Okrasné trávy do každé zahrady

Poslal(a) 21.07. 2011 18:21:38 (74028 čtenářů)

Okrasné trávy: Miscanthus sinensis 'Kaskade' - ozdobnice čínská (TIP ZC CS)

Podle botanického hlediska do pravých trav patří rostliny z čeledi lipnicovitých (Poaceae). V současnosti však můžeme tuto skupinu rozšířit o nepravé trávy z čeledi šáchorovité (Cyperaceae), sítinovité (Juncaceae) a orobincovité (Typhaceae). Díky tomu můžeme trávy použít v jakékoliv zahradě – ve stínu i na slunci, na suchých stanovištích i na okrajích vodních nádrží a toků.

Pokud chcete oživit skalku, vyberte si v našich prodejnách třeslici prostřední (Briza media), krátce výběžkatý druh se zelenými, lysými listy, dorůstající do výšky 20 cm. Květenství jsou řídce větvená, klásky jsou srdčité, silně zmáčklé na ohnutých stopkách.

Kontrast barev na skalce můžeme vytvořit výsadbou ostřic – především ostřicí chocholatou (Carex comans), která tvoří velmi široké trsy úzkých listů s bronzovou barvou – kultivar ’Bronze’ a kultivar ’Frosted Curls’, který má špičky listů spirálovitě stočené a jakoby ojíněné.

Další nízkou trávou vhodnou k oživení skalek je kostřava sivá (Festuca glauca) dorůstající do výšky 10-15 cm a tvořící pravidelné polokulovité trsy. Kultivar ’Blauglut’ má intenzivně stříbřité modré listy. Ještě drobnější je kostřava Festuca scopariaPic Carlit’ dorůstající jen 15 cm. Má tuhé pichlavé listy a husté květní laty dlouhé až 7 cm, které budou zdobit skalku celé léto.

Pro trvalkové záhony zvolíme trávy, které mají výšku od 50 do 120 cm. Jednou z nejhezčích trav je dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides), který tvoří elegantní trsy s obloukovitě zahnutými listy a válcovitým, dlouze osinatým klasovitým květenstvím. Začíná kvést v létě a pokračuje i na podzim. Z kultivarů se nejvíce uplatňují nejčastěji ’Hameln’ s výškou 50 cm a krémovými lichoklasy, ’Little Bunny’ a ’Little Honey’, které jsou zakrslejší a mohou se použít i do skalek. Pokud je potřeba provzdušnit husté výsadby, doporučujeme kavyl vousatý (Stipa barbata) a kavyl sličný (Stipa pulcherrima) s jemnými klásky s 20 cm dlouhými péřitými osinami.

K solitérním trávám patří pampová tráva (Cortaderia selloana), vytvářející mohutné trsy, listy jsou obloukovitě ohnuté a široké až 2 cm, květenství je vejčité, zprvu hedvábně stříbřité, později až lehce narůžovělé. Samčí květenství jsou štíhlejší a samičí huňaté a pyramidální. Pokud se vám tato tráva líbí, ale odrazuje vás výška až 200 cm, zvolte si kultivar ’Pumila’, který v květu má výšku jen 100 cm.

Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) nabízí řadu kultivarů s barevným listem nebo květenstvím. Tato tráva je mohutná, listy jsou obloukovitě skloněné, květenství je na zkráceném vřetenu paprskovitě rozložené, nejprve stříbřitě purpurové, později hedvábně bělavé. Kultivar ’Gracillimus’ je zajímavý typem listu – je úzký, zelený a obloukovitě zahnutý, používá se k řezu a sušení, kdy se zajímavě „zakroutí“. Kultivar ’Ferner Osten’ je zajímavý svým purpurově hnědým květenstvím, ’Grosse Fontäne’ má květ stříbřitý s přechodem do červena’. Kultivar ’Goldfeder’ nese na svých listech širokých 2 cm podélné zlatožluté pruhy. Zajímavý je kultivar ’Kaskade’ s nápadně převislými latami. ’Variegatus’ je nejvýrazněji panašovaný kultivar – listy jsou podélně bíle pruhované na rozdíl od kultivaru ’Zebrinus’, který má příčné žluté pruhy.

Do této skupiny trav bezesporu patří i metlice trsnatá (Deschamsia caespitosa), vytvářející úhledné husté trsy s listy tmavozelenými a drsně rýhovanými. Květenství jsou jemné laty zelenkavé, nebo zlaté s purpurovým nádechem jako například kultivar ’Bronzeschleier’. Všechny tyto trávy můžeme mít jako solitéry v trávníku či kamenech, používáme je jako předsadby keřů a stromů, kde vytvářejí zajímavé barevné kontrasty, ale i zjemnění celkové sadovnické kompozice.

Ačkoliv většina okrasných trav miluje sušší půdu a výsluní, také na stanovišti pod korunami vysokých stromů se daří několika druhům. Do polostínu a stínu zvolíme některou z ostřicCarex conicaSnowline’ má panašování bílé a podélné, Carex oshimensisEvergold’ má ve středu listu podélný žlutý pruh a na okrajích úzké tmavozelené proužky.

Bika lesní (Luzula sylvatica) kromě zastínění snese i vlhčí půdy a je výbornou podrostovou trávou. Kultivar ’Marginata’ má tenký žlutý proužek na tmavozelených lesklých listech. Máte na zahradě jezírko nebo dokonce potok? Doporučujeme ostřici Grayovou (Carex grayi), která vytváří řídké trsy, listy jsou zelené, květenství je na trojhranném stvolu a po odkvětu je atraktivní svým plodenstvím – zelenými, později hnědými ostnitými kuličkami. Jsou krásné v porostu, ale můžete je sklidit a osušit a budou vás těšit i v zimě. Ostřice muskingumenská (Carex muskingumensis) je stébelnatá výběžkatá ostřice, s hnědavými klásky. Kultivar ’Silberstreif’ má bílý pruh uprostřed listu a na okrajích světle zelené proužky. Převislé klásky má ostřice převislá (Carex pendula). Věřím, že si z nabídky kultivarů vyberete a budete se z krásy trav těšit nejen v létě, ale i po celý rok.

Okrasné trávy: Festuca glauca - kostřava (TIP ZC CS)

Okrasné trávy: Carex comans - ostřice chocholatá (TIP ZC CS)

Okrasné trávy: Cortaderia selloana - pampová tráva (TIP ZC CS)

Ukázka z článku Okrasné trávy do každé zahrady

Ing. Karla Šindelářová,Jiná Zahrada, Ústí nad Labem; Foto Michal Babor
Časopis TIP zahradních center CS
www.zahradnicentra.eu

Články: okrasné trávy

28.03. 2011
32.65 kB čtenářů
Okrasné trávy - jak rostou trávy
18.05. 2015
34.68 kB čtenářů
Okrasné trávy
14.09. 2010
179.12 kB čtenářů
Okrasné trávy
30.11. 2003
56.30 kB čtenářů
Okrasné trávy (1)
08.12. 2003
58.71 kB čtenářů
Okrasné trávy (2)
11.10. 2015
13.51 kB čtenářů
Okrasné trávy - dominanty zahrady
28.08. 2018
6.18 kB čtenářů
Okrasné trávy v nádobách
18.04. 2018
12.33 kB čtenářů
Okrasné trávy - nejlepší období výsadby
08.08. 2011
33.15 kB čtenářů
Okrasné trávy - stébla ve větru
30.10. 2018
7.59 kB čtenářů
Svažte okrasné trávy: ochrana a ozdoba zároveň
Diskusní fórum / Trávy a traviny
28.09. 2016
12.99 kB čtenářů
Okrasné trávy - pěstování
11.07. 2011
39.80 kB čtenářů
Okrasné trávy
28.02. 2010
26.05 kB čtenářů
Okrasné trávy - fotografie
25.02. 2010
15.77 kB čtenářů
Okrasné traviny