Trávník - dopřejte trávníku jarní kúru

Poslal(a) 26.04. 2011 18:18:07 (22710 čtenářů)

Těžko říci, jestli trávníku škodí více zima bez sněhu a mrazu, nebo naopak tlustá sněhová peřina, která se na konci zimy promění v obrovské množství vody. Někdy může trvat hodně dlouho, než se všechna voda vsákne a my se můžeme vydat na průzkum. Jak přestál letošní zimu váš trávník?

Péče o trávník - provzdušnění (TIP ZC CS)

V zásadě by měl každý intenzivně opečovávaný trávník přečkat zimu bez větších problémů, pokud jsme ho důkladně připravili už na podzim a pokud jsme mu během zimy dopřáli odpočinku a nezatěžovali ho chůzí nebo třeba pobíháním velkého psa, který může zvláště na rozměklé půdě trávník výrazně poškodit. Určitě ale neuškodí, když si trávník brzy na jaře prohlédneme a všimneme si, zda nepotřebuje naše ošetření. Pro takový případ vám nabízíme několik základních rad, jak trávník po zimě ošetřit a připravit ho na novou sezonu.

1. Choroby
Dlouhodobě ležící a pomalu tající sníh ve spojení s teplotami nad bodem mrazu může být příčinou sněžných plísní, které se projevují hnědošedými až bílými skvrnami nejčastěji na zastíněných místech. Plísně napadají zejména trávníky ve špatné kondici, nevyhrabávané, rostoucí na neprodyšných půdách a přehnojované dusíkem. Pokud jsme zanedbali intenzivní péči, která je nejlepší prevencí zejména na podzim, můžeme se pokusit zaplísněný trávník oživit vyhrabáním odumřelé hmoty z postižených míst a přihnojením ledkem vápenatým. V případě většího poškození můžeme ošetřit postřikem fungicidy.

2. Provzdušnění
Dostatek vzduchu v půdě je předpokladem kvalitního růstu a odnožování, rychlého vsakování vody a prevencí před růstem mechu a některých plevelů. Vertikálním provzdušněním pomocí vertikutátoru nebo prořezávacích hrábí navíc odstraňujeme z trávníku i odumřelé výhonky, plsť, mech a další organické hmoty, které trávníku neprospívají. Vertikutaci provádíme až poté, co trávník vyschne, a nejlépe ve dvou na sebe kolmých směrech.

Horizontální provzdušnění se provádí méně často, ale je nezbytným zásahem na půdách hutných, těžkých a uléhavých. Na velkých plochách se provádí speciální mechanizací s dutými hroty, které pronikají do hloubky několika centimetrů a vytahují z vegetační vrstvy válečky. Takto vzniklé otvory se vyplní pískem nebo hrubým substrátem pro zlepšení odtokových poměrů v půdě. Stejného efektu lze dosáhnout pomocí speciálních hrábí s dutými hroty.

3. Pískování
Topdressing neboli pískování spočívá v ošetření trávníku posypem ostrým křemičitým pískem o zrnitosti 0,5-1 mm a jeho zapravení do půdy – na menších plochách stačí pohrabat plochu železnými hráběmi, na velké zahradě nejlépe speciálním kartáčovým strojem. Písek pomáhá trávě dýchat, doplňuje hmotu po provzdušnění a do jisté míry pomáhá vyrovnat terénní nerovnosti. Na běžných půdách postačuje provést tento zásah jednou až dvakrát za rok, častěji pouze na jílovitých půdách.

4. Přísev
Pokud po provzdušnění trávník silně prořídne nebo se objeví silně poškozená místa, je vhodné provést přísev travní směsí použitou při zakládání trávníku nebo pomocí speciální travní směsi určené pro regeneraci trávníku. Pro zajištění stejnoměrného přísevu je vhodné použít secí strojek nebo si připravit přesné množství travní směsi, které výrobce doporučuje pro danou velikost plochy. Na závěr na trávník rozhodíme kompost nebo pískový substrát ve velmi tenké vrstvě.

5. Odplevelení
Koncem jara je vhodné trávník ošetřit proti širokolistým plevelům, které mohou při větším rozšíření bránit trávám v rozrůstání a postupně je vytlačovat. Zaplevelený trávník je navíc nevzhledný, protože jednotlivé rostliny dorůstají různých výšek, a rychle se v něm šíří choroby. Mechanické odstraňování vyrýpnutím i s kořeny lze aplikovat pouze u trávníků, které nejsou ohroženy semeny plevelů například ze sousedních zahrad, jinak se běžně používá chemická likvidace selektivními herbicidy, které zničí pouze dvouděložné rostliny a trávy nepoškodí.

Péče o trávník - choroby trávníku (TIP ZC CS)

Péče o trávník - provzdušnění (TIP ZC CS)

Péče o trávník - chemické ošetření (TIP ZC CS)

Péče o trávník - mechanické odstraňování plevelů (TIP ZC CS)

Ukázka z článku Dopřejte trávníku jarní kúru

Časopis TIP zahradních center CS
www.zahradnicentra.eu
11 článků v tomto tématu
16.10. 2014
9.29 kB čtenářů
Trávník - dosévání trávníku
Během letních horkých a suchých dnů dostává trávník pořádně zabrat. Pokud ho pravidelně nezaléváte, vytváří se na něm nevzhledná prořídlá místa. V první polovině podzimu máte
09.10. 2014
8.68 kB čtenářů
Trávník - založení nového trávníku
Věděli jste, že začátkem podzimu je stále ještě čas na založení nového trávníku? Pokud jste to na jaře nestihli, září poskytuje ideální klimatické podmínky stejně jako jarní měsíce.
08.10. 2014
5.28 kB čtenářů
Trávník - shrabujte listí z trávníku
Když na trávníku dlouho leží spadané listí, nedostává se rostlinám kyslíku a začnou hnít. Na podzim je tedy s trávníkem dvojí práce: sečení a shrabování listí. Můžete ji ovšem
04.04. 2014
7.31 kB čtenářů
Trávník - zelená sezona začíná
Trávník tvoří spojovací prvek mezi různými částmi zahrady. Aby vypadal dokonale, měli byste se o něj postarat hned na jaře.
16.10. 2013
5.29 kB čtenářů
Shrabujte listí z trávníku
Když na trávníku dlouho leží spadané listí, nedostává se rostlinám kyslíku a začnou hnít.
24.09. 2013
5.16 kB čtenářů
Travní koberec - založte si nový trávník
Pokud v zahradě potřebujete nový zelený podklad, můžete nyní využít příznivých podmínek pro jeho založení. Půda je ještě dostatečně prohřátá. Zároveň však s podzimem přicházejí
08.04. 2013
5.76 kB čtenářů
Start trávníku do nové sezony
Jakmile půda oschne a tráva začne znovu rašit, je čas nastartovat sekačku. Trávník nesečte příliš nízko: při jednom sečení by se tráva měla zkrátit maximálně o polovinu délky.
21.03. 2013
6.98 kB čtenářů
Vitalizační kúra trávníku
Jaro se v žádné zahradě neobejde bez vitalizační kúry trávníku. Tam, kde rostou vyšší stromy, je práce ještě ztížena vyhrabáváním listí. Stinná místa jsou navíc náchylná k tvorbě
23.03. 2012
7.24 kB čtenářů
Trávník - hnojivo dodá rostlinám sílu
Aby trávník dlouhodobě dobře rostl, je ho třeba nejlépe dvakrát za rok přihnojit (v polovině dubna a v červenci).
22.03. 2012
8.30 kB čtenářů
Trávník - vzduch a světlo místo mechu a plsti
Vertikutace odstraní travní plsť a mech a povrchově prořeže půdu. Tak ke kořenům získá lepší přístup kyslík, vlhkost i vzduch a trávník se může lépe rozvíjet.
16.03. 2012
10.45 kB čtenářů
Trávník po zimě
Nevzhledné žluté skvrny, slepená travní stébla, plísňová vlákna – to jsou příznaky jedné z nejčastějších chorob trávníku, plísně sněžné. Způsobuje ji kombinace řady faktorů,
Diskusní fórum / Trávník
02.07. 2015
7.24 kB čtenářů
Trávník - spáleno herbicidem?
25.12. 2014
4.92 kB čtenářů
Trávník - úklid listí
16.03. 2013
6.76 kB čtenářů
Trávník - vertikutace
09.11. 2012
6.69 kB čtenářů
Trávník - hromádky na trávníku
06.10. 2012
8.78 kB čtenářů
Trávník - mulčování trávy
06.07. 2012
7.89 kB čtenářů
Trávník - přprava půdy před výsevem
05.07. 2012
8.61 kB čtenářů
Trávník - určení choroby
12.06. 2012
12.00 kB čtenářů
Nový trávník - více plevele než trávy
17.05. 2012
4.62 kB čtenářů
Původní trávník - pohled do tisícileté historie
29.03. 2012
5.73 kB čtenářů
Trávník - plíseň sněžná
17.03. 2012
6.84 kB čtenářů
Trávník - skvrny v trávníku