Rostliny: Buddleja - komule

Poslal(a) 13.07. 2010 13:12:11 (35477 čtenářů)

Komule, nazývané i „motýlí květina“, halí světle purpurové a purpurově růžové květy obsypané motýli. Motýli jednoznačně lákají právě tyto barvy.

Buddleja - komule (PPH)

Komule (Buddleja) je rod především subtropických stálezelených keřů a stromů s centrem rozšíření v jihovýchodní Asii. V mírném pásmu se vyskytuje jen několik opadavých druhů ve východní Asii a Himálajích. V našich zahradách se prakticky pěstují pouze dva druhy – komule Davidova (Buddleja davidii) a komule střídavolistá (Buddleja alternifolia). Obě pocházejí z Číny. Komule hojně vyhledávají zvláště motýli, na keři jich bývá velké množství, ale i čmeláci a včely, kteří sají nektar.

Nejrozšířenější je komule Davidova (Buddleja davidii). Známe ji pod lidovým jménem „letní šeřík“. Barvou květu a tvarem květenství se podobá šeříkům a kvete v létě, od července do října, tedy v době, kdy je jen málo dalších kvetoucích keřů. Komule Davidova průměrně dorůstá kolem 2 – 2,5 m. Vějířovitě rozložitý řídký keř má vzpřímené větve s vrásčitými listy různých podlouhlých tvarů. Z rubu jsou bíle plstnaté. Větve jsou na průřezu čtyřhranné nebo někdy skoro okrouhlé. Květenství je vzpřímená nebo mírně převislá lata. Květenství sestává z velkého množství hustě nahloučených čtyřcípých voňavých kvítků. Podle kultivarů mají barvu v různých odstínech fialové (od světlé až skoro po černé), purpurové, růžové nebo bílé. Jsou velmi dekorativní. Po odkvětu vytváří velké množství jemných semen, která však nemají okrasný význam. Kořenový systém je mělký a bohatě větvený. Komule Davidova v tuhých zimách snadno namrzá či až k zemi zmrzá, ale snadno obráží a bohatě kvete. V předjaří je nezbytný hluboký řez, až do zdravého dřeva, abychom podpořili růst.

Komule Davidova byla do kultury zavedena v devadesátých letech 19. století ve Velké Británii. Rychle se stala oblíbeným keřem a byla vyšlechtěna řada kultivarů.

Buddleja davidi ssp. nanhoensis (někdy též pěstovaná jako kultivar ´Nanho Blue´ a ´Nanho Purple´) má tenčí, mírně převislé větévky a poněkud kratší květenství. Má jemnější texturu, květní laty jsou drobnější, ale vykvétá jich větší množství.

Komule střídavolistá (Buddleja alternifolia) je na rozdíl od předchozí odolná vůči mrazu a prakticky nenamrzá. Květy tvoří na loňských výhonech, co je další důvod, proč ji na jaře neseřezáváme. Jednou za tři roky provedeme umírněný prosvětlovací řez, radikální řez jí nevyhovuje. Dorůstá kolem 2 m, někdy je statnější, ale díky tenkým převislým větévkám působí jemněji než komule Davidova. Mnohem lépe se zapojuje do skupinek keřů nebo trvalkových záhonů. Světlé purpurovofialové vonné květy jsou uspořádány ve svazečcích a kvetou jen jedenkrát ročně, v červnu až červenci. Silně voní. Listy má střídavé, menší, kopinaté. Matně zelené listy jsou zespoda stříbřitě plstnaté, takže keř je půvabný i po odkvětu. Zvlášť dekorativní je stříbrně olistěný kultivar ´Argentea´. Nelekejte se, když v prvním roce komule střídavolistá nekvete. Keře kvetou až dobře zakoření a zesílí. Ve výsadbě je výhodou, že zjara v důsledku řezu nevzniká prázdné místo.

Nároky
Komule vyžadují slunečné stanovištěv a chráněnou polohu. Vysazujeme je nejlépe na jaře a pečlivě zkontrolujeme, zda koupené sazenice nejsou zmrzlé. Pokud je chceme sázet na podzim, půdu kolem nich pečlivě namulčujeme. Optimální jsou živné, středně těžké a propustné půdy. Nesnáší těžké jílovité půdy. Rychlý růst a bohatou násadu květů podpoříme dostatečnou zásobou živin. Hnojíme na jaře plným hnojivem. Od léta již nehnojíme, protože bychom tím snížili mrazuvzdornost. Na podzim můžeme přidat draselné hnojivo, které podpoří vyzrávání dřeva. Komule Davidova je vápnomilná, na zimu k ní přidáváme trochu vápna nebo mletého vápence. Z jara ji řádně ořežeme a také odstraníme staré plody, které neopadávají a na keřích působí nevzhledně.

Komule se vyplatí na zimu namulčovat suchým listím nebo kompostem. Starší keře se obtížně přesazují. Netrpí chorobami ani škůdci. Snadno se množí bylinnými řízky, nejlépe z dlouhých bylinných letorostů.

Použití
Komule se jen obtížně kombinuje s jinými keři, protože má příliš výrazný vzhled. Vyžaduje dostatek prostoru, který plně využije. Hodí se především pro solitérní výsadbu, rozkládá větve, obsypané květy, na všechny strany. Máme-li dostatek prostoru, kombinujeme několik různobarevných kultivarů. Vynikne výborně v malé skupince v trávníku. Komule střídavolistá se hodí také na osázení prosluněných svahů a teras. Příjemnou vůni oceníme při výsadbě poblíž cest nebo u posezení. Na malých plochách může vnést do zahrady potřebný výškový rozměr.

Komule Davidova se v některých zemích (např. na Novém Zélandě) stává obtížným plevelem. Velice se také rozšířila v ruinách, které vznikly v Anglii po bombardování během druhé světové války.

Komule Davidova kvete v široké škále barev, ale přesto chyběly rostliny se žlutými tóny. V roce 1914 se šlechtiteli W. Van de Weyerovi, který žil v Anglii, povedlo zkřížit komuli kulovitou a komuli Davidovu. Kříženec dostal název komule Weyerova (Buddleja x weyeriana). Opadavý, bujně rostoucí, poměrně široký rozkladitý keř s dobrou odolností vůči mrazu má květenství a listy tvarem podobné komuli Davidově. Žlutooranžové květy má odrůda ´Moonlight´.

Některé kultivary komule Davidovy:
African Queen – temně fialová
Black Knight – tmavě fialová
Border Beauty – kompaktně rostoucí keř, karmínově červený
Carminea – fialově růžová
Dubonnet – tmavě fialová
Empire Blue – modrá s oranžovými oky
Flaming Violet – tmavě purpurová
Fortune – jemně šeříková s oranžovým okem
Harlequin – červenofialová, proměnlivé listy
Charming – levandulově růžová
Peace – bílá
Pink Pearl – světle fialově růžová se světle žlutým okem
Purple Prince – fialově červená
Royal Red – purpurově červená
White Bouquet – bílá se žlutým očkem
White Cloud – čistě bílá

Buddleja - komule (PPH)

Ukázka z článku Romantická zahrada Komule (Buddleja), červenec 2010
Plant publicity Holland, www.pph.nl
www.rostlinamesice.cz

Články: buddleja komule

07.06. 2016
10.57 kB čtenářů
Buddleja alternifolia - komule střídavolistá
07.07. 2017
2.46 kB čtenářů
Buddleja davidii 'Adonis Blue' - komule Davidova
21.07. 2009
36.36 kB čtenářů
Buddleja davidii 'Black Knight' - motýlí keř, komule davidova
02.08. 2017
6.02 kB čtenářů
Buddleja davidii 'Empire Blue' - motýlí keř, komule davidova
15.08. 2009
40.58 kB čtenářů
Buddleja davidii 'Flower Power' ® - motýlí keř, komule Davidova
23.07. 2009
31.95 kB čtenářů
Buddleja davidii 'Pink Delight' - motýlí keř, komule davidova
22.06. 2011
15.07 kB čtenářů
Buddleja davidii 'Reve de Papillon - Blue' - komule, motýlí keř
20.07. 2011
15.88 kB čtenářů
Buddleja davidii 'Reve de Papillon - White' - komule, motýlí keř
29.07. 2009
26.08 kB čtenářů
Buddleja davidii 'Royal red' - motýlí keř, komule Davidova
24.01. 2018
2.46 kB čtenářů
Buddleja davidii 'Santana' - komule Davidova
03.08. 2009
25.93 kB čtenářů
Buddleja davidii 'White Profusion' - motýlí keř, komule Davidova
Diskusní fórum / Keře listnaté opadavé
03.10. 2018
9.63 kB čtenářů
Hortenzie - množení
16.08. 2017
10.49 kB čtenářů
Fialový neznámý keř?
11.05. 2017
183.93 kB čtenářů
Hortenzie - pěstování
25.04. 2017
51.16 kB čtenářů
Tamaryšek - pěstování
04.04. 2017
3.62 kB čtenářů
Mandloň obecná - pěstování
02.04. 2017
45.23 kB čtenářů
Ptačí zob - výsadba, střih
21.03. 2017
4.69 kB čtenářů
Svída - množení řízkováním
18.03. 2017
3.81 kB čtenářů
Šeřík - výsadba
17.03. 2017
6.20 kB čtenářů
Okrasné keře - kdy sázet?
17.03. 2017
4.33 kB čtenářů
Zlatice - řez
01.12. 2016
18.05 kB čtenářů
Komule Davidova - pěstování