Rostliny: Gynostemma pentaphyllum - ženšen pětilistý

Poslal(a) 23.11. 2011 16:12:25 (19953 čtenářů)

Pěstujeme ženšen pětilistý
Ženšen pětilistý (Gynostemma pentaphyllum) nebo také jiaogulan je v tradiční čínské medicíně považován za přírodní prostředek proti stárnutí s jehož pomocí lze dosáhnout dlouhověkosti. Jeho příznivý vliv na lidské zdraví potvrzuje i fakt, že v oblastech, ve kterých se pravidelně popíjí čaj připravený z této rostliny, žije nejvíce lidí starších 100 let. Mezi další léčivé účinky této rostliny patří příznivý vliv na srdce a krevní tlak, který může snížit, pokud je vysoký a zároveň, pokud je nízký, zvýšit. Snižuje také hladinu cukru a cholesterolu v krvi, posiluje nervový systém a působí jako prevence rakoviny.

Gynostemma pentaphyllum - ženšen pětilistý

Ženšen pětilistý je popínavá rostlina z čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae). Pochází z horských oblastí jižní Číny, dá se však pěstovat i v květináči, jako pokojová rostlina.

"Pětilistý ženšen" se říká této bylině proto, že obsahuje určité látky (gypenosidy) velmi podobné látkám, které se nachází i v pravém ženšenu (Panax ginseng). Ženšen pravý se však ve srovnání s ženšenem pětilistým pěstuje velmi obtížně, což se odráží i na cenách produktů z něho vyrobených, které jsou bohužel velmi vysoké.

Jak jsme se už zmínili, je jiaogulan popínavá rostlina, proto je vhodné společně s ní do květináče umístit oporu, popř. ji můžeme vysadit do závěsného květináče a pěstovat ji v převislé formě.

Semena je vhodné před výsevem na cca 24 hodin namočit do odstáté vody. Semínka pak budou klíčit rychleji. Při výsevu semen jiaogulanu postupujeme obvyklým způsobem. Do výsevního substrátu je zatlačíme do přibližně půlcentimetrové hloubky. Nakonec nádobu s výsevem umístíme pod skleněný poklop nebo ji zakryjeme igelitovým sáčkem. Tím zajistíme potřebnou vlhkost.

Jiaogulan je mrazuvzdorná rostlina, která je vydrží až -15 °C mráz. Pokud rostlinu vystavíme mrazovým teplotám (přes léto na venkovním stanovišti dorůstá až 2 m), musíme počítat s tím, že nadzemní výhony uhynou. V takovém případě omezíme zálivku, zeminu udržujeme jen mírně vlhkou. Na jaře však rostlina, která přezimuje v kořenech, růst zase obnoví. Během vegetační sezony by však substrát měl být stále vlhký, rostliny zaléváme odstátou vodou do podmisky. Nadbytek nebo nedostatek vody může zapříčinit poruchy v růstu.

Nejlépe se jiaogulanu daří, umístíme-li ho na slunce nebo do polostínu. Substrát by měl být humózní, ale propustný (písčitohlinitý). Během léta jiaogulan hnojíme každých čtrnáct dní zředěným organickým hnojivem.

Přezimovat by měla rostlina na světlém místě, teplota jí vyhovuje pokojová nebo nižší (nejméně 10 °C), nutností je také omezená zálivka. Listy můžeme sbírat celoročně. Můžeme je použít na přípravu zeleninových salátů nebo z nich připravovat čaj. Několik lístků přelijeme teplou (ne však vroucí) vodou. Čaj můžeme připravovat také ze sušených listů, kterých na jeden šálek použijeme cca 1 g (přibližně kávová lžička) a necháme louhovat po dobu 3 minut. Ačkoliv nebyly zjištěny žádné nepříznivé vedlejší účinky způsobené užíváním této byliny, doporučuje se denně vypít maximálně čtyři šálky. Čaj z jiagulanu má nasládlou chuť a příjemnou vůni.

Pěstování ženšenu pětilistého není náročné, téměř bez našeho vědomí dorůstá rostlina značných rozměrů. Obzvláště se jeho pěstování vyplatí, uvážíme-li přemíru jeho pozitivních účinků na zdraví člověka, pro které bývá často nazýván také bylinou nesmrtelnosti.
Text a fotografie Zuzana Bednárová
www.osiva-semena.cz

Články: gynostemma pentaphyllum

27.08. 2008
37.20 kB čtenářů
Gynostemma pentaphyllum - gynostema pětilistá, jiaogulan
Diskusní fórum / Pokojové rostliny
01.01. 2018
234 čtenářů
Rostliny zachycující chemické látky z prostředí
03.12. 2017
450 čtenářů
Dracaena - žluté konce listů
17.08. 2017
846 čtenářů
Oleandr - blednou listy odstředu, opadávají
17.08. 2017
746 čtenářů
Mračňák - hnědnutí listů
22.05. 2017
20.06 kB čtenářů
Azalka - pěstování
28.04. 2017
2.39 kB čtenářů
Pokojovky nenáročné na světlo
25.04. 2017
801 čtenářů
Květináč - optimální velikost
21.03. 2017
1.52 kB čtenářů
Pokojový kaštan - pěstování
19.03. 2017
1.57 kB čtenářů
Pokojová lipka - žloutnutí listů
19.03. 2017
72.17 kB čtenářů
Zamioculcas - žloutnutí listů
12.03. 2017
1.18 kB čtenářů
Pachira - lepkavé kvapky