Řez keřů (1)

Poslal(a) 26.07. 2010 13:32:06 (15640 čtenářů)

Když se keře úspěšně ujmou, mohou se docela dobře o sebe postarat samy. Pak tvoří listy, květy a plody, jak jim je vlastní, ne však vždy takovým způsobem, který bychom si v naší zahradě přáli. Rádi vidíme keř, který zůstává dlouhou dobu atraktivní a kvalitní. Abychom toho dosáhli, musíme o většinu keřů pečovat, usměrňovat jejich růst a musíme je pravidelně nebo občas řezat.

Řez keřů (BOSCH)

Řez keřů (BOSCH)

Hlavním důvodem pro řez keře je udržení dobrého zdravotního stavu. Podobně jako atlet nemůže být úspěšný bez dokonalých plic, zdravých nohou a bez dostatečné zásoby sil, ani keř nemůže bez základních předpokladů splnit naše očekávání. Také si přejeme, aby se okrasná hodnota keře plně projevila na místě, které jsme pro něj vybrali, a to může být v trávníkové ploše (jako solitéra), ale také vedle stromu nebo vedle jiných keřů (nikdy nezapomeňte, že nově dosazený keř ovlivňuje rostliny v sousedství a naopak). Jinak se keř může dobře uplatňovat i v trvalkovém záhonu, vedle vodní plochy nebo u zdi. Při jakémkoliv způsobu použití je důležitý tvar. Keř má mít vždy přirozený vzhled, ale to pochopitelně neplatí, jestliže je součástí živého plotu, zapojené keřové skupiny, nebo jestliže se keř pravidelným zastřihováním tvaruje. Dobrý řez konečně přispívá k tomu, že lépe vyniknou významné znaky, ať jsou to zvláštní květy, nápadné listy, živě zbarvené plody nebo nápadně zbarvená kůra.

Pravděpodobně budete mít v zahradě více keřů a některé z nich mohou být i přestárlé. Mohou se takové keře zmladit řezem? Jistěže ano, v první řadě je potřeba odstranit odumřelé větve – nejlépe se odliší od živých větví při probuzení pupenů začátkem jara. Následně odstraňte některé větve, které přespříliš zahušťují hlavně střed keře.

Přestárlé větve odřežte co nejníže u země, neporušte však přirozený tvar keře. Jestliže má keř nestejnoměrný tvar nebo je příliš veliký, seřízněte několik nejdelších větví až k mladší větvi, která má mít nejméně poloviční tloušťku jako větev, kterou chcete odříznout. Jestliže je nezbytný radikální zásah, je lepší postupný řez během dvou let, i když mnohé keře snášejí drastický řez docela dobře. Až na odstranění odumřelého dřeva, což je v podstatě možné v průběhu celého roku, mají se opadavé keře řezat v době růstového klidu. Neřežte je při silných mrazech.

Nyní se budeme věnovat mladým keřům. Mnohdy se prodávají jako rostliny v květináči nebo jako rostliny s balem a důvod je zřejmý: rostlina, kterou kupujete, se takto lépe projevuje a někdy může i kvést. Bez problémů si ji můžete vzít domů, vysadit v zahradě a velkou výhodou je, že výsadba je možná téměř po celý rok.

Keř v květináči nebo s balem vypadá většinou mnohem lépe než prostokořenný keř se zaříznutými kořeny a s několika málo holými větévkami. Také nemusíte dlouho čekat, abyste se dověděli, zda je keř zdravý a bude dobře růst.

Musí se keř řezat po výsadbě? U pomalu rostoucích keřů odstraňte jen poškozené výhony a případně slabě zkraťte vrcholy příliš dlouze vybíhajících výhonů. Jinak jen zajistěte dobré podmínky k růstu a k rozvětvování. U silněji rostoucích keřů je prospěšný silnější řezzkrácením dlouhých větví se podpoří dobré rozvětvení keře. Zkrácením postranních větví, které vyrostly v následujícím období po řezu, sice ztratíte nějaké květy, ale za tuto oběť získáte dobře rozvětvený keř, který v následujících letech bohatě pokvete.

Keře, které koupíte, rostou buď na vlastních kořenech (například hortenzie) nebo jsou naočkované na podnož (růže čajohybridy). Musíme vědět, zda jde o rostlinu pravokořennou nebo o rostlinu naočkovanou na podnož – ta se většinou dobře pozná podle ztlustlého místa výše na kmínku nebo blízko nad kořeny, kde je rostlina (odrůda) naočkována na silněji rostoucí podnož. Pod místem štěpování z podnože často vyrůstají výhony, které se musí odstraňovat.

Řez keřů (BOSCH)

Ukázka části textu z knihy Řez - proč, kdy a jak, Donald Farthing
Nakladatelství Rebo Productions CZ, www.rebo.cz

foto www.bosch.cz

Články: řez keřů

23.04. 2008
37.12 kB čtenářů
Řez dřevin - řez keřů kvetoucích na jaře a začátkem léta
26.07. 2010
17.41 kB čtenářů
Řez keřů (2)
17.08. 2018
4.17 kB čtenářů
Řez okrasných keřů
28.02. 2012
11.68 kB čtenářů
Řez keřů - základní pravidlo
23.02. 2009
74.94 kB čtenářů
Řez a střih kvetoucích keřů (2)
Diskusní fórum / Keře listnaté opadavé
17.03. 2017
4.46 kB čtenářů
Zlatice - řez
12.02. 2016
10.64 kB čtenářů
Hortenzie velkolistá - řez
01.10. 2015
12.22 kB čtenářů
Řez vajgelie na podzim
11.02. 2011
21.11 kB čtenářů
Magnólie - řez
10.02. 2011
32.65 kB čtenářů
Komule - řez
11.11. 2009
30.77 kB čtenářů
Ořechoplodec - řez
23.07. 2009
23.69 kB čtenářů
Komule - řez
15.09. 2009
23.51 kB čtenářů
Skalník - řez