Březen - užitková zahrada

Poslal(a) 31.03. 2010 11:13:48 (14648 čtenářů)

Březen: pažitku můžeme pěstovat i v květináči (PROVOBIS)

Koncem měsíce vyčistíme trsy jahodníků od loňského listí a nečistot, záhon okopeme (přitom můžeme do půdy zapravit kombinované hnojivo, nesmí se však dostat do srdéček!) a zalijeme. Trsy, které nemají zelený střed, odstraníme.

Koncem března vysadíme meruňky a broskvoně, hrozí-li ještě silnější mrazy, přihrneme místo výsadby kompostem nebo slámou, aby kořenová soustava nepromrznula. Ihned po výsadbě je třeba provést základní výchovný řez koruny.

TIP: V kvalitním zahradnickém centru vám při nákupu na požádání sestřihnou korunu ovocných stromů. Takto upravené sazenice je však třeba ihned vysadit.

Líska je svým původem lesní strom a vyžaduje proto pokrytou půdu nad kořeny. Spadané listí proto na jaře nevyhrabujeme. Ačkoli celkem spolehlivě plodí i bez ošetření, jednou za čas je třeba se zbavit staršího dřeva, protože plody se vytvářejí pouze na mladých výhonech.

Teplejší počasí probouzí živočišné škůdce ovocných stromů. Na počátku rašení proto postřikujeme nejlépe kombinovanými prostředky proti obalečům, štítenkám, mšicím, květopasu a jiným škůdcům.

Před výsadbou česneku namoříme stroužky po dobu 20 až 30 minut v přípravku Rovral Flo. Přípravek chrání proti napadení mikroskopickými houbami, které se projevuje již v průběhu vegetace redukcí kořenů a poškozením podpučí. Následkem toho napadené rostliny postupně žloutnou, vadnou a odumírají, přičemž infekce se v porostech většinou šíří ohniskovitě. V průběhu skladování česneku dochází k příznaku který se souhrnně označuje jako "trouchnivění".

Začátkem března vysejeme zeleninu pro dubnovou sadbu – raný květák, rajčata, lilek, papriku. Výsevní misky umístíme za okno ve vytápěné místnosti.

Netkaná textilie (vyrábí se černá nebo bílá) je výborným pomocníkem zahrádkáře na začátku jara. Spolehlivě ochrání výsevy i výsadby před nočními mrazíky a navíc je velmi lehká, takže vzrostlé rostliny nepoškodí.

Pokud chceme vysít mrkev, ředkvičky, ředkev, černý kořen a jinou kořenovou zeleninu, je třeba zrýt záhony dostatečně hluboko. V opačném případě se kořenové části nevyvíjejí správně, mohou být rozvětvené a malé.

Špenát z raného výsevu chutná nejlépe, protože obsahuje nejméně kyseliny šťavelové. Sklizeň lze navíc nejméně jednou opakovat – stačí rostliny sestříhat až u země, znovu obrazí.

Trochu zapomenutou listovou zeleninou je kozlíček polníček. Šťavnaté listy vyrůstající v přízemní růžici jsou bohatým zdrojem vitamínu C a B a vhodný je při nemoci ledvin. Vyséváme začátkem března, při podzimním výsevu spolehlivě přezimuje.

Kdo nechce pro každou snítku pažitky běhat do zahrady, může si část trsu odrýpnout a vysadit do květináče. Pažitka spolehlivě poroste na světlém a teplém místě za oknem.

Březen: plody lísky se vytvářejí na mladých výhonech (PROVOBIS)

Březen: záhon pro zeleninu musíme zrýt dostatečně hluboko (PROVOBIS)

Ukázka z publikace Zahradnický kalendář 2008
PRO VOBIS, s.r.o.
Libomyšl 43, 267 23 Lochovice
www.zahradnickykalendar.cz
11 článků v tomto tématu
20.03. 2017
3.99 kB čtenářů
Březen - péče o trvalky a dřeviny
Za suchého mírného počasí počínáme odstraňovat následky zimy a starat se o čistotu a pořádek. Zároveň vytvoříme příznivé předpoklady pro nové vegetační období.
20.02. 2017
3.60 kB čtenářů
Balkonové pelargonie - výsev
Balkonové pelargonie můžeme vypěstovat výsevem v místnosti, takže nemusíme zajišťovat často nepohodlné přezimování starších rostlin nebo zakořeněných hříženců. Dáme přednost robustním
20.02. 2017
5.16 kB čtenářů
Kana - pěstování v únoru
Kana, dosna, indická květina s rourkovým květem, vyšlechtěná do několika set odrůd o výšce více než 1 m pro větší záhony a nádoby a méně než 40 - 50 cm pro výsadbu na záhonky, do
01.07. 2016
6.89 kB čtenářů
Červenec v užitkové zahradě
V červenci léto vrcholí. Dny se zkracují, ale teploty stoupají, noci jsou chladnější ke konci měsíce. Dostatek vláhy a živin jsou důležité pro dlouhodobé kvetení i úrodu, která nás
01.02. 2016
7.29 kB čtenářů
Tipy na měsíc únor
Únor je další zimní měsíc, který přináší někdy nejsilnější mrazy, jindy jarní počasí. Prodlužují se dny i sluneční svit a dále hrozí nebezpečí velkého kolísání teplot, které
11.10. 2015
5.29 kB čtenářů
Říjnová zahrada
Zahrada v říjnu má své kouzlo. Během babího léta patří mezi ty nejkrásnější. Vyniká trvalkami, které běžně během roku nekvetou. Pokud jste zvolili správné druhy a kultivary, překvapí
16.07. 2015
6.55 kB čtenářů
Červencová zahrada
Léto právě vrcholí, mnozí se těší na dovolenou a jiní se těší na aktivní odpočinek právě v zahradě. K létu patří grilování, koupání a slunění se. Ne každý však snese horka,
30.05. 2015
13.52 kB čtenářů
Tipy na měsíc červen
Hurá, blíží se léto. Tak očekávané, tak příjemné, s množstvím květů, prvních plodů a pohody, možná i oddechu právě ve vaší zahradě, kterou už od jara zvelebujete a hýčkáte.
18.05. 2015
10.11 kB čtenářů
Tipy na měsíc květen
Květen je nejkrásnější jarní měsíc, kde nás ještě mohou potrápit poslední mrazíky. V období třech zamrzlých a někdy ještě na Urbana. Po těchto dnech se už můžeme spokojeně pustit
13.04. 2015
7.99 kB čtenářů
Jaro v plném proudu
Jaro se na nás valí ze všech stran. Nejen podle předpovědí počasí, ale číhá na nás i v obchodech. Regály jsou přeplněné květináči s jarními cibulovinami jako narcisy a hyacinty, které
08.04. 2015
7.93 kB čtenářů
Dubnová zahrada
Jaro vidíme, cítíme a vnímáme. Konečně je v plné kráse i u nás a je to opravdu vidět. Některé kvetoucí květiny nám už nepřipadají tak vzácné. Díky nadprůměrně teplé zimě již
Diskusní fórum / Zahradní kalendář
14.02. 2013
76.87 kB čtenářů
Zima na zahradě
08.11. 2012
122.45 kB čtenářů
Podzimní výzdoba
17.08. 2011
84.37 kB čtenářů
Léto na zahradě
11.04. 2010
19.74 kB čtenářů
Jaro na zahradě
03.12. 2009
11.67 kB čtenářů
Barborky