Bonsaje - trochu jiné pokojovky

Poslal(a) 29.09. 2010 13:50:40 (35285 čtenářů)

Bonsaje (TIP ZC CS)

I když se velkému počtu obdivovatelů zeleného světa bonsaje líbí, panují mezi jejich obdivovateli značné obavy z pěstování těchto rostlinných miniatur. Přitom si takovou bonsaj může v bytě na okenním parapetu vypěstovat téměř každý.

Nároky na ošetřování pokojových bonsají se velmi podobají ostatním běžně pěstovaným rostlinám v bytě, avšak několik malých rozdílů tu přece jen najdeme.

Narozdíl od běžných pokojových rostlin se bonsaje pěstují ve speciálních miskách, které bývají nižší a menší než květináče. Proto bytové bonsaje zaléváme častěji než pokojovky. Neméně důležitým předpokladem úspěšného pěstování bonsají je také zajištění dostatečného přísunu světla pro jejich správný růst. Další odlišností je častější zaštipování, stříhání a další techniky jako je například tvarování drátem, jimiž docílíme požadovaného tvaru rostliny. Bonsaje si oblíbíme také pro jejich nenáročnost na větší a prostornější květináče, které normální pokojové rostliny při přesazení vyžadují. U těchto rostlin vystačíme s původní bonsai miskou po mnoho let, protože místo dosypávání zeminy jim část substrátu pouze vyměňujeme, čímž se jeho objem nezvyšuje.

Bonsai by měla být na první pohled líbivá, zdravá, bohatě olistěná, s co nejširším kmínkem, který se bude směrem od paty kmene do koruny zužovat. Dojem přirozeného stáří pak vytvářejí odhalené náběhy kořenů u kmene. Výběr správnému druhu rostliny můžeme podřídit nárokům na zálivku i světlo. Jiným kritériem mohou být například nároky na teplotní podmínky a další.

Úspěch pěstování pokojových bonsají spočívá v dodržování kompromisu mezi dostatkem světla pro bonsaje a našimi možnostmi včetně četnosti zálivky. Většině pokojových bonsají vyhovuje v zimě parapet jižního, východního nebo západního okna, v létě mohou stát do dvou metrů proti oknu na květinovém stolku. Čím více světla má rostlina k dispozici, tím hustější bude růst malými lístečky za předpokladu, že ji včas a často zaléváme. Od slunečního svitu jižního okna v létě nebo teplého a suchého vzduchu od radiátoru ústředního topení v zimě zemina rychle vysychá a na nedostatek vláhy reaguje bonsai zmenšením listové plochy (zaschnutí a následný opad listů). Bonsai miska je zpravidla menší a nižší než normální květináč, proto rostliny zaléváme častěji než běžné pokojovky. Místo vyšší frekvence zalévání si můžeme pomoci tím, že misky položíme na tác naplněný drobným keramzitem, který následně zalijeme vodou. Nároky na živiny bonsajím optimálně zajistíme speciálními hnojivy pro bonsaje, které zakoupíme v některém ze zahradních center.

V době, kdy rostliny zdvihají z nádoby její vlastní kořeny, je čas na přesazení, respektive na zmenšení kořenového systému, výměnu zeminy a zpětné zasazení do původní nádoby. Nejvhodnějším obdobím je pro tuto činnost jaro (březen až duben). Kořeny zkrátíme o třetinu, abychom mohli do misky nasypat novou zeminu. Jsme-li pečliví a bonsaji se daří, musíme ji stříhat, aby se kvůli nedostatku světla uvnitř koruny nevyholovala. Většina pokojových bonsají má korunu tvarovanou do koule (tvar hlavy hříbku). Pokud takovou korunu upravujeme, stačí jen zakracovat výhony, které tvar narušují. Zároveň odstraňujeme suché nebo polámané větvičky, střih můžeme provádět během celého roku.

Bonsaje (TIP ZC CS)

Bonsaje (TIP ZC CS)

Bonsaje (TIP ZC CS)

Bonsaje (TIP ZC CS)

Jaroslav Pišl, Bonsai centrum Libčany, foto: Dreamstime

Časopis TIP zahradních center CS
www.zahradnicentra.eu

Články: bonsaje trochu

19.09. 2011
51.97 kB čtenářů
Bonsaje - jak udělat z borovice bonsaj
Diskusní fórum / Bonsaje
19.09. 2016
10.28 kB čtenářů
Borovice - tvarování
15.09. 2014
10.19 kB čtenářů
Bonsaj - pěstování
20.01. 2014
16.40 kB čtenářů
Bonsaj - smrk ztepilý
26.08. 2012
118.50 kB čtenářů
Bonsaje - rostliny vhodné pro začátečníky
17.04. 2012
26.88 kB čtenářů
Bonsaje - pěstování ze semen
26.01. 2011
27.53 kB čtenářů
Výstava bonsají - Japonská zahrada (Botanická zahrada Praha)
25.01. 2011
11.24 kB čtenářů
Pěkná bonsai
16.10. 2010
12.63 kB čtenářů
Podzimní sklizeň