Říjen - okrasná zahrada (2)

Poslal(a) 12.10. 2010 11:24:09 (15310 čtenářů)

Říjen až listopad je nejvhodnějším obdobím pro výsadbu listnatého živého plotu. Jehličnany pro založení živého plotu je vhodné vysazovat až na jaře. Sazenice dřevin vysazujeme ve vzdálenosti 0,2-0,5 metru podle velikosti rostlin. Po výsadbě je zkracujeme ve výšce 15-20 centimetrů nad zemí a na stejnou délku zakrátíme v dalších letech nové přírůstky. Pro vyšší živé ploty z listnáčů jsou vhodné habr, babyka nebo buk, pro středně vzrůstné potom ptačí zob nebo meruzalka alpská. Nízké ploty vysazujeme ze skalníků, dřišťálů nebo mahonie.

Říjen: vysazujem živé ploty (PROVOBIS)

Listí stromů spadané do jezírka v zahradě spolu s odpadem z okolních rostlin a zbytků vodní vegetace vytvoří na podzim ve vodě takové množství organického odpadu, s jehož zpracováním si tento živý organismus neporadí. Voda se pak bude pod ledem velmi rychle kazit a stane se pro živé organismy toxickou. Proto musíme zbytky rostlin a spadané listívodní nádrže před zimou odstranit.

Odkvetlé výhony hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla) odstřihneme až u země. Nové letošní výhony, které nenesou květy, neseřezáváme, aby příští rok kvetly. Odstraníme jen slabší výhony.

Kbelíkové rostliny (oleandr, fíkovník, citrusy), které zdobily přes léto terasu nebo balkon, je třeba na zimu přemístit do chladných a světlých prostor, které jim vyhovují. Například modře kvetoucímu olověnci (Plumbago auriculata) vyhovuje světlý interiér s teplotou pět až patnáct stupňů Celsia. U těchto rostlin během klidového období omezíme zálivku a nehnojíme.

Pokud chceme o Vánocích vyzdobit byt kvetoucím hvězdníkem, zvaným amarylis (Hippeastrum), omezíme nyní zálivku a necháme rostlinu zatáhnout. Cibule necháme 10 týdnů v klidu při teplotě kolem 15oC, poté začneme znovu postupně zalévat a zvyšovat teplotu.

Fólií nebo pytlovinou chráníme květy chrysantém před podzimními mrazíky, aby co nejdéle na záhonech kvetly. Rostliny můžeme také opatrně vyrýt, usadit do květináčů a umístit do skleníků nebo chladnějších místností, kde bez úhony dokvetou do posledního kvítku.

V říjnu posekáme trávník ještě asi dvakrát a udržujeme jej především bez spadaného listí a hnijícího ovoce. Mech v trávě je indikátorem nedostatku živin, proto jej musíme odstranit vyhrabáním nebo prostředkem na hubení mechu. Pak trávník přihnojíme hnojivy bohatými na dusík.

Říjen je vhodný pro založení nové skalky na slunečném a svažitém místě. Skalku se snažíme do zahrady zakomponovat tak, aby v jejím popředí byl udržovaný trávník a pozadí partie uzavíraly keře, zejména jehličnany.

Organický odpad ze zahrady nejlépe zužitkujeme kompostováním, kterým dodáme rostlinám zpět cenné živiny. Podzimní odpad, který nevyužijeme k pokrytí půdy, nashromáždíme na kompostovou hromadu.

TIP: Proti rzivosti, vyskytující se především na karafiátech (Dianthus), muškátech (Pelargonium) chryzantémách (Chrysanthemum) a hledících (Antirrhinum), ošetřujeme rostliny preventivně, nejpozději však při prvních příznacích napadení. Na listech, často i na stoncích, vznikají zpočátku žluté skvrny, na kterých se tvoří kupky (puchýřky) letních a později zimních výtrusů, které jsou překryté pokožkou. Skvrny často vznikají i na stoncích. Rostliny musí být ošetřeny důkladně a to i ze spodní strany listů. K ošetření je možné použít přípravky Baycor 25 WP, Dithane DG Neotec, Ortiva nebo Polyram WG. V případě výskytu choroby se doporučuje ošetření opakovat v intervalech jeden až dva týdny.

Říjen v okrasné zahradě (PROVOBIS)

Zahradnický kalendář 2008
PRO VOBIS, s.r.o.
Libomyšl 43, 267 23 Lochovice
www.zahradnickykalendar.cz

Články: říjen okrasná

06.10. 2011
10.05 kB čtenářů
Říjen - okrasná zahrada
30.08. 2016
2.82 kB čtenářů
Heptacodium miconioides - heptakodium jasmínovité
06.10. 2010
12.32 kB čtenářů
Říjen - okrasná zahrada (1)
13.12. 2017
152 čtenářů
Ocimum sanctum - bazalka posvátná
Diskusní fórum / Zahradní kalendář
14.02. 2013
73.64 kB čtenářů
Zima na zahradě
08.11. 2012
115.87 kB čtenářů
Podzimní výzdoba
17.08. 2011
81.32 kB čtenářů
Léto na zahradě
11.04. 2010
18.80 kB čtenářů
Jaro na zahradě
03.12. 2009
11.08 kB čtenářů
Barborky