Bambus - nic neroste rychleji

Poslal(a) 23.06. 2010 10:22:29 (25572 čtenářů)

S bambusem získá zahrada exotický ráz: jeho jemné listoví hraje zelenými odstíny a třepotá se na stroze vzpřímených stéblech, která mohou být žlutá, zelená či černá a také tečkovaná nebo pruhovaná. Mnohé druhy, jako mnohopučka zakrslá (Pleioblastus pygmaeus), která se využívá pro velkoplošné výsadby, dosahují výšky jen 30 cm, zatímco bambusy tvořící tyčovinu, například Phyllostachys bissetii nebo Phyllostachys aureosulcata mohou u nás dosáhnout výšky kolem 4 metrů.

Bambus - nic neroste rychleji

Při rozmanitosti bambusů nepřekvapí jejich všestranné použití: uplatní se jako solitéry i ve skupinových výsadbách, jako půdopokryvné či nádobové rostliny. V našich podmínkách z nich můžete na chráněném stanovišti vytvořit i netvarovaný živý plot. Raději však bambusy použijte jako doplňkové rostliny zahradní kompozice. Vypadají působivě v kombinaci s keři: pěkné kompozice vytvářejí například s dřínem japonským (Cornus kousa) nebo svitelem (Koelreuteria), který se na podzim zdobí tobolkami, jež připomínají malé lampionky.

Vybraní společníci
Pokud chcete bambusy kombinovat s trvalkami, měli byste mít na paměti, že výběžkaté druhy bambusů jako Phyllostachys, se šíří enormně rychle. Na uzdě je udrží jedině oddenkové bariéry. Uvnitř takovéto zábrany obstojí v kořenové konkurenci jen málo druhů, například bohyška (Hosta), zběhovec (Ajuga) nebo různé druhy ostřic (Carex). Další alternativou je vysazení půdopokryvného bambusu a břečťanu. Odlišně se chová čínský rákosovec (Fargesia). Jelikož tvoří kompaktní trsy a nešíří se výběžky, je vůči svým sousedům daleko přátelštější.

Rozmanití obři
Bambus je sice velmi přizpůsobivá rostlina, nicméně většině druhů vyhovuje slunnépolostinné stanoviště, chráněné před větrem. Výjimkou jsou některé zakrslé druhy bambusů, jako Sasa nebo Pleioblastus, které dobře rostou ve stínu, a lze je tedy vysadit k patě keřů. Jinak tyto asijské trávy ocení humózní propustnou zahradní půdu.

Bambus je velmi bujně rostoucí rostlina, která potřebuje hodně vody a živin. V jarním období je vhodné bambusy přihnojovat plnými hnojivy s vyšším obsahem dusíku, která jsou vhodná pro růst a tvorbu zelené hmoty. Pozor na přehnojení tímto prvkem, které naopak poškozuje zárodky nových stébel. Od srpna do podzimu můžete přihnojit draselnými nebo draselno-hořečnatými hnojivy, která podporují vyzrávání stébel. Dusík v podzimním hnojení vynechte. A jejich opadané listy nechte jednoduše ležet na zemi, jelikož obsahují cennou kyselinu křemičitou. U vyšších druhů postačí, pokud na jaře seříznete zešedlá stébla. Nižší druhy na jaře před novým rašením seřízněte na třetinu nebo je pokoste. V zimě navíc platí: v mrazuprostých dnech stálezelené rostliny zalévejte a chraňte je před nadměrným zimním sluncem.

Čínský rákosovec (Fargesia) má jednu velkou nevýhodu: po odkvětu odumírá! Kvetení rodu Fargesia není zatím zcela objasněno. Květní cykly jsou však 120 a více let. V polovině 90. let došlo však k natolik hromadnému kvetení bambusů, že porosty druhu Fargesia murielae byly do značné míry zdecimovány. Synchronizované kvetení se nechá jednoduše vysvětlit skutečností, že téměř všechny postižené bambusy pocházely ze stejné mateřské rostliny a nesly tedy stejný genotyp. Už nějaký čas kvetou také odrůdy druhu Fargesia nitida. Zde pak pomůže jen jediné: postižené trsy odstraňte a nahraďte je mladými rostlinami.

Bambus - nic neroste rychleji

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Hana Vymazalová

Články: bambus neroste

29.12. 2011
14.40 kB čtenářů
Dracaena sanderiana - dračinec pruhovaný
Diskusní fórum / Trávy a traviny
04.12. 2010
30.87 kB čtenářů
Bambus
29.11. 2009
23.29 kB čtenářů
Bambus - pěstování v nádobách
25.04. 2010
33.92 kB čtenářů
Bambus