Jezírka - čistá voda není samozřejmost

Poslal(a) 18.06. 2010 12:47:42 (31234 čtenářů)

I při nejlepší vůli voda v jezírku někdy ztratí křišťálovou čistotu. Poradíme vám, jak řešit nejčastější problémy.

Jezírka: čistá voda v jezírku není samozřejmost

Jak se zbavit řas
Máte-li v jezírku zelenou vodu, pravděpodobně se v něm usídlily jednobuněčné řasy. Vláknité řasy tvoří sítě nebo kompaktní porosty. Příčiny toho, že voda zaroste řasami, mohou být různé: nedostatek kyslíku (často souvisí s přehříváním), příliš mnoho živin či vysoké pH. Jako prevence působí okysličující rostliny; ty však v okamžiku, kdy se voda zelená, nestačí. Pomoci může přidání dešťové vody, úprava pH (Gardena pH minus; můžete také do vody ponořit pytel s rašelinou). Jsou-li však řasy silně přemnoženy, nezbývá než použít některý z prostředků proti řasám (Gardena Aquamotion, Tetra Pond Algofim, Řasožrout). Důležité však je napravit výchozí problém, aby se řasy nepřemnožily znovu: tedy zajistit zastínění, doplnit vhodné rostliny nebo omezit množství ryb. Dbejte také na to, aby ve vodě nezůstávaly odumřelé listy leknínů a dalších rostlin.

Zakalená voda
Jeden problém, ale mnoho příčin. Zakalení mohou způsobit splavené částečky půdy, přehnojení nebo sinice či řasy. Zelené zakalení signalizuje přítomnost řas či sinic: v tom případě použijte prostředek proti řasám. Mléčně šedé zakalení může být způsobeno přítomností nálevníků: pak pomůže snížení pH vody. Příčinou hnědého nebo hnědošedého zakalení je pravděpodobně zvířené bahno nebo zemina splavená z okolní zahrady. Pak je namístě nasadit účinný filtr.

Jak poznat zvířené částečky půdy od nálevníků? Pomůže jednoduchý test: naberte vodu do průhledné sklenice a nechte ji několik hodin stát. Za tu dobu se bahno usadí, zatímco nálevníci budou dál plavat po celém objemu sklenice.

Pěna na hladině
„Polštáře“ pěny, které delší dobu plují na hladině, ukazují na zvýšený obsah bílkovin nebo fosfátů. Příčinou může být přehnojení vody nebo splavení živin z okolních záhonů. V tom případě zkuste část vody (nanejvýš pětinu) nahradit dešťovou a nasadit některý z přípravků, které nežádoucí látky odstraní: například Gardena Fosfát minus, Gardena Zeolit.

Dvojí filtrace
Zejména v malých nádržích nebo v jezírkách, kde chováte ryby, je těžké udržet čistou vodu jen s pomocí přírody. Nezbývá tedy než instalovat účinný filtr. Vyplatí se zvolit některý z těch, které čistí mechanicky i biologicky: to znamená, že zachytávají drobné částečky půdy a zároveň ničí mikroskopické řasy a choroboplodné zárodky. To zajišťuje ultrafialové světlo, které působí na mikroorganismy, ale nijak neškodí rybám ani dalším živočichům v jezírku.

Co prozradí barva vody
Zelená voda: přemnožené řasy nebo sinice.
Hnědá voda: vodu znečišťují částečky půdy.
Černá voda: v jezírku pravděpodobně zahnívají části rostlin.
Jantarová voda: ve vodě se rozkládají části rostlin nebo ji zabarvují huminové kyseliny, pocházející z rašeliny.
Šedá voda: zvířené bahno nebo nálevníci.
Načervenalá voda: vysoký obsah železa.

Jezírka: čistá voda v jezírku není samozřejmost

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Hana Vymazalová

Články: jezírka čistá

08.08. 2008
43.38 kB čtenářů
Koupací jezírko - bazény s přírodní vodou, biotopy
06.06. 2010
21.90 kB čtenářů
Barevná zahrada - modrá
04.07. 2011
16.58 kB čtenářů
Jezírka - biotop, dva v jednom
16.07. 2008
16.64 kB čtenářů
Vodní plocha jako okrasný prvek (1)
Diskusní fórum / Bazény, zahradní jezírka
22.04. 2015
4.79 kB čtenářů
Čištění jezírka
23.05. 2014
9.79 kB čtenářů
Ochrana jezírka před listím
04.01. 2012
14.24 kB čtenářů
Jezírka - krmení ryb
18.10. 2009
8.71 kB čtenářů
Kameny pro zahradní jezírka
10.02. 2010
28.11 kB čtenářů
Jezírka