Rostliny: Ficus carica - fíkovník smokvoň (venkovní pěstování u nás)

Poslal(a) 17.08. 2009 11:55:30 (45046 čtenářů)

Ficus carica - fíkovník smokvoň, plody [foto_1]

Fíkovník smokvoň (Ficus carica), čeledi morušovníkovitých (Moraceae) provází lidstvo jeho dlouhým vývojem a přináší mu užitek i chuťový požitek už celé věky. Ač fíkovníky máme spojeny především se zeměmi jižní Evropy, dají se s úspěchem pěstovat i u nás.

Pokud fíkovníky začnete pěstovat, určitě i vy zjistíte, že není tak složité zařídit, aby přinášely užitek a radost i vám. Třeba vás následující řádky přesvědčí a vy to s fíkovníky také zkusíte.

Začalo to celkem dávno
Dnes už je to vlastně docela dlouhá historie. Je to více než čtvrtstoletí, co jsem byl fascinován exotickou flórou při své první návštěvě tenkrát ještě Jugoslávie, když jsem po hlavní koupací sezóně, tedy v září, obdivoval a ochutnával fíky zrající okolo každé pěšiny v kamenité a vyprahlé pustině a přinášející své sladké plody medové chuti. Tomu se žádné sušené fíky z předvánočních nákupů nemohly ani vzdáleně vyrovnat.

Jenže jak to udělat, aby se člověk něčím podobným mohl pokochat a pochutnávat si i doma? Nejdřív bylo potřeba něco nastudovat a pak sehnat sazenici. Studium proběhlo celkem rychle, protože bylo velmi snadné přečíst vše, co se tehdy na téma pěstování a mrazuvzdornosti subtropických rostlin dalo v knihách sehnat. Zahraniční zkušenosti se nedaly použít vůbec, protože zpravidla pocházely z úplně odlišných podmínek přímořštějšího klimatu západní Evropy. A tak nezbývalo než se pustit do pokusničení.

Pořízení fíkovníku
Sehnat mladý fíkovník v květináči s „odborným“ návodem k pěstování se mi podařilo na jakési kaktusářské burze, kde jej měl jeden z přítomných nadšenců jako doplněk sortimentu. O tom, že bych alespoň tušil, jestli jde o nějakou konkrétní odrůdu se specifickými vlastnostmi, jsem si opravdu mohl nechat jenom zdát.

V pokojových podmínkách
A tak malý fíkovník začal svoji kariéru jako pokojová rostlina v malém bytě. Neměl to věru jednoduché, protože v teplém prostředí panelákového bytu se příliš nedařilo vytvořit podmínky středomořské zimy. V zimě tam bylo příliš teplo a relativně málo světla. V suchém prostředí se nedalo nezalévat, a tak chudák fíkovník v zimě vyrážel tenkými neduživými výhony. Malý pokrok nastal, když jsem začal zimní středomořské podmínky simulovat přesunem fíkovníku na podstatně chladnější panelákovou chodbu. Vzhledem k tomu, že na příchod zimy reagoval opadem listů, neměl jsem příliš obav, že by se to nevzhledné holé „koště“ někomu zalíbilo natolik, aby mi rostlinu zcizil. Nehledě na to, že po té co listy opadaly, nikdo nevěděl ani co je to za rostlinu, ani zda je ještě vůbec naživu. Jeho zimní „mimikry“ mi ho tak uchovaly ve vlastnictví i po několika zimách strávených na „veřejné“ panelákové chodbě.

Bohužel, i když se jako pokojová rostlina několik let po sobě snažil nasadit plody, nikdy to nedopadlo tak, abych se dočkal kýžené sladké úrody. Většinou to skončilo na nedostatku sluníčka v kombinaci s nestálým prostředím malého květináče, což způsobovalo, že když už fíky nasadil tak opadaly, anebo nedozrály.

Pak přišlo stěhování z paneláku do domu vybaveného prostornou pavlačí obrácenou k jihu, kde měl přes léto výborné podmínky pro růst. Středomořské podmínky mu alespoň přes léto určitě připomínal rozpálený vybetonovaný dvorek sálající teplo ještě dlouho do noci. Za takové příznivé podmínky se odvděčil každoročními mohutnými přírůstky, takže jsem každý podzim musel řešit nerudovský problém: kam s ním? Naštěstí jsem v té době pořídil zahradu, a tak ve mně uzrálo rozhodnutí – s konečnou platností zeleného kamaráda zbavit mobilnosti a poskytnout mu stálé stanoviště na zahradě.

Přesun na zahradu
Na zahradě dostal fíkovník to nejlepší místo, které se dalo najít. Zahrada sice nemá příliš mnoho kvalitní půdy ani vláhy, ale zato má sklon k jihu a dostatek sluníčka. A tak tam vprostřed trávníku zaujal své místo a navzdory nepříliš chráněnému stanovišti přežívá docela spokojeně naše středoevropské zimy v nadmořské výšce přes 350 m. Obyčejně se můžete dočíst, že je nejlépe fíkovník vysadit na chráněném místě, nejlépe nedaleko zdi na jižní stranu domu, ale podle mých zkušeností to není nutnost.

Dobré zazimování je důležité
Úspěch venkovního pěstování fíkovníku závisí hlavně na zimním krytí. Podle literatury je fíkovník poměrně otužilý – měl by vydržet teploty až -15 °C. Ale je samozřejmé, že svého dlouholetého zeleného kamaráda nenechávám jen tak napospas českým zimám. To vyžaduje jeho formování řezem, aby příliš nepřerostl a dal se dobře krýt. Krom toho na mladších větévkách také dobře a pravidelně plodí. Když jej připravuji na „zimní spánek“, tak okolo něj zapíchnu křížem dva oblouky z betonářského drátu a svážu je k sobě. Na takto vzniklou konstrukci navěsím větvičky jehličnatého klestí. Vznikne tak cosi tvarem podobného mongolské jurtě a stejně jako ona dokáže i tento kryt dobře vzdorovat mrazům. I když před příchodem silnějších mrazů ještě raději přehodím přes jehličnatý kryt černou netkanou textilii a zatížím její okraje kameny, aby ji nevzal vítr.

Pokud jsou opravdu velké mrazy a je dost sněhu, tak plachtu ještě zaházím hromadou sněhu a z mongolské jurty je rázem eskymácké iglú, v němž je fíkovníku docela dobře. Jelikož má fíkovník v zimě opadané listy, tak světlo vůbec nepotřebuje a díky tomu také neodpařuje tolik vody, takže mu nějakou dobu ani zmrzlá půda okolo kořenů tolik nevadí.

Největším nebezpečím je pro něj kupodivu jaro. Jakmile se začne objevovat silnější sluníčko, je třeba okamžitě sundat černou netkanou textilii, aby se rostlina nezačala příliš ohřívat a nezačala rašit příliš brzy. Pak by pozdní mrazík mohl mladé, právě narašené lístečky snadno spálit. Rostlina, která je v dobré kondici, se s tím vyrovná docela snadno a obraší znova, ale už se to projeví na nižší úrodě. Fíkovník se dá ve středoevropských podmínkách pěstovat docela dobře a existují i rostliny, které přežívají naše zimy bez jakéhokoliv krytí a rostou jako plevelné dřeviny po sídlištích. Ale proč fíkovníku nevěnovat trochu péče a on se odvděčí svým exotickým vzhledem i sladkými plody. Dnes je to navíc o to snadnější, že se dají sehnat různé odrůdy, z nichž některé mají deklarovánu i vyšší mrazuvzdornost.

Foto:
1. Za zimní krytí se fíkovník odvděčí bohatou úrodou sladkých plodů
2. Zimní kryt má kostru ze dvou svázaných betonářských drátů prohnutých do oblouku.
3. Před příchodem mrazů se vyplatí přes kryt přehodit netkanou textilii, a pokud je dost sněhu, tak kryt zaházet sněhem jako v tomto případě.
4. Na kostru je položeno jehličnaté klestí, překrývající se navzájem jako došky na střeše.
5. No řekněte sami, že tomuhle se nic sušeného vybaleného z celofánu nemůže vyrovnat.

Ficus carica - fíkovník smokvoň, kostra zimního krytu [foto_2]

Ficus carica - fíkovník smokvoň, rostlina pod sněhem [foto_3]

Ficus carica - fíkovník smokvoň, kryt z klestí [foto_4]

Ficus carica - fíkovník smokvoň, plod [foto_5]

Ota Beran
www.bmprofit.cz

Články: ficus carica

24.11. 2008
36.94 kB čtenářů
Ficus - fíkovník, fíkus, gumovník, smokvoň
05.01. 2010
69.09 kB čtenářů
Ficus - fíkus, fíkovník (pěstování fíkusů)
23.10. 2009
29.37 kB čtenářů
Ficus carica 'Brown Turkey' - fíkovník smokvoň
16.03. 2008
25.84 kB čtenářů
Ficus carica - fíkovník smokvoň
07.12. 2007
93.65 kB čtenářů
Ficus - fíkus
06.12. 2007
30.47 kB čtenářů
Ficus carica - fíkovník smokvoň
31.05. 2017
1.44 kB čtenářů
Ficus carica 'Peretta' - smokvoň, fíkovník
29.06. 2017
1.01 kB čtenářů
Ficus carica 'Brown Turkey' - smokvoň, fíkovník
14.08. 2008
26.14 kB čtenářů
Ficus carica 'Bornholm's Diamond' - fíkovník smokvoň
13.10. 2011
11.86 kB čtenářů
Přenosné rostliny - kvetoucí rostliny, které mohou přezimovat ve tmě
10.10. 2009
20.57 kB čtenářů
Říjen - začíná klidové období nádobových rostlin
Diskusní fórum / Tropické a subtropické rostliny
25.03. 2017
859 čtenářů
Epifytní rostliny
30.12. 2015
2.03 kB čtenářů
Monstera - problém s novými listy
30.08. 2015
7.17 kB čtenářů
Plumerie - letnění
01.04. 2015
3.62 kB čtenářů
Neomarica caerulea
10.07. 2014
56.77 kB čtenářů
Svatojánský chléb, Karob, Rohovník obecný - pěstování
08.05. 2014
25.81 kB čtenářů
Mango - chřadne, škůdce?
21.01. 2014
4.47 kB čtenářů
Starček hranatý - Senecio angulatus
01.01. 2014
95.70 kB čtenářů
Cymbidium - pěstování
24.12. 2013
33.04 kB čtenářů
Orchideje - pěstování
10.12. 2013
43.32 kB čtenářů
Cykas - pěstování
06.09. 2013
6.00 kB čtenářů
Solandra maxima - pěstování