Trávník - dopřejte trávníku jarní kúru

Poslal(a) 26.04. 2011 18:18:07 (27271 čtenářů)

Těžko říci, jestli trávníku škodí více zima bez sněhu a mrazu, nebo naopak tlustá sněhová peřina, která se na konci zimy promění v obrovské množství vody. Někdy může trvat hodně dlouho, než se všechna voda vsákne a my se můžeme vydat na průzkum. Jak přestál letošní zimu váš trávník?

Péče o trávník - provzdušnění (TIP ZC CS)

V zásadě by měl každý intenzivně opečovávaný trávník přečkat zimu bez větších problémů, pokud jsme ho důkladně připravili už na podzim a pokud jsme mu během zimy dopřáli odpočinku a nezatěžovali ho chůzí nebo třeba pobíháním velkého psa, který může zvláště na rozměklé půdě trávník výrazně poškodit. Určitě ale neuškodí, když si trávník brzy na jaře prohlédneme a všimneme si, zda nepotřebuje naše ošetření. Pro takový případ vám nabízíme několik základních rad, jak trávník po zimě ošetřit a připravit ho na novou sezonu.

1. Choroby
Dlouhodobě ležící a pomalu tající sníh ve spojení s teplotami nad bodem mrazu může být příčinou sněžných plísní, které se projevují hnědošedými až bílými skvrnami nejčastěji na zastíněných místech. Plísně napadají zejména trávníky ve špatné kondici, nevyhrabávané, rostoucí na neprodyšných půdách a přehnojované dusíkem. Pokud jsme zanedbali intenzivní péči, která je nejlepší prevencí zejména na podzim, můžeme se pokusit zaplísněný trávník oživit vyhrabáním odumřelé hmoty z postižených míst a přihnojením ledkem vápenatým. V případě většího poškození můžeme ošetřit postřikem fungicidy.

2. Provzdušnění
Dostatek vzduchu v půdě je předpokladem kvalitního růstu a odnožování, rychlého vsakování vody a prevencí před růstem mechu a některých plevelů. Vertikálním provzdušněním pomocí vertikutátoru nebo prořezávacích hrábí navíc odstraňujeme z trávníku i odumřelé výhonky, plsť, mech a další organické hmoty, které trávníku neprospívají. Vertikutaci provádíme až poté, co trávník vyschne, a nejlépe ve dvou na sebe kolmých směrech.

Horizontální provzdušnění se provádí méně často, ale je nezbytným zásahem na půdách hutných, těžkých a uléhavých. Na velkých plochách se provádí speciální mechanizací s dutými hroty, které pronikají do hloubky několika centimetrů a vytahují z vegetační vrstvy válečky. Takto vzniklé otvory se vyplní pískem nebo hrubým substrátem pro zlepšení odtokových poměrů v půdě. Stejného efektu lze dosáhnout pomocí speciálních hrábí s dutými hroty.

3. Pískování
Topdressing neboli pískování spočívá v ošetření trávníku posypem ostrým křemičitým pískem o zrnitosti 0,5-1 mm a jeho zapravení do půdy – na menších plochách stačí pohrabat plochu železnými hráběmi, na velké zahradě nejlépe speciálním kartáčovým strojem. Písek pomáhá trávě dýchat, doplňuje hmotu po provzdušnění a do jisté míry pomáhá vyrovnat terénní nerovnosti. Na běžných půdách postačuje provést tento zásah jednou až dvakrát za rok, častěji pouze na jílovitých půdách.

4. Přísev
Pokud po provzdušnění trávník silně prořídne nebo se objeví silně poškozená místa, je vhodné provést přísev travní směsí použitou při zakládání trávníku nebo pomocí speciální travní směsi určené pro regeneraci trávníku. Pro zajištění stejnoměrného přísevu je vhodné použít secí strojek nebo si připravit přesné množství travní směsi, které výrobce doporučuje pro danou velikost plochy. Na závěr na trávník rozhodíme kompost nebo pískový substrát ve velmi tenké vrstvě.

5. Odplevelení
Koncem jara je vhodné trávník ošetřit proti širokolistým plevelům, které mohou při větším rozšíření bránit trávám v rozrůstání a postupně je vytlačovat. Zaplevelený trávník je navíc nevzhledný, protože jednotlivé rostliny dorůstají různých výšek, a rychle se v něm šíří choroby. Mechanické odstraňování vyrýpnutím i s kořeny lze aplikovat pouze u trávníků, které nejsou ohroženy semeny plevelů například ze sousedních zahrad, jinak se běžně používá chemická likvidace selektivními herbicidy, které zničí pouze dvouděložné rostliny a trávy nepoškodí.

Péče o trávník - choroby trávníku (TIP ZC CS)

Péče o trávník - provzdušnění (TIP ZC CS)

Péče o trávník - chemické ošetření (TIP ZC CS)

Péče o trávník - mechanické odstraňování plevelů (TIP ZC CS)

Ukázka z článku Dopřejte trávníku jarní kúru

Časopis TIP zahradních center CS
www.zahradnicentra.eu

Články: trávník dopřejte

18.04. 2018
3.27 kB čtenářů
Jarní péče o trávník
19.08. 2018
1.31 kB čtenářů
Přihnojování rostlin
15.03. 2017
6.82 kB čtenářů
Trávník - první jarní péče o trávník
Diskusní fórum / Trávník
26.03. 2017
1.72 kB čtenářů
Střešní terasa - jak založit trávník
02.07. 2015
11.18 kB čtenářů
Trávník - spáleno herbicidem?
25.12. 2014
6.42 kB čtenářů
Trávník - úklid listí
16.03. 2013
8.26 kB čtenářů
Trávník - vertikutace
09.11. 2012
8.32 kB čtenářů
Trávník - hromádky na trávníku
06.10. 2012
10.87 kB čtenářů
Trávník - mulčování trávy
06.07. 2012
9.58 kB čtenářů
Trávník - přprava půdy před výsevem
05.07. 2012
10.39 kB čtenářů
Trávník - určení choroby
22.05. 2017
17.08 kB čtenářů
Nový trávník - více plevele než trávy
17.05. 2012
5.68 kB čtenářů
Původní trávník - pohled do tisícileté historie
29.03. 2012
7.62 kB čtenářů
Trávník - plíseň sněžná