Palmy - známé i neznámé, užitečné i krásné (1)

Poslal(a) 27.04. 2010 13:08:09 (31722 čtenářů)

Užitek, který nám mohou snad nejznámější druhy palem přinášet, zná téměř každý už od školních škamen. Jedny z nejmilejších vzpomínek na školu mám z hodin zeměpisu, kdy nám náš oblíbený třídní učitel přednášel o zemích, kde rostou nádherné palmové háje, které on sám na vlastní oči nikdy neviděl. Dovedl o nich vyprávět tak poutavě, že jsme hltali každé jeho slovo a zeměpis patřil k nejoblíbenějším předmětům většiny z nás.

Cycas revoluta - cykas [foto_1]

Stejně tak se nezapomněl palem dotknout i ve druhém předmětu, který se díky jeho výkladu stal dalším z oblíbených – dějepisu. Právě v dějepisu jsme se dozvěděli mnoho o užitečných palmách datlových, které doprovázely lidstvo na jeho dlouhých dějinách. Už na základní škole jsme tak pochopili, že palmy a člověk byli odedávna partneři a navzájem si dávali mnohý užitek. Člověk si vždy uvědomoval, že palmy jsou rostliny, které jsou nejen užitečné a krásné, ale i výjimečné. Palmy tady ovšem byly o mnoho dříve než člověk. A tak soužití, které je z hlediska člověka tak významné, je z hlediska historie fylogeneze palem jen krátkou a bezvýznamnou epizodkou.

Okénko do historie
Palmy se na Zemi objevily docela dávno. Odhady jejich stáří se různí, ale většina vědců se přiklání k tomu, že tu jistě rostly už před nějakými 40, ale možná i před 100 miliony let. Takže jsou sice o mnoho mladší než jim podobné cykasy (Cycas), které zde byly již před 200 miliony let, ale palmy tady byly zase mnohem dříve než lidé. Od vzniku prvních palem se jejich čeleď, kterou nazýváme – podle jedné z nejznámějších u nás pěstovaných palem zvané areka nažloutlá, vědeckým názvem (Areca lutescens) – arekovité (Arecaceae), rozrostla do počtu 3 až 3,5 tisíce druhů ve zcela jistě více než dvoustech rodů. Spory o tom kolik rodů a druhů to ve skutečnosti je ponechme vědeckým systematikům zabývajícím se tříděním rostlinné říše. Již zakladatel vědecké systematiky švédský vědec Carl Linné (1707 - 1778) si všiml výjimečnosti těchto krásných rostlin a ve svém obdivu palmy nazval „knížaty rostlin“. Při pohledu na eleganci a majestátní důstojnost těchto krásných rostlin musím říci, že nejspíš chápu, co tímto výrokem myslel.

Dračí ořechy
Palmy jsou rostliny nejen krásné, ale i zvláštní, výjimečné a rekordní. Nevěříte? Tak vám dám malou hádanku. Která rostlina má největší semeno na světě? Napadá vás kokosový ořech? Výborně! Jste hodně blízko. Skutečně je největším semenem na světě ořech palmy, ale docela jiné než palmy kokosovékokosovníku ořechoplodého (Cocos nucifera). Palma s největšími ořechy je doma na jediném místě na světě – na Seychelských ostrovech – a jmenuje se Lodoicea maldivica. Její obrovské ořechy odedávna děsily pověrčivé námořníky plavící se Indickým oceánem, kteří se je neodvážili otevřít, když je vylovili z vody, protože věřili, že je pozoruje mořský démon, který by je okamžitě zahubil, kdyby se o něco podobného pokusili. Není divu, že pověrčivým námořníkům tyto ořechy dlouhé 40 cm a vážící běžně 10 – 15 kg připomínaly něco jako dračí vejce. Když v roce 1742 byly posádkou jedné francouzské lodi objeveny ostrovy Praslin a Curiex, což jsou jediné dva ostrovy, kde rostou palmy rodící tyto podivuhodné ořechy, bylo sice po záhadě, ale zůstala jedna podivuhodnost, a tou je palma Lodoicea maldivica někdy též nazývaná Lodoicea Seychellarum – rostlina s největšími semeny na světě.

Obrázky:
1. Cykas (Cycas revoluta) je svými zpeřenými listy některým palmám velmi podobný, ale je fylogeneticky mnohem starší.
2. Trachykarpus neboli žumara zteplá (Trachycarpus fortunei) je chladu poměrně odolmá palma s dlanitými listy

Palmy: Trachycarpus fortunei - žumara ztepilá [foto_2]

Ota Beran
www.bmprofit.cz

Články: palmy známé

27.04. 2010
40.76 kB čtenářů
Palmy - známé i neznámé, užitečné i krásné (2)
03.02. 2009
45.07 kB čtenářů
Cocos nucifera - palma kokosová, kokosovník ořechoplodý
03.10. 2007
48.25 kB čtenářů
Zahradní nábytek - některé typy dřeva a jejich vlastnosti