Rostliny: Hamamelis - vilín

Poslal(a) 13.03. 2010 11:36:30 (29819 čtenářů)

Vilín roste v Severní Americe, kde je známý jako „pukavý oříšek”, podle charakteristického praskavého zvuku, jež provází otvírání plodů. Starou indiánskou léčivou rostlinu dodnes s oblibou využívá pánská i dámská kosmetika.

Hamamelis - vilín (PPH)

Atraktivním zástupcem časných dřevin v okrasné zahradě je každoročně vilín (Hamamelis). Statné bezlisté keře se již v únoru chlubí květy v paletě odstínů od žluté, přes sytě oranžovou až do purpurové. Na podzim rozzáří zahradu probarvené listy.

Vilíny jsou opadavé, v našich podmínkách různě mohutné keře. Dosahují podle druhu a odrůdy 3 – 5 m. Částečně se podobají lísce. Základní druhy pocházejí ze Severní Ameriky a východní Asie. Štíhlé kmínky mají šedavou nebo nahnědlou kůru. Prosvítá i v době vegetace a dodává společně s habitem keřům mírně strnulý vzhled. Velmi časně se objevují na neolistěných větvích nápadné a neobvyklé klubíčkovité květy. V době silných mrazů se stočí a po oteplení se opět neporušené rozvíjejí. Některé vilíny příjemně voní. Až později se objevují jednoduché, nesouměrné a nepravidelně zubaté listy. Semena, připomínající drobný oříšek se zobáčkem (botanicky tvrdé tobolky se dvěmi semeny), dozrávají až v následující zimě, často v době květu. Při dozrání se tobolky s třasknutím otevřou a vystřelí semeno až 10 m daleko.

Ideálním stanovištěm pro vilín je prostorné místo ve výhledu. Snažíme se je vysazovat na chráněném místě, ale tak, abychom si užili jejich časnou krásu a neskrývali je v odlehlém koutě zahrady. První roky rostou pomalu, až posléze dosahují větších rozměrů. Řez jim nesvědčí. Dobře rostou v  humózních a stále mírně vlhkých půdách. Většina žádá neutrální nebo mírně kyselou půdu, pouze vilín virginský snáší i půdy vápenité. Půdu je možné vylepšit přidáním kompostu nebo rašeliny. Nepatří na suchá, vyprahlá stanoviště. V létě, zvláště je-li dlouho sucho, zaléváme. Vyžadují dostatek světla, ale snáší i mírné zastínění. V našich podmínkách jsou zcela otužilé a zimní mrazy je poškozují jen zřídka. Netrpí chorobami, škůdci ani okusem zvěře. Špatně však snášejí přesazování. Množí se poměrně obtížně, pro zahrádkáře doporučujeme hřížení větví v dubnu. Vilíny vysazujeme nejčastěji  kontejnerované. Přes zimu povrch půdy nad mladými rostlinami pro jistotu namulčujeme zetlelým hnojem, kompostem nebo rašelinou.

Vilíny jsou vyslovené solitéry, případně se vysazují v drobných skupinách. Zkuste vysadit společně vilín kvetoucí žlutě a červeně. Kombinace s dalšími listnatými keři je spíš obtížná. Rozhodně se nehodí do živých plotů. Vyžadují dostatek místa a jsou dlouhověké. Výborně vyniknou před tmavými jehličnany (tisy, tsugy, jedle) a vyššími stálezelenými dřeviny (cesmíny, zimostráz). Dají se pěstovat také v nádobách, menší rostliny si v době květu přeneseme na ideální stanoviště a po odkvětu je můžeme umístit na jiné místo v zahradě. Větévky se rychlí.

Nejčastěji se pěstuje vilín prostřední (Hamamelis x intermedia), který vznikl zkřížením vilínu japonského (Hamamelis japonica) a čínského vilínu měkkého (Hamamelis mollis). Šlechtitelé získali rostliny s celou barevnou škálou květů od světle žluté po tmavě vínovou. Dnes se při šlechtění kromě barvy květů dává velký důraz i na jejich příjemnou vůni.

Sytou žluť a příjemnou vůni má Hamamelis mollis a kultivary, světle žlutý je Hamamelis mollis ´Pallida´.

Vilín jarní (Hamamelis vernalis) se pěstuje zřídka. Jako jediný druh vytváří nepříjemné kořenové výmladky. Ty však nevytvářejí roubované kultivary. Nejčastěji se pěstuje ´Lombarts Weeping´, který má jako jediný vilín převislé větve. Květy jsou drobnější, červené a listy výrazně modrozelené. Velmi oblíbený je i růžově kvetoucí Hamamelis vernalis ´Carnea´.

Také vilín virginský (Hamamelis virginiana) se pěstuje méně jako okrasný keř. Jeho květy vykvétají totiž již na podzim a ztrácejí se mezi suchým, ještě neopadaným listím. Původní druh má žluté vonné květy, nejznámější je červený kultivar ´Rubescens´.

Víte, že:
- první vilín, vilín virginský, byl dovezen do Evropy již v roce 1736? Vilín měkký byl introdukován v roce 1879, vilín japonský roku 1881 a vilín jarní nejspíše až roku 1908.
- anglické jméno čarodějnická či kouzelná líska (witch-hazel) získal nejprve omylem? Původní jméno wiche ( wice) hazel totiž znamená líska s ohebnými, poddajnými větvemi. Teprve později, vzhledem k léčivým vlastnostem, neobvyklé době květu, vystřelování semen, ale i proto, že se z  větví vyráběla košťata, získal jméno čarodějnická. Latinským pojmenováním Hamamelis původně označoval Plinius mišpule. Název se vztahuje k prohnutým zobánkům na plodu (kališním lístkům u mišpule). České jméno poukazuje na svinování korunních lístků v době květu.
- indiáni používali vilín virginský jako léčivou rostlinu již před příchodem Evropanů? Především listy a kůra vilínu virginského se používají ve farmacii a kosmetice. V USA se za rok spotřebuje kolem 4 milionů litrů výtažků z listů. Droga má tonizující, stahující a protizánětlivý účinek na žíly, zvyšuje odolnost kapilár a reguluje jejich prostupnost. Používá se při léčbě hemeroidů, k redukci žilního otoku při léčbě křečových žil a unavených těžkých nohou. Napomáhá hojení popálenin a omrzlin. Indiáni jej také používali při léčbě očních a ženských chorob. V kosmetice se z něj připravují stahující přípravky. Výtažek z listů pomáhá omezit zčervenání citlivé pleti v obličeji při nepříznivých klimatických podmínkách. Používá se i při léčbě akné.
- větvě také využívají proutkaři?

Kultivary vilínu prostředního
'Advent' světle žlutý, ranný
'Agnes' červenooranžový
'Alexander' červenooranžový
'Amanda' tmavě žlutý, vonný ranný
'Amanon' světle výrazně žlutý, vonný
'Angelly' zlatožlutý, vonný
'Aphrodite' svítivě oranžový, silně vonný
'Arnhem' červenooranžový, vonný
'Arnold Promise' světleji žlutý, jemně vonný
'Aurora' žlutý na bázi do oranžova, vonný
'Barmstedt Gold' tmavě žlutý, velké květy, bohatě kvete
'Bernstein' tmavě žlutý, na bázi do oranžova
'Birgit' Purpurový
'Brandes' Žlutý
'Carmine Red' karmínově červený
'Copper Cascade' měděně červený
'Diane' svítivě červený
'Feuerzauber' bronzový
'Fire Blaze' na bázi oranžový, konce tmavě žluté
'Gingerbread' červený
'Glowing Embers' světle oranžově žlutý
'Harry' bohatý, zlatě žlutý až žlutooranžový
'Hiltingbury' červený
'Jelena' oranžový, ranný
'Limelight' světle žlutý
'Livia' purpuruvý
'Moonlight' sytě světle žlutý, vonný
'Nina' světle žlutý
'Old Copper' bronzový
'Orange Beauty' tmavě žlutý, ranný
'Orange Peel' oranžový
'Pallida' světle žlutý, vonný
'Primavera' světle sytě žlutý
'Ripe Corn' žlutý
'Robert' bronzový
'Rubin' vínově červený, vonný
'Ruby Glow' červenohnědé květy
'Spanish Spider' oranžově červené květy
'Sunburst' světle žlutý
'Twilight' oranžový s červeným středem
'Vesna' žlutý s oranžovým středem
'Westerstede' žlutý
Ukázka z článku Rozkvetlá naděje, únor 2010
Plant publicity Holland, www.pph.nl
www.rostlinamesice.cz

Články: hamamelis vilín

16.01. 2017
1.14 kB čtenářů
Hamamelis intermedia 'Aurora' - vilín zahradní
24.09. 2007
30.20 kB čtenářů
Hamamelis japonica - vilín japonský
04.02. 2009
22.19 kB čtenářů
Hamamelis mollis - vilín měkký
16.01. 2017
963 čtenářů
Hamamelis mollis 'Palida' - vilín zahradní
24.10. 2011
9.49 kB čtenářů
Hamamelis virginiana - vilín viržinský
16.01. 2012
10.21 kB čtenářů
Hamamelis x intermedia - vilín prostřední
18.01. 2009
14.78 kB čtenářů
Hamamelis x intermedia 'Diane' - vilín prostřední
01.02. 2009
27.38 kB čtenářů
Hamamelis x intermedia 'Diane' - vilín prostřední
03.02. 2009
14.04 kB čtenářů
Hamamelis x intermedia 'Pallida' - vilín prostřední
29.03. 2009
39.96 kB čtenářů
Hamamelis - vilín
01.03. 2012
7.10 kB čtenářů
Hamamelis - vilín
Diskusní fórum / Keře listnaté opadavé
16.08. 2017
4.71 kB čtenářů
Fialový neznámý keř?
08.07. 2017
2.52 kB čtenářů
Hortenzie - množení
11.05. 2017
162.81 kB čtenářů
Hortenzie - pěstování
25.04. 2017
44.70 kB čtenářů
Tamaryšek - pěstování
04.04. 2017
1.80 kB čtenářů
Mandloň obecná - pěstování
02.04. 2017
40.72 kB čtenářů
Ptačí zob - výsadba, střih
21.03. 2017
2.58 kB čtenářů
Svída - množení řízkováním
18.03. 2017
2.19 kB čtenářů
Šeřík - výsadba
17.03. 2017
3.15 kB čtenářů
Okrasné keře - kdy sázet?
17.03. 2017
2.32 kB čtenářů
Zlatice - řez
01.12. 2016
14.56 kB čtenářů
Komule Davidova - pěstování