Rostliny: Rosa - růže: návod pro pěstování

Poslal(a) 30.07. 2011 10:18:24 (25676 čtenářů)

Léto s růžemi (Rosa sp.)
Růže bezesporu patří k starobylým květinám, které provázejí lidstvo od počátku kulturních dějin a jsou po století nedílnou součástí zahrad.

Rosa - růže: léto s růžemi

Vhodné stanoviště a pěstování: Růže vždy vysazujeme na slunečné místo. V přistínění mají dlouhé výhony, řídké olistění a málo kvetou. Další podmínkou úspěšného pěstování je výživná nezamokřená půda. Na zahradě zůstávají růže na stanovišti mnoho let, proto se snažíme již před výsadbou dobře připravit jámy. Můžeme je vykopat v předstihu, již 2 měsíce před sázením. Na dno pak umístíme kompost a uleželý hnůj, které zasypeme vrstvou půdy. Teprve na ně pak ve vhodnou dobu vysazujeme růže. Pro výsadbu používáme speciální substrát pro růže nebo kvalitní kompostovou zeminu. Růže nevysazujeme po sobě na stejné stanoviště, dostavují se výrazné známky tzv. únavy půdy. Ani v nádobách nepoužíváme substrát po uhynulých nebo přestárlých růžích. Pro výsadbu použijeme na jaře nebo na podzim prostokořenné rostliny anebo po celou dobu vegetace vysazujeme rostliny z kontejnerů. Čerstvě vysazované růže nikdy kolem kořenů neobsypáváme minerálním hnojivem. Hnojit začneme až po řádném zakořenění, stačí v následujícím roce. Nejlepší jsou speciální hnojiva pro růže, kterých je na trhu bohatá nabídka. Od poloviny léta také nepřihnojujeme hnojivy s obsahem dusíku, aby dřevo řádně vyzrálo a snížilo se riziko namrznutí.

Základní řez provádíme brzo na jaře po odhrnutí, když růže začínají rašit, tedy od poloviny března do dubna. Na podzim nikdy růže radikálně neseřezáváme, pouze je zakrátíme. V listopadu růže na záhonech nakopčíme nebo zahrneme mulčem pro růže.

Při nákupu se také informujeme, zda se jedná o růže remontantní, které opakují kvetení, anebo jen jedenkrát kvetoucí. Růže dnes dostaneme v celé škále sytých i příjemných pastelových barev od bílé, přes žlutou a oranžovou po nejrůznější odstíny červené. Některé odrůdy jsou i dvoubarevné. Tajemnou modrou růži stále nemáme, ale mezi výjimečné barvy patří sytě fialová anebo temná červeno – černá. Skutečným zájemcům o pěstování doporučujeme prostudovat pečlivě řez růží. Správný řez je velmi důležitý pro dlouhověkost a vitalitu rostliny. Růže dělíme do několika skupin a podle nich se také poněkud liší některé pěstební kroky a především řez.

Růže pro balkon a terasu: Do nádob používáme především nízké keříčkové růže, tzv. terasové nebo miniaturní či skalkové. Dlouho kvetou a mají uspořádaný kompaktní tvar, nepřesahují 50 – 60 cm. Listy jsou menší, leské. Drobnější květy od bílé, žluté až po temně červenou je zdobí až do zámrazu. Jako nádobové rostliny se často pěstují i stromkové růže (vybrané odrůdy naočkované na kmínku). Nedoporučujeme v nádobách pěstovat typické záhonové růže, které vyžadují stabilnější podmínky, nevyhovuje jim například rychlé prosychání substrátu. Růžím v nádobách se snažíme vytvořit vhodné mikroklima : slunce, ale nikoliv úžeh a chráníme je před průvanem. Často se doplňují také balkonovkami nebo vybranými trvalkami. Kvůli modré barvě a silné vůni je oblíbená levandule, i když musíme počítat s případně vyšším napadením mšicemi.

Růže v nádobách pravidelně zaléváme, avšak nepřeléváme. V omezeném prostoru také více hnojíme než ve volné půdě. Pro lepší hospodaření s vodou se vyplatí do půdy přidat některou sorbční složku (např. upravený bentonit či Terracotem). Na povrch nádob se také pro zmenšení výparu přidává mulč pro růže případně barevná dekorační štepka či koksové rohože. Růže v nádobách zvlášť pečlivě zabalíme před příchodem zimy. Terasa předurčuje omezené prostory. Stačí si pak v příslušné skupině vybrat vhodnou barvu.

Naše tipy:
Pravidelně odstraňujete odkvetlé květy.
Na terase umístěte růže tak, abyste vdechovali jejich vůni. Pro doplnění organického hnojiva použijte v nádobách granulovaný hnůj.
Nechcete-li studovat odrůdy, kupte si do nádob rostlinu označenou Terasa.
Růže porostou i v objemnějším truhlíku. Vyzkoušejtě odrůdu The Fairy, roste do převisu.
Nezalévejte večer na listy, snížíte riziko houbových chorob.

Choroby a škůdci: Růže trpí houbovými chorobamičernou skvrnitostí, padlím (bíle povlaky) a rzí. Proti všem těmto chorobám pomůžou přípravky Horizon 250 EW, Score 250 EC, Zato 50 WG. Ze škůdců jsou nejčastější mšice (přípravky střídejte), v uzavřených prostorách i molice a svilušky. .

Rosa - růže: léto s růžemi

Text z článku Léto s růžemi (Rosa sp.), červenec 2009
Plant publicity Holland, www.pph.nl
www.rostlinamesice.cz

foto Hana Vymazalová

Články: rosa růže

14.07. 2011
12.85 kB čtenářů
Rosa - růže
17.10. 2006
16.58 kB čtenářů
Rosa 'Austriana' - růže
03.07. 2007
15.53 kB čtenářů
Rosa 'Austriana' - růže
17.10. 2006
18.94 kB čtenářů
Rosa 'Friesia' - růže
01.08. 2008
11.97 kB čtenářů
Rosa 'Golden Sun' - růže
15.12. 2017
159 čtenářů
Rosa 'Cheek to Cheek' - růže popínavá
22.10. 2006
20.84 kB čtenářů
Rosa 'Le Rouge et Le Noir' - růže
03.07. 2007
25.77 kB čtenářů
Rosa 'Santana' - růže
04.01. 2018
229 čtenářů
Rosa 'The Albrighton Rambler' - růže liánovitá, rambler
30.10. 2006
27.72 kB čtenářů
Rosa 'Westerland' - růže
12.09. 2006
20.91 kB čtenářů
Rosa 'Whisky' - růže
Diskusní fórum / Růže
15.07. 2014
15.13 kB čtenářů
Rosa damascena - kde ji koupit
02.01. 2012
11.70 kB čtenářů
Rosa centifolia
25.03. 2009
21.36 kB čtenářů
Rosa 'Big Purple' - odolnost