Rostliny: Verbascum densiflorum - divizna velkokvětá

Poslal(a) 15.07. 2009 09:57:42 (18898 čtenářů)

Léto budiž pochváleno… Ale co odpovíte, až se zima zeptá, co jste dělali v létě? Až začne být sychravo a přijdou první příznaky nachlazení, tak se jistě hodí bylinky, které jste během léta nasbírali. A divizna je jednou z těch nejúčinnějších a nejlepších léčivek, které nám příroda celé léto štědře nabízí, a to v podobě jejích květů svítících jak neony reklam. A protože kvete právě nyní, tak následujících pár řádků vám napoví, jak ji zužitkovat.

Verbascum densiflorum - divizna velkokvětá [foto_1]

Verbascum densiflorum - divizna velkokvětá [foto_2]

Diviznu velkokvětou (Verbascum densiflorum) snad ani netřeba příliš představovat. Snad každý zná vysoké žlutě svítící „stožáry“, které kvetou po celé léto na mezích a stráních okolo železničních tratí (a mnohde se propracovaly i do zahrad a zahrádek).

Jak na diviznu
Divizna velkokvětá je statná dvouletá bylina, která je v průběhu kvetení k nepřehlédnutí. Jak předchozí věta napovídá, tak kvete až v druhém roce věku, když z přízemní růžice sivých plstnatých dlouze oválných listů vyroste květní stvol vysoký někdy i přes dva metry. Na tomto květním stvolu jsou nahloučeny přímo „Van Goghovsky“ sírově žluté postupně rozkvétající květy. Divizna roste v sušších polohách kamenitých mezí obrácených k jihu, ale občas je pěstována i v zahradách. Kvete celé léto – zhruba od konce června do září. Sbírají se květy, které, jak už bylo řečeno, postupně nakvétají a pak rychle odkvétají, proto třeba vydávat se na sběr pokud možno každý den. Sušíme je co nejrychleji, buď na slunci, nebo lépe v otevřené troubě či v speciální sušičce bylin při teplotě do 60°C. Dobře usušený květ je nejlépe uložit do neprodyšně uzavřených mikrotenových sáčků. Z takto usušeného a uskladněného květu můžeme nejen v zimě vařit čaj užívaný při nachlazení a zánětech dýchacích cest. Ještě lépe je použít květ do čajové směsi: například se sušeným květem černého bezu a lípy. Protože jsou diviznové květy pokryty (tak jako celá rostlina) drobnými chloupky a tyto chloupky někdy mohou být při pití nepříjemné, je dobré z nich vyrobený čaj zfiltrovat přes husté plátýnko nebo ještě lépe fitrační papír. Přefiltrovaný čaj oslazený medem je na chuť velmi dobrý, a tak ani malí marodové neprotestují proti jeho pití.

Kde jsou skryty léčivé účinky?
Hlavními účinnými látkami v květech divizny působících při nachlazení a kašli jsou slizovité látky, a dále pak saponiny (verbascosaponin, verbascogenin), a flavonoidy například rutin, hesperidin, apigenin, luteolin, éterické oleje, karotenoidy… Každá z těchto látek má svůj vliv na lidský organismus a ve svých účincích se doplňují a podporují. Když si všimneme jen těch nejdůležitějších, tak v květech jsou obsaženy slizovité látky vytvářející ochranný povlak, který sliznici dýchacích cest chrání před vysoušením a tím odstraňuje dráždění k suchému kašli, saponiny a flavonoidy zase stimulují sekreci bronchiálních žlázek, a tak pomáhají ředění a rozpouštění hlenů, které jsou pak snadněji vykašlávány. Éterické oleje zas působí protizánětlivě. Vidíte sami, že působení látek obsažených v diviznovém květu je velmi sofistikované a že si tato jinak zcela běžná rostlina zaslouží naši pozornost a možná by se pro ni našlo nějaké místo na zahradě, protože je užitečná i krásná.

Fotografie:
1. Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) je nápadná vysoká žlutě kvetoucí rostlina vyskytující se krom mezí náspů a rumišť i ve venkovských zahrádkách
2. Detail květu divizny velkokvěté, v kterém je skryto tolik léčivé síly…
3. Čerstvý květ - v květu divizny se nachází mnoho účinných látek působících proti kašli a nachlazení.
4. Tak vypadá droga. Sušený diviznový květ se musí dobře uskladnit, aby neplesnivěl.

Verbascum densiflorum - divizna velkokvětá [foto_3]

Verbascum densiflorum - divizna velkokvětá [foto_4]

Ota Beran
www.bmprofit.cz

Články: verbascum densiflorum

18.06. 2009
12.78 kB čtenářů
Verbascum densiflorum - divizna velkokvětá
06.09. 2010
15.66 kB čtenářů
Léčivé rostliny - založte si záhon
Diskusní fórum / Bylinky a koření
31.07. 2017
200.74 kB čtenářů
Bazalka - pěstování
02.05. 2017
2.25 kB čtenářů
Dvojostnice - pěstování, užití
01.05. 2017
2.31 kB čtenářů
Tymián - pěstování
30.04. 2017
752 čtenářů
Česnáček - pěstování
02.04. 2017
105.53 kB čtenářů
Lavandula - pěstování levandule
27.01. 2017
57.13 kB čtenářů
Rozchodnice růžová - pěstování
01.12. 2016
2.21 kB čtenářů
Majoránka vytrvalá
01.12. 2016
1.46 kB čtenářů
Bylinky do většího truhlíku
24.09. 2016
1.54 kB čtenářů
Levandule - pěstování
10.08. 2016
8.94 kB čtenářů
Usychající mladé lístky - Ocimum Sanctum (Bazalka posvátná)
26.10. 2015
3.87 kB čtenářů
Sléz kučeravý - Malva verticillata var. crispa