Řetězové pily - základní pravidla pro práci

Poslal(a) 15.11. 2011 12:13:11 (8790 čtenářů)

Správné držení pily
Pevné uchopení přední rukojeti
Pevně uchopte obě rukojeti pily, platí, že držení pily je stejné pro leváky i praváky. Palcem a prsty ruky musíte úplně obejmout rukojeti. Je velmi důležité držet palec levé ruky pod přední rukojetí, aby se snížilo riziko zranění při případném zpětném vrhu.

Řetězové pily - základní pravidla pro práci (HUSQVARNA)

Držení pily u těla
Nemějte z pily strach, chovejte k ní ale respekt. Držte si ji blízko u těla pro lepší rovnováhu a pocit, že je pila lehčí. Současně dosáhnete lepšího vyvážení a pila se bude lépe ovládat.

Rovnováha
Stůjte s rozkročenýma nohama. Pro dosažení lepší rovnováhy byste měli mít levou nohu mírně před svou pravou nohou.

Pokrčte kolena
Šetřete svá záda a při práci je neohýbejte. Místo toho u řezání v nižších polohách pokrčte kolena. Je dobré mít pilu vybavenou například systémem TrioBrake, který pilu v případě nesprávného držení automaticky vypne.

Pohyb s pilou a přeprava
Když se s pilou pohybujete na další místo, řetěz se nesmí. otáčet. Při přemisťování, byť o několik kroků, je proto nezbytné aktivovat řetězovou brzdu nebo vypnout motor. U delších vzdáleností nebo v dopravním prostředku použijte kryt vodicí lišty.

Bezpečná vzdálenost
Před zahájením práce s řetězovou pilou se přesvědčte, že se v okruhu 3 – 5 metrů kolem vás nikdo nenachází. U kácení stromů se vyžaduje větší bezpečná vzdálenost odpovídající alespoň dvojnásobku délky stromu, který máte v úmyslu pokácet. Vy a váš spolupracovník musíte mít na sobě ochranné oblečení a vesty výrazných barev, abyste byli dobře viditelní jeden pro druhého ale také pro kolemjdoucí.

Startování řetězové pily
Nastartování benzinové a elektrické pily je odlišné, u pil s benzinovým motorem se například musí u některých modelů stisknout dekompresní ventil pro snížení tlaku ve válci a aktivovat sytič. Vždy ale platí, že se pila startuje na zemi a tak, aby byla plocha kolem lišty čistá. Přesvědčte se také, že na liště nejsou žádné větvičky nebo podobné předměty, které by se mohly při startování zaklesnout do řetězu. Pokud s někým pracujete, vždy ho upozorněte, že začínáte pilu používat. Aktivujte také řetězovou brzdu tlačením páky brzdy proti zpětnému vrhu dopředu, jinak se začne řetěz otáčet, když pila startuje.

Zkušební řez
Pokud nejste zvyklí řetězovou pilu používat nebo jste s ní dlouho neřezali, seznamte se s ní pomocí cvičného řezu na vhodném kusu dřeva – zkuste uříznout například tenký koláč. Řežte plnými otáčkami motoru.

Doplnění paliva a oleje
Při plnění pily olejem na řezací část a palivem postavte pilu na pevný povrch. Kvůli snížení nebezpečných emisí si vyberte olej na řetěz založený na rostlinné bázi a ekologický benzín. Vzhledem k riziku vzniku ohně byste měli pilu vždy startovat dále od místa doplňování paliva.

Nezapomeňte, že benzín pro motorovou pilu se míchá v předepsaném poměru s olejem. Přesný poměr se podle výrobce a druhu pily může mírně lišit, při zakoupení nové pily proto nespoléhejte na zažité návyky.

Čištění a údržba
Po každé práci nezapomeňte pilu očistit, a to včetně filtru. Prodloužíte tak životnost stroje. Na pile ale provádějte pouze běžnou údržbu, jako je například broušení řetězu, mazání nebo dotahování povolených částí. Vše podstatné určitě najdete v návodě. Ostatní opravy ale svěřte autorizovanému servisu.

Skladování motorové pily
Při skladování motorové pily by se z její palivové nádrže mělo vylít palivo. Pokud se používá na mazání řetězu bio olej na rostlinné bázi, nenechávejte jej v olejové nádrži a poslední řezání se provede s olejem na minerálním základě, který nakonzervuje všechny vnitřní části mazacího systému a řezací části pily. Řetěz se nechává povolený. Pila se ukládá do suchého chráněného prostoru, ve kterém zimní teploty neklesají pod bod mrazu (garáž, dílna apod.). Je dobré pilu položit položit na kus silnějšího kartonu, protože během výkyvu teplot dochází v olejové nádrži pily k rozpínání oleje, který expanduje většinou mazacím otvorem směrem k řezací liště.

Řetězové pily - základní pravidla pro práci (HUSQVARNA)

Husqvarna Česko s.r.o. www.husqvarna.cz

Články: řetězové pily

04.10. 2010
9.21 kB čtenářů
Zahradní technika - všechno uklizeno s drtičem a řetězovou pilou
30.09. 2008
16.11 kB čtenářů
Elektrické řetězové pily
26.08. 2010
13.35 kB čtenářů
Akumulátorová řetězová pila AKE 30 LI
17.02. 2008
21.90 kB čtenářů
Zahradní nůžky a odvětvovací pily (1)
Diskusní fórum / Zahradní technika
14.12. 2015
2.36 kB čtenářů
Osvětlení zahrady
16.08. 2015
2.65 kB čtenářů
Zahradny traktor
23.07. 2015
2.86 kB čtenářů
Jaký svářecí invertor do dílny
11.06. 2014
29.91 kB čtenářů
Cepový mulčovač
09.06. 2014
5.81 kB čtenářů
Sekačka ART26Li - nefunkční akumulátory
03.06. 2014
85.61 kB čtenářů
Akumulátorová sekačka
17.05. 2013
57.00 kB čtenářů
Zahradní technika
06.02. 2013
29.87 kB čtenářů
Drtiče - jaký typ
26.01. 2011
9.96 kB čtenářů
Sekačka Akita
10.06. 2010
9.32 kB čtenářů
Robotické sekačky
02.06. 2010
13.65 kB čtenářů
Rotavátor - srovnání plochy pozemku