Dřeviny kvetoucí v létě

Poslal(a) 28.07. 2011 15:42:40 (62623 čtenářů)

Z jarních měsíců vyznačujících se pestrostí kvetoucích keřů nás čas přehoupl do horkého zeleného léta. Stromy a keře již dávno schovaly větve pod sytou zelení svých listů a nám se zdá pohled do zahrádky trochu fádní. Nemylme se však! Nejen kvetoucí trvalky dovedou oživit kompozici našich zahrad. Máme totiž také stromy, keře a popínavky, které si schovávají kvetení pro letní měsíce.

Dřeviny kvetoucí v létě: Hibiscus syriacus Oiseau Blue - ibišek syrský (TIP ZC CS)

Dřeviny kvetoucí v létě: Hydrangea macrophylla Miss Hepburn - hortenzie velkolistá (TIP ZC CS)

Pokud budeme při plánování zahrady myslet i na dřeviny kvetoucí od června do srpna, odmění nás v létě zajímavými květy a příjemnou vůní a třeba i spoustou motýlů. Ti s oblibou usedají na letní šeříky - komule (Buddleia davidii) s latami modrých (‘Black Knight‘), růžových (‘Pink Delight‘) i bílých (’White Profusion‘) květů. Nevšední je podívaná i na žlutě kvetoucí kultivar ’Sungold‘ a fialově kvetoucí, omamně vonící komuli střídavolistou (Buddleia alternifolia), která svými mírně převislými výhony připomíná tavolníky.

Méně známým, avšak téměř celé léto kvetoucím vyšším keřem je sazaník (Calycanthus floridus) s  červenohnědými, kořeněně vonícími květy. Krásnoplodka (Callicarpa bodinieri), která své nenápadné růžové květy záhy mění na zelené, později fialovo-růžové plody, zdobí keř od pozdního léta až do zimy. Modrou záplavou květních lat vykvétá v červnu a kvete téměř celý měsíc latnatec (zpododěr, Ceanothus cv.).

Ruj vlasatá (Cotinus coggygria) vykvétá až v srpnu v řídkých koncových latách připomínajících chomáč vlasů. Oblíbené jsou kultivary ‘Golden Spirit‘ s citronově žlutým listem i květem a ‘Royal Purple‘ s listy temně a květy světle vínovými.

Běžným sortimentem každého zahradního centra jsou známé a oblíbené ibišky (Hybiscus syriacus) v odrůdách s bílými, růžovými, modrými, plnými i prostými květy. Také mochny (Potentilla fruticosa) a třezalky (Hypericum calycinum) svým květem rozzáří každou zahradu.

Polostín a stín milují hortenzie. Ze sortimentu našich zahradních center doporučujeme hortenzii velkolistou (Hydrangea macrophylla), hortenzii stromečkovou (Hydrangea arborescens) dorůstající výšky 1,5m a celé léto nesoucí koule bílých květů, které se při odkvétání zbarvují do zelena a na zimu hnědnou, a hortenzii drsnou (Hydrangea aspera) s fialovobílými květy.

Nelze zapomenout na milé nízké kultivary japonských tavolníků (Spiraea japonica), bohatě vykvétajících v červenci něžně fialovými kvítky - ´Little Princess´ má květ fialový, ‘Golden Princess´ zaujme svítivě zelenožlutými listy a ‘Albiflora´ bílými chloupkatými květy).

Také mezi pnoucími dřevinami najdeme několik druhů, které svou plnou krásu rozvíjejí právě uprostřed léta. Už od konce jara rozkvétá oranžovo-červenými či žlutými květy trubač (Campsis radicans), četnými odrůdami zastoupí celý sortiment barev plamének (Clematis) a svým neobvyklým oranžovo-červeným květem zaujme zimolez ovíjivý (Lonicera periclymenum).

Ze stromů vykvétajících v létě jmenujme alespoň aralii štíhlou (Aralia elata), strom velmi neobvyklého vzhledu, nenáročný na údržbu a ochranu před mrazem s obrovskými latami bílých květů. Stejně exoticky působí také čínský strom lásky - paulonie plstnatá (Paulownia tomentosa), rychlerostoucí strom kvetoucí začátkem léta záplavou modrofialových zvonků v latách, a lyriovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera), který svými žlutozelenými květy podobnými tulipánu okouzlí každého.

Dřeviny kvetoucí v létě: Buddleja weyeriana Sungold - komule (TIP ZC CS)

Dřeviny kvetoucí v létě: Campsis radicans - trubač (TIP ZC CS)

Dřeviny kvetoucí v létě: Aralia elata - aralie štíhlá (TIP ZC CS)

Dřeviny kvetoucí v létě: Liriodendron tulipifera - lyriovník tulipánokvětý (TIP ZC CS)

Dřeviny kvetoucí v létě: Ceanothus Acureus - latnatec (TIP ZC CS)

Dřeviny kvetoucí v létě: Potentilla fruticosa Limelight - mochna (TIP ZC CS)

Dřeviny kvetoucí v létě: Spiraea japonica - tavolník japonský (TIP ZC CS)

Ukázka z článku Léto s kvetoucími dřevinami
Ing. Štěpánka Brožová, Jiná Zahrada, Ústí nad Labem Foto Michal Babor a PPH

Časopis TIP zahradních center CS
www.zahradnicentra.eu

Články: dřeviny kvetoucí

06.03. 2017
8.28 kB čtenářů
Kvetoucí dřeviny - jarní kouzlo
22.03. 2018
10.87 kB čtenářů
Dřeviny kvetoucí na jaře - řez
14.02. 2017
4.17 kB čtenářů
Dřeviny kvetoucí v zimě (1)
14.02. 2017
6.72 kB čtenářů
Dřeviny kvetoucí v zimě (2)
Diskusní fórum / Keře a stromy
13.02. 2012
18.83 kB čtenářů
Dřeviny do výběhu ke slepicím
19.05. 2011
29.74 kB čtenářů
Jihočeské parky - zajímavé dřeviny
09.12. 2011
13.41 kB čtenářů
Dřeviny - ochrana kmene a větví
26.04. 2010
8.82 kB čtenářů
Rostliny, dřeviny - 680-700 m n. m.
23.10. 2009
9.04 kB čtenářů
Stálezelené dřeviny
09.12. 2011
25.01 kB čtenářů
Dřeviny - výsadba
18.03. 2009
8.53 kB čtenářů
Dřeviny - potrhaná kůra
30.11. 2009
17.70 kB čtenářů
Dřeviny - řez