Sekačky - výběr a sečení trávníku

Poslal(a) 14.05. 2009 10:48:08 (16845 čtenářů)

Sekačky: sečení trávníku (WOLF GARTEN)

Volba správné a kvalitní sekačky!
V dnešní době není sebemenší problém koupit sekačku. Zůstává jediná otázka-od jaká firmy a podle čeho se řídit!! Pár následujících tipů a rad Vám snad ulehčí výběr!

Sekačka by měla mít centrální nastavení výšky sečení, ZAPOUZDŘENÁ ložiska v kolech,precizní zpracování veškerých svárů, plátěný koš je kvůli údržbě spíše předností, motory s jasným původem od renomovaných značek výrobců motorů, madlo s výstelkou kvůli snížení vibrací, simerinky mezi motorem a šasi, umlčovací systém jen v případě že budete mulčovat každé 4 dny a to jen 1/3 vzrostlého trávníku-víc není trávník schopen zpracovat,ptejte se na servisní střediska a náhradní díly.

Vřetenové sekačky mají při dobrém seřízení nejvyšší kvalitu sečení a jsou tedy nepostradatelné na okrasném trávníku. Systém sečení je na principu nůžek – jednotlivé listy trávníku jsou odříznuty a nikoliv odseknuty (jako v případě rotačního sečení). Řez listů je vždy rovný a neotřepaný a trávník mnohem lépe regeneruje, je méně náchylný k vysychání i nemocem. Pro ty, kdo chtějí docílit i barevného aspektu světlých a tmavých pruhů na ploše je sečení vřetenovou sekačkou nezbytné

Jak správně sekat trávník?
Sečení trávníku je jeden ze základních postupů v péči o trávník. Nevhodně posečená plocha zanechá nejen nekvalitní estetický dojem, avšak může dojít i k poškození trávních jedinců a tím i k nenávratným změnám v trávním porostu. V tomto článku Vám objasníme několik důležitých postupů v sečení trávníku.

Sečením udržujeme potřebnou výšku trávníku, která se odvíjí dle jednotlivých typů trávníku. Pravidelným sečením pak podporujeme odnožování travních jedinců a tím dosahujeme i dostatečného zárůstu a kvalitního vzhledu travnaté plochy. Jednotlivé travní druhy reagují rozdílně na intenzitu a výšku sekání. Tím je četnost sekání odvislá od druhového složení, funkce trávníku a vlivu počasí a podnebí.

Sečení je nutné přizpůsobit přírůstku a to tak, že bychom měli při každém sekání snižovat výšku trávníku o maximálně 1/3 výšky. To v praxi znamená, že po návratu z dlouhé dovolené bychom trávník měli sekat nikoliv najednou ale vždy o 1/3 výšky třeba v odstupu několika dní, než se poseče na původní výšku. S tím souvisí objektivní skutečnost, že čím relativně výše trávník sekáme, tím méně je stresován horkem a suchem v letním období. Při vyšší výšce trávníku a dobrém zapojení si optimálně drží vlhkost a celkově lépe řídí svůj vodní režim a tím nedochází k jeho žloutnutí, často viditelném na mnohých tuzemských zahradách. Trávník na zahradě není golfové hřiště!!!

První sečení po výsevu by mělo proběhnout při výšce trávníku 6 - 8 cm, kdy by mělo dojít ke snížení na 5 - 6 cm. Postupným sečením v pravidelných rytmech se přibližujeme na danou výšku trávníku. Při nákupu vhodné sekačky je třeba se orientovat na tyto parametry: dostatečný výkon pro uvažované plochy, kvalitní sběrací zařízení, možnost využít sekačku pro jiné účely (např. sběr spadaného listí, sběr vertikutovaného materiálu).

V nepřeberné škále sekaček na trávu jsou dominantní dva systémy sečení: rotační sekačky a vřetenové (cylindrické) a sekačky. Každá z nich má svoje výhody a do jisté míry lze říci, že se hodí i na určitý druh trávníku.

Rotační sekačky jsou cenově příznivější než vřetenové sekačky, při dobrém nabroušení nožů a dostatečném výkonu motoru mají kvalitní střih a velmi dobrý sběr pokoseného materiálu. Lze sekat přerostlou i mokrou trávu.

Především je třeba si uvědomit že sekačku nekupujete na 2 nebo 3 sezony ale na delší dobu a nechcete mít každou chvíli problém s opravami!

Novinkou na trhu jsou rotační elektrické sekačky od WOLF-Garten – COMPACT PLUS, které lze pouhým otočením růžice na šasi předělat na sekačku na mulčování. To má svoje výhody především v místech, kde jsou problémy s recyklací posečeného trávníku – posečený a rozmělněný trávník jednoduše zapadá zpět do trávního porostu. Opětovným otočením růžice získáme konvenční sekačku se sběrem do koše – geniální řešení!

Avšak pozor – i při mulčování je nutné přísně dodržovat určité pravidla jako je četnost sečení, vlhkost a vzrůst porostu.

Shrnutí: pro běžné sekání, ale také při vysoké vlhkosti nebo při vysoké výšce trávníku doporučujeme sekat klasickou rotační sekačkou. Jsou jednoduché a nenáročné na údržbu. Pokud jsou Vaše nároky na trávník vyšší, je pořízení vřetenové sekačky pravou volbou. Nejlépe poseká a připraví trávník (pruhy pro hezký pohled). Vřetena jsou ovšem náročná na precizní seřízení.

Sekačky: rotační sekačka Compact plus 34 E (WOLF GARTEN)

Sekačky: vřetenová sekačka TC 32 L (WOLF GARTEN)

EUROGREEN CZ s.r.o.
Office WOLF-Garten Austria Ges.m.b.H
Kostelní 11, 594 01 Velké Meziříčí
www.wolf-garten.cz

Články: sekačky výběr

09.05. 2002
22.04 kB čtenářů
Komplexní péče o trávník (4)
06.06. 2008
24.63 kB čtenářů
Trávník - sekáme nový trávník
20.03. 2008
40.05 kB čtenářů
Trávník - údržba trávníku (1)
24.03. 2008
29.91 kB čtenářů
Trávník - měkký a pružný zelený koberec
29.05. 2008
36.28 kB čtenářů
Zakládáme trávník
06.03. 2008
29.06 kB čtenářů
Březen v zahradě (1)
Diskusní fórum / Zahradní technika
10.06. 2010
9.30 kB čtenářů
Robotické sekačky
21.03. 2009
14.34 kB čtenářů
Sekačky - Samson 56, 56D
06.03. 2009
20.18 kB čtenářů
Bubnové sekačky