Rostliny: Magnolia x 'Black Tulip' ® - šácholan, magnólie

Poslal(a) 22.03. 2010 10:13:49 (33919 čtenářů)

Magnolia x 'Black Tulip' ® - šácholan, magnólie

Dalším novozélandským skvostem mezi magnóliemi je hybridní odrůda s názvem černý tulipán = Black Tulip®, kterou vyšlechtil Mark Jury. Pochází z křížení velkokvěté odrůdy Iolanthe a sytě purpurové odrůdy Vulcan.

Její předností je temně vínová barva květů, které se nikdy neotevírají úplně, ale zůstávají polozavřené v zaobleném tvaru pivoňkového poupěte či tulipánu. Okvětní plátky jsou tuhé a neprůsvitné, což ještě umocní jejich barvu. Obecně platí, že čím starší rostlina, tím tmavší květy, takže je možné, že na mladých sazenicích budou květy světlejší, ale určitě stojí za to si pár let počkat na tu pravou barvu. Květy jsou menší, cca 10-15 cm široké, těsně přisedlé k větvím. Listy jsou středně zelené, tužší. Keř rostle převážně vzpřímeně, středně rychle. V Evropě chráněná patentem EU 14218.

Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po dokvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitní rašeliny, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, s největší pravděpodobností jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá - nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Je plně mrazuvzdorná. Ocení stanoviště chráněné před ostrým větrem a zamulčování kořenů, aby neztrácela vlhkost v žádném ročním období. Mrazuvzdorná do cca -27°C.

Běžná výška x šířka: 3-5m x 1-2m
Kategorie-list: listnatý opadavý
Vzrůst: vyšší keř
Barva listů: zelená
Termín kvetení: květen - květen
Nároky na oslunění: slunce a polostín
Kategorie-květ: nápadné květy
Barva květů: purpurová
Zařazena do kategorií: opadavé listnáče, magnólie

Magnolia x 'Black Tulip' ® - šácholan, magnólie

Milan Havlis, Specializované zahradnictví
Chlumec 23, 382 32 Velešín
www.havlis.cz

Články: magnolia black

28.04. 2009
27.11 kB čtenářů
Magnolia x 'Genie' - šácholan
Diskusní fórum / Keře listnaté opadavé
19.08. 2010
18.77 kB čtenářů
Magnolia - "Yellow bird"
04.05. 2010
8.89 kB čtenářů
Magnolia Nigra
24.08. 2009
20.91 kB čtenářů
Magnolia soulangiana