Hydroponie - pokojové rostliny v živném roztoku

Poslal(a) 13.04. 2011 13:38:59 (38060 čtenářů)

Hydroponie - pokojové rostliny v živném roztoku (TIP ZC CS)

Pokud se chcete vyhnout každoročnímu přesazování pokojových rostlin nebo vám z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje jejich pěstování v půdě, můžete rostliny pěstovat ve vodě, přesněji řečeno v hydroponii.

Hydroponie - pokojové rostliny v živném roztoku (TIP ZC CS)

Hydroponie je moderní, vysoce dekorativní, čistý a hygienický způsob pěstování okrasných rostlin, zvláště vhodný do veřejných prostor, bank, hotelů nebo nemocnic. Podstatou hydroponie je pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku. Upevňovací funkci plní expandovaný jílový granulátkeramzit.

Největší předností je snadná péče a optimální vývoj rostlin v živném roztoku. Rostliny pěstované v půdě jsou na péči nesrovnatelně náročnější, největším rizikem je nadměrná zálivka. Krátký interval mezi zálivkami neumožňuje dostatečný přístup vzduchu ke kořenům, což způsobuje jejich zahnívání a vyvolává pravidelnou potřebu přesazování. Vzhledem k tomu, že prvním příznakem zahnívání kořenů je vadnutí, je následná zálivka jako první pomoc pro rostlinu smrtelná.

Hydroponické rostliny se pěstují ve vnitřních pěstebních nádobách v keramzitu a živném roztoku, která je vsazena do vnější okrasné nádoby různých materiálů, barev a tvarů. Nezbytnou součástí pěstební nádoby je měřič stavu vody (vodoznak), který ukazuje hladinu živného roztoku a je indikátorem frekvence zálivky – pokud klesne na rysku označující minimální hodnotu, je třeba roztok doplnit (zpravidla jednou za 10-14 dnů). Frekvence zálivky a množství zálivkové vody se odvíjí od typu rostliny, velikosti nádoby a vlastnostech interiéru - teplotě, vzdušné vlhkosti a světelným podmínkám. Po zalití musí hladina vždy poklesnout, protože trvalé stání ve vodě brání přístupu vzduchu ke kořenům a dochází k jejich zahnívání.

Správně podávaná výživa je předpokladem pro kvalitní růst rostlin a zvyšování jejich odolnosti vůči škůdcům a chorobám. Příjem živin rostlinou závisí na tvrdosti vody, proto jsou běžně nabízena hnojiva pro měkkou a tvrdou vodu. Tradiční tekutá používáme při každé zálivce nebo dlouhopůsobící iontovýměnná aplikujeme jednou za 4 – 6 měsíců.

Pro hydroponické pěstování, tedy pěstování v keramzitu jsou vhodné rostliny do čtyř metrů, větší rostliny je lépe pěstovat v minerálních zeolitových substrátech. Přechod na hydroponii je pro rostliny nejideálnější v hlavním vegetačním období, tedy od března do léta, mimo období kvetení. Pro přesazování vybíráme rostliny mladé, vitální a zdravé. Rostlinu vyjmeme z původního květináče a odstraníme zeminu z kořenového balu, zbytky zeminy vymyjeme z kořenů vodou, kořeny zakrátíme a rostlinu se zdravými kořeny zasadíme do pěstební nádoby pro hydroponii, kterou před tím z jedné čtvrtiny vyplníme vlhkým keramzitem. Dosypeme keramzit po okraj a poklepáním setřeseme tak, aby na sebe kuličky doléhaly těsně ke kořenům. Připojíme vodoznak a pěstební nádobu usadíme do vnější obalové nádoby. Zalijeme nejlépe odstátou vodou po rysku optimum a umístíme na světlé a teplé místo.

Hydroponie - pokojové rostliny v živném roztoku (TIP ZC CS)

Hydroponie - pokojové rostliny v živném roztoku (TIP ZC CS)

Ukázka z článku Pokojové rostliny v živném roztoku
Ing. Martin Matouš, www.hydroponie.cz

Časopis TIP zahradních center CS
www.zahradnicentra.eu

Články: hydroponie pokojové

12.02. 2008
18.04 kB čtenářů
Hydroponie
Diskusní fórum / Pokojové rostliny
20.01. 2017
25.77 kB čtenářů
Toulitka - Anthurium, nemoc listů
24.11. 2016
15.27 kB čtenářů
Cypřiš pokojový - péče
10.08. 2016
26.14 kB čtenářů
Ananas - pěstování
14.11. 2015
3.12 kB čtenářů
Jakou rostlinu do tohoto interiéru?
27.07. 2015
9.79 kB čtenářů
Očistná síla pokojových rostlin
27.07. 2015
5.06 kB čtenářů
Vertikální stěna
11.05. 2015
13.71 kB čtenářů
Červci
05.02. 2015
2.72 kB čtenářů
Ibišek Djakarta či jiné druhy - sháním
06.10. 2014
3.48 kB čtenářů
Ledviník ztepilý - kde ho koupit?
25.09. 2014
6.84 kB čtenářů
Phalaenopsis - žloutnutí listů
22.09. 2014
13.74 kB čtenářů
Co je toto za rostlinu? Pomozte určit...