Grily na plyn

Poslal(a) 19.08. 2009 09:51:08 (27515 čtenářů)

Grily na plyn: plynové grilování (CAMPINGAZ)

Grily na plyn jsou na našem trhu poměrně krátce. Rozšířeny jsou hlavně v USA, kde představují běžné vybavení rodinných domků, u nichž je alespoň nějaká zahrádka nebo balkon, na kterém se dá grilovat. Grily mají jako zásobník nádobu s plynem, a to od nejmenších plynových bombiček pro přenosné grilovací jednotky až po běžné vysokotlaké láhve.

Výhodou plynových grilů je, že je můžeme po grilování uklidit. Dále jsou vždy velmi rychle připraveny k použití, není třeba shánět a spalovat dřevo, případně roztápět dřevěné uhlí. Stačí zapálit plyn, často piezoelektrickým napevno zabudovaným zapalovačem. Provoz grilu je plynule regulovatelný, což znamená, že můžeme grilovat jak obtížněji grilovatelná masa, jako je třeba hovězí, tak například i zeleninu.

Grilovací hořáková jednotka je v sestavách většinou uložena tak, že ji lze celou vyjmout a vyčistit. Některé firmy dodávají grilovací hořákové jednotky samostatné, takže je můžeme použít do vyzděných hotových zahradních sestav, v jejichž deskách ponecháme otvor pro vložení grilovací jednotky.

Nejjednodušší plynové grily jsou osazeny jen základní jednotkou a většinou mají grilovací plochu rozdělenou na dvě nezávislé části. Větší typy disponují zakrývacími víky, které nejen chrání před prskajícím omastkem, ale slouží i jako grilovací trouba, ve které lze připravit rozměrnější kusy masa. Odnímatelné víko mívá okénko z tepluodolného skla, kterým kontrolujeme připravovaný pokrm. Většinou má gril také zabudovaný teploměr. Některé grily mají plnou grilovací plochu (plotnu) z teflonu, na níž můžeme grilovat bez obav z připálení. Grily prodávané v České republice však mívají nad hořáky umístěnu hromádku lávových kamenů, které jsou porézní, o velikosti a tvaru brambory a vydrží, pokud je neznečistíme kapajícím tukem a grilovacími omáčkami, dosti dlouho. Pokud jsou již promaštěné či je na nich připečená šťáva, můžeme zakoupit nové, které se prodávají jako běžná součást grilů. Lávové kameny se po rozpálení hořícím plynem zahřejí na vysokou teplotu, takže žhnou a působí obdobně jako žhavé dřevěné uhlí. Negriluje se přímo na kamenech, ale na nerezových nebo chromovaných mřížkách, umístěných nad nimi. Většina grilovacích jednotek má zvýšené boční postranice stejně jako zadní část, což chrání grilovací místo před větrem. Pod rošt můžeme vsunout plech, který slouží k zachycení tuků a šťávy. Několik kapek však může „ovonět“ grilované maso. Pokud chceme grilovat nějakým neobvyklým způsobem, tedy získat novou chuť, protože plyn je po shoření bez zápachu, můžeme na grilovací kameny položit misku z alobalu. Do ní dáme štěpinky dřeva, např. švestky, hrušně, třešně, kuličky jalovce, lístky čaje či jiného koření a bylin, ovšem řádně provlhčené. Tak aroma z dřev a bylin prostoupí grilovaným masem a dodá mu vůni, jakou si budeme přát.

V poslední době přišel jeden z velkých dodavatelů grilů – firma Camping Gaz na nový způsob řešení plynových grilů. Jedná se o technologii grilování tzv. způsobem RBS (Radiant Burner System) se dvěma vertikálními hořáky po stranách grilovací jednotky. Lávové kameny jsou umístěny na dně nádoby, kde se teplem rozpálí. Maso a další potraviny se grilují nahoře na roštu. Šťáva odkapává na lávové kameny a vůně stoupá nahoru (pokud si to přejeme a nezabráníme tomu) a tím dodá grilovanému masu přírodní chuť a vůni.

Častá je otázka, jak uložit a připojit plynovou lahev. Typy homologované pro ČR, jaké dodává například Camping Gaz, mají přípojky upravené pro rozměry našich nádob na plyn. U neznámých zahraničních výrobků je nutno dbát zvýšené opatrnosti a zjistit si, o jaký druh plynového zásobníku jde a jak je možno jej připojit ke spotřebiči.

Grily na plyn: RBS grilování (CAMPINGAZ)

Ukázka části textu z knihy Zahradní krby a grily I, Václav Vlk
Nakladatelství Grada Publishing, a.s.
U Průhonu 22, 170 00 Praha 7
www.grada.cz

foto www.campingaz.cz

Články: grily plyn

06.03. 2008
29.99 kB čtenářů
Grily - typy grilů podle způsobu ohřevu (2)
11.08. 2009
19.57 kB čtenářů
Zahradní krby a grily - palivo pro zahradní topidla
Diskusní fórum / Zahradní krby, grily
30.03. 2018
2.34 kB čtenářů
Výběr zahradního grilu
22.07. 2014
11.56 kB čtenářů
Levný zahradní krb s grilem
08.07. 2011
35.97 kB čtenářů
Vodní gril
30.01. 2010
22.95 kB čtenářů
Gril se žulovou deskou
15.09. 2009
33.59 kB čtenářů
Kameny na zahradě a co z nich
27.07. 2008
20.22 kB čtenářů
Grilliput - kde ho koupit v ČR?