Palmy - známé i neznámé, užitečné i krásné (2)

Poslal(a) 27.04. 2010 13:27:37 (32582 čtenářů)

Palmy – zdroj mnohého užitku pro člověka
Jaký užitek mohou palmy člověku dávat? Co vás napadne první ve spojení slov palma a užitková rostlina? Kokosový ořech? Výborně! A ještě mnoho dalšího. Samozřejmě, že kokosovník ořechoplodý (Cocos nucifera) plodí kokosové ořechy – kdyby těch nebylo, ztratily by naše Vánoce mnoho ze svého kouzla. Vždyť jaké by to byly Vánoce bez kokosek! Kokosová palma se dá koupit i jako pokojová rostlina, ale většinou její pěstění v bytě nemá dlouhého trvání. Nedokážeme jí doma vytvořit ty správné podmínky – vlhkost a množství světla po celý rok. Pokud by se nám to náhodou povedlo, tak začne růst tak rychle, že se nám brzo domů nevejde.

Phoenix dactylifera - datlovník obecný [foto_1]

Další pochoutkou objevující se na našem vánočním stole a plodem další velice dobře známé a snadno pěstitelné palmy datlovníku (Phoenix dactylifera) jsou datle. Dospělý datlovník dokáže za rok v příznivých podmínkách dát až 150 kg datlí. Palem, které přinášejí užitek člověku je ale mnohem více. Ságo není jen slangový název pro saxofon, ale také se tímto slovem označuje škrob získaný z kmene ságové palmy botanického druhu (Metroxylon), který se dříve dovážel do Evropy ke kulinářským účelům a později byl nahrazen bramborovým škrobem, který u nás koupíte třeba pod obchodním názvem Solamyl. Hektar palem rodu Metroxylon dokáže člověku dát ročně až dvacet tun sága – palmového škrobu. Některé palmy Arenga (cukrová palma) nebo Jubaea roní z naříznutých rostlin sladkou šťávu, která se dá buď konzumovat přímo, nebo z ní odpařit vodu a vyrobit palmový sirup, nebo zkvasit na palmové víno, zhodnotit vypálením na palmovou kořalkuarak, či „znehodnotit“ octovým kvašením na palmový ocet. O kokosové palmě už řeč byla. Krom kokosové moučky na kokosky se z jejích ořechů dá získat kokosové mléko, které ve spojení s třtinovým kubánským rumem je pochutinou mnohým lidem nanejvýš prospěšnou a milou. Lisováním dužniny kokosových ořechů se získává kokosový olej či kokosové „máslo“. Další tukodárnou a pro člověka cennou palmou je africká palma olejová Elaeis guinensis, nebo jihoamerická Elaeis oleifera. Jádro semen těchto palem obsahuje velké množství tuku (až 50 %). Jejich lisováním se získává palmový olej použitelný jak pro potravinářské, tak pro kosmetické účely. Určitě bychom našli ještě spoustu způsobů, jakými jsou palmy člověku užitečné ať už využitím palmových listů na střešní krytinu odolnou i nejprudším tropickým lijákům a navíc velmi levnou (vždyť v tropech roste sama všude) surovinou pro výrobu kvalitního a trvanlivého ratanového nábytku. Ano, i u nás známá ratanová křesla a stolečky jsou z palmy. Jsou vyrobeny ze zvláštního druhu popínavé palmy rotangu rákosovitého (Calamus rotang), ale ještě kvalitnější surovinu dává Calamus manan. Palmová vlákna získávaná z různých druhů palem byla odedávna surovinou k výrobě těch nejkvalitnějších lodních lan nepodléhajících tak snadno zkáze vlivem působení slané vody.

Nejen užitek, ale i krása
Palmy dávají člověku spoustu praktického užitku. Palmy prospívají člověku, krom mnoha surovin využitelných pro spoustu výrobků, také svojí krásou a elegancí. Právě pro tyto vlastnosti jsou palmy jedněmi z nejrozšířenějších okrasných rostlin. V teplejších oblastech je můžeme celoročně spatřit v zahrádkách před domy, v mírném podnebném pásu jsou pěstovány v nádobách a přes zimu nacházejí úkryt uvnitř domů či zimních zahrad.

Obrázky:
1. Datlovník obecný (Phoenix dactylifera) je u nás lehce pěstitelnou palmou a teplejších oblastech významnou užitkovou rostlinou.
2. Karyota jemná Caryota mitis je palma se zvláštním uspořádáním listů, ne nadarmo se jí anglicky říká fish tail palm (palma rybí ocas)

Caryota mitis - karyota jemná [foto_2]

Ota Beran
www.bmprofit.cz

Články: palmy známé

27.04. 2010
27.81 kB čtenářů
Palmy - známé i neznámé, užitečné i krásné (1)
03.02. 2009
39.10 kB čtenářů
Cocos nucifera - palma kokosová, kokosovník ořechoplodý
03.10. 2007
46.01 kB čtenářů
Zahradní nábytek - některé typy dřeva a jejich vlastnosti
Diskusní fórum / Palmy
29.10. 2012
94.76 kB čtenářů
Mrazuvzdorné palmy
08.12. 2009
12.30 kB čtenářů
Palmy - řez
18.03. 2011
45.71 kB čtenářů
Pokojové palmy
26.09. 2011
37.09 kB čtenářů
Palmy - zimování
04.01. 2009
24.23 kB čtenářů
Palmy - substrát, přesazování
18.11. 2011
126.76 kB čtenářů
Odolné palmy