou tepelnou vodivostí. Pokud jde o jeho životnost, je – bez vynaložení nákladné údržby – materiálem věčným.

Profily z hliníku lze při výrobě libovolně lisovat, tvarováním se zlepšuje jejich životnost. Do vzniklých drážek, uvnitř i vně, lze zasunout upevňovací šrouby, utěsňovací pryžové profily, krycí lišty a mnoho dalších prvků. Výrobci hobby skleníků již vyvinuli své vlastní profily, popř. převzali hliníkové tvary z oblasti profesionálního zahradnictví. Profily bývají zčásti tvarované tak, aby dokázaly unést rozdílné střešní krytiny, od skla až po plasty, a dokonce i různé tloušťky.

Pokud se šetří na použitém materiálu, nejsou profily zpravidla příliš zatížitelné a nedokážou odolávat tlaku větru. Již při vlastním pohybu profilů se mohou rozlomit použité skleněné tabule, plastové desky povolí a pak mohou za většího větru jednoduše uletět. Ohroženy jsou i okna a dveře. Co je pak platné, že pořízení skleníku bylo cenově výhodné? Tyto nevýhody nelze samozřejmě přisuzovat samotnému materiálu, nýbrž „spořivým“ stavebníkům. Jednotlivé části skleníků jsou vyrobené z tzv. fázových lisovaných profilů. Jedná se o speciální tvrzené slitiny, které vynikají vysokou odolností vůči korozi a kromě toho jsou vhodné pro dekorativní anodické okysličení. Takové profily se vyznačují dostatečnou pevností a jsou odolné proti korozi. Díky anodicky zesíleným oxidovým vrstvám lze rovněž spolehlivěji zachovat dekorativní ráz profilů. Tyto vrstvy nejenže zvyšují antikorozní odolnost materiálu, ale dokážou rovněž lépe odolávat oděru a odrolení, nebo jsou alespoň „pevné“ na omak. V případě vyšších nároků na ozdobný povrch(eloxování) lze tloušťku vrstvy ještě zvýšit, svoji roli zde může sehrát i vhodná barva. Možné je také práškové povrstvení ve všech odstínech.

Plasty – moderní chemie nebo nové problémy?
Ano, je to pravda, plastové skleníky opravdu existují – většinou ale jen vystavené na veletrzích a v katalozích firem z USA a Izraele.

Z rozmanité nabídky plastů, liší cích se svými vlastnostmi, se jako „skleníkový“ materiál s podílem více než 90% jednoznačně prosadil tvrzený polyvinylchlorid (tvrzený PVC). Je odolný vůči červenání a coby termoplastický plast je recyklovatelný za současného zachování všech svých technických vlastností. Skleníky z tvrzeného PVC vynikají dlouhou životností a nízkými nároky na údržbu. Nabízejí se nejen v bílém provedení, ale i v mnoha jiných barevných odstínech. Takto je možné stavět barevné skleníky bez potřeby jakéhokoli nátěru nebo ochranného lakování. Skleníky z tvrzeného PVC jsou odolné proti povětrnostním vlivům, vyznačují se světelnou i barevnou stálostí. Díky speciálním komůrkovým konstrukcím mají výtečnou tepelně-izolační schopnost a splňují všechny požadavky na dobře izolovaný skleník. Lze u nich použít všechny druhy prosklení, ať už ze skla nebo plastu. Ocelové výztuže zasunuté do profilů mohou přispět k zachování nezbytné statické nosnosti a umožňují realizaci takřka všech druhů skleníkových konstrukcí. Cena všech těchto systémů je však stále značně vysoká.

Skleníky: přeprava hliníkového skleníku z polykarbonátu (FIRMA KORBEL)

Skleníky: skleník z polykarbonátu s hliníkovým rámem (FIRMA KORBEL)

Ukázka části textu z knihy Skleníky, Jörn Pinske
Knihu zakoupíte na www.knizniklub.cz
EUROMEDIA GROUP, k.s., Knižní kub
Nádražní 32, 150 00 Praha 5 - Smíchov

foto www.firmakorbel.cz

Články: skleníky materiály

02.10. 2008
25.66 kB čtenářů
Skleníky - materiály, konstrukce a technické vybavení pro celoroční využití
17.02. 2008
19.40 kB čtenářů
Skleníky
04.04. 2008
50.32 kB čtenářů
Skleníky
26.03. 2009
31.93 kB čtenářů
Skleníky - materiály používané na rámy (1)
Diskusní fórum / Skleníky, foliovníky
23.03. 2017
3.61 kB čtenářů
Mech ve skleníku
04.02. 2012
17.94 kB čtenářů
Fóliovník
22.01. 2012
12.91 kB čtenářů
Výstavba skleníků
24.02. 2011
12.58 kB čtenářů
Skleník
27.01. 2010
11.47 kB čtenářů
Vytápěná zimní zahrada
08.12. 2009
31.16 kB čtenářů
Skleníky
29.03. 2009
18.45 kB čtenářů
Pařeniště