Mistrovství světa v práci s motorovou pilou 2010

Poslal(a) 21.10. 2010 19:44:53 (13095 čtenářů)

Pily Husqvarna a Jonsered triumfovaly na chorvatském šampionátu
Ve dnech 24.-26. září se v chorvatském Záhřebu uskutečnilo Mistrovství světa v práci s motorovou pilou (World Logging Championship). Nejlepší světoví dřevorubci se zde utkali v celkem pěti disciplínách: kácení, výměna řetězu, kombinovaný řez, přesný řez a odvětvování. Soutěžilo se individuálně a v trojčlenných národních týmech. Většina medailistů používala profesionální motorové pily značky Husqvarna a Jonsered.

Mistrovství světa v práci s motorovou pilou 2010: kácení (HUSQVARNA)

Celkovým vítězem 29. mistrovství se stal se stal Andres Olesk z Estonska s pilou značky Jonsered, stříbro získal pro Husqvarnu Jean Michel Petitqueux z Francie. Na třetím místě se umístil reprezentant Rakouska Benjmin Greben s pilou Stihl.

Závodníci museli po celou dobu šampionátu soutěžit pouze s jednou motorovou pilu. Byl to tedy test nejen jejich dovedností a kondice, ale také odolnosti a profesionální kvality používaných pil. Královskou disciplínu odvětvování zcela ovládli soutěžící s pilami značky Husqvarna. Ve čtyřech dalších disciplínách získaly pily vyrobené skupinou Husqvarna 9 medailí z 12 možných.

Mistrovství světa předcházel červnový český šampionát v práci s motorovou pilou, který byl zároveň kvalifikací do Chorvatska. Podle postupového klíče jsou na mistrovství světa nominováni vždy tři závodníci z domácího klání, kteří v součtu umístění za poslední dva roky dosáhnou nejlepšího výsledku.

První mistrovství světa v práci s motorovou pilou uspořádaly společně Maďarsko a Jugoslávie v roce 1970. Od roku 1996 se šampionát koná pravidelně každé 2 roky. Prestižní závod se dvakrát uskutečnil i v bývalém Československu, naposledy v roce 1986.

Pravidla a přehled disciplín:
U soutěžních discplín hrají rozhodující roli čas a přesnost. Za každý chybný zářez jsou závodníci penalizováni trestnými body, které se v podobě trestných sekund přičítají k dosaženým časům v jednotlivých disciplínách. Po celou dobu je kladen velký důraz na bezpečnost práce, soutěžící musí mít například neprořezové kalhoty, helmu nebo rukavice. V případě porušení bezpečnostních pravidel následuje rovněž bodový postih. Na každou disciplínu dohlíží 3 rozhodčí.

Kácení
Při této disciplíně musí závodníci v časovém limitu 3 minuty pokácet kmen, který má ve výšce prsou (tj. 130 cm) průměr 32 – 36 cm. Kmen je nutné pokácet co nejpřesněji na 15 metrů vzdálený kolík. Během kácení lze získat, ale také ztratit, nejvíc bodů.

Výměna řetězu
V této technické disciplíně se na čas vyměňuje náhradní řetěz motorové pily, nejlepší závodníci zvládnou výměnu do 12 sekund.

Kombinovaný řez
Závodníci musí odřezat kotouč dřeva spodním a horním řetězem u dvou protilehlých, našikmo umístěných klád (pod úhlem 7 stupňů) o průměru 35 cm. Vedle času odřezání se boduje také rozdíl v setkání spodního a dolního řezu.

Přesný řez
Cílem je v co nejlepším čase naříznout ležící kmen tak, aby se řetěz motorové pily nedotknul země. Ti nejlepší dřevorubci nechávají nedořez na konci klády o tloušťce pouhých 2 – 3 mm.

Odvětvování
V této finální a divácky nejaktraktivnější disciplíně se odvětvují 6 metrů dlouhé klády, do kterých je pod různými úhly zatlučeno 30 kolíků představujících větve. Pokud závodníci zanechají při řezání suk větší než 5 mm nebo zářezy na kmeni, jsou penalizováni. Nejlepší časy u této disciplíny lze očekávat okolo 20 sekund, není proto divu, že odřezané „větve“ létají až do třímetrové vzdálenosti.

Celkové výsledky (jméno, země, typ pily):
1. Andres Olesk Estonsko JONSERED CS 2171
2. Jean Michel Petitqueux Francie HUSQVARNA 576 XP
3. Benjamin Greber Rakousko STIHL MS 440
4. István Juhász Maďarsko STIHL MS 460
5. Biemmi Massimiliano Itálie HUSQVARNA 357 XPG 6. Johann Raffl Itálie HUSQVARNA 576 XP
7. Hannes Herzog Rakousko STIHL MS 460
8. Gatis Brencis Lotyšsko HUSQVARNA 372 XP
9. Armin Tanner Lichnštejnsko HUSQVARNA 576 XP
10. Róbert Rittlinger Maďarsko STIHL MS 460

V týmech zvítězilo družstvo Rakouska před Itálií a Estonskem. Češi v silné konkurenci a deštivém počasí, které provázelo celé mistrovství, vybojovali 21. pozici

Mistrovství světa v práci s motorovou pilou 2010: výměna řetězu (HUSQVARNA)

Mistrovství světa v práci s motorovou pilou 2010: odvětvování (HUSQVARNA)

Mistrovství světa v práci s motorovou pilou 2010: kácení (HUSQVARNA)

Barbora Kočová, Husqvarna Marketing Coordinator, tel: 274 008 918
Vladimír Bukač, Euro RSCG Public Relations, tel: 724 652 306
www.husqvarna.cz
11 článků v tomto tématu
15.01. 2007
122.09 kB čtenářů
Reklama
Zkuste reklamu na nejnavštěvovanějším zahradnickém serveru v České republice Server je provozován v pěti jazykových verzích česky, slovensky, polsky, německy a anglicky. Stránky podle Google