Zkušení sází solitery na podzim

Poslal(a) 30.10. 2006 17:28:36 (37770 čtenářů)

V posledních několika letech se mnohé nákupy kolem zahrady přesunuly do jarní sezóny a tradiční podzimní sázení jakoby se zúžilo na výsadbu ovocných stromků a prostokořených růží. Svůj díl jistě nese narůstající podíl dovozových dřevin, které mohou zklamat v první zimě mnohého začátečníka. Naproti tomu profesionální zahradníci mají napilno, protože po truchlivých desetiletích jehličnatého temna přichází konečně ke slovu barevnost listnatých soliter.

Právě konec října a listopad je příhodnou dobou pro jejich přesazování. Obvykle jsou nabízeny čerstvě dobyté s kořenovým balem, což každý ostřílený pěstitel uvítá. Na balu totiž poznáte velmi dobře zdali je rostlina pro přesazení dobře připravena. Je-li pevný a dobře prokořeněný, nemůžete koupit zajíce v pytli, jak by se vám to mohlo snadno stát u dřeviny v nádobě. Neopomenutelným a velmi výrazným argumentem je finanční stránka věci. Není žádným tajemstvím, že balové dřeviny jsou zhruba o třetinu levnější než kontejnerované. Na podzim jsou obecně okrasné rostliny levnější než zjara, kdy je prodražují náklady na zimování a v některých případech zvyšuje ceny i vysoká poptávka a dočasná nedostupnost. Naproti tomu na podzim je všeho dost a v širokém výběru. A co za listnáče se nyní sází? Zdaleka nejde ve stromech jen o lípy či duby nebo v keřích o jarní šeříky a pustoryly. Do hry barev a vůní se hlásí mnohé druhy, které ještě donedávna byly záležitostí nemnoha arboret a botanických zahrad. Nahlédněme do světa listnatých soliter prostřednictvím alespoň několika z nich:

Acer betulifolium - javor

Menší strom se zajímavě narůžovělou hladkou kůrou, který velice pěkně na podzim vybarvuje. Nemá rád ostré předjarní slunce a mrazivý vítr. Ideální drobná solitera do atrií nebo do chráněných koutů zahrady. Řadí se mezi barevnokoré dřeviny zajímavé i v zimě a jako takový se dobře kombinuje se svídami, vrbami a stálezelenými dřevinami v pozadí.

Acer monspessulanum- javor

Menší strom až stromokeř s velmi zajímavou architekturou koruny. Mívá ukázkově pravidelný vejčitý habitus. Drobné lístky připomínají trojlístek a na podzim jasně žlutě barví. Jedna vlastnost ho řadí před mnohé jiné stromy a to je jeho odolnost proti suchu a slunci. Obě tyto nesnáze snáší velmi dobře a vydrží mnohé. V prvních letech ho ovšem nesmíte nechat zcela na holičkách, než se adaptuje na nové stanoviště.

Aesculus x marylandica - jírovec

Aesculus x marylandica Menší strom se žlutými květy. Jírovce znáte obvykle jako obrovské stromy, nicméně tento je výjimkou. Jeho listy na podzim barví do nápadné jasně oranžové barvy. Klíněnkou je napadán zřídka. Má zajímavou šedavou odlupující se borku. Nemá specifické nároky, ale pro dobré kvetení potřebuje světlé místo.

Calycanthus floridus ´Purpurea´ - sazaník

Střední keř příbuzný šácholanům. Má velmi pozoruhodné rudé květy nezvyklé stavby. Celá rostlina je pronikavě vonná po rozemnutí. Listy u tohoto kultivaru nabírají purpurový nádech. Uvítá hlubší a humóznější půdu. Výrazný akcent na pohled zblízka zejména pro ty, kteří chtějí něco opravdu výjimečného.

Cercidiphyllum japonicum ´Rotfuchs´ - zmarličník

Střední strom s velmi charakteristickou jemnou texturou a pravidelně vejčitým habitem. Zmarličníky jsou opravdovou ozdobou světové dendroflóry. Každý detail této rostliny je pečlivě propracován, červené pupeny, purpurově rašící kulaté lístky, jeden jako druhý. Legendární je též podzimní efekt, kdy zlatožluté listy vydávají spektrum sladkých vůní připomínající cukrářství. Tento kultivar má intenzivní zbarvení listů do červena, později do tmavě zelené. Vyžaduje kvalitní hlubokou zem, zálivku, mírně kyselou reakci a klidné vlahé místo.

Cladrastis kentukea - křehovětvec

Menší strom se zpeřenými listy. Někdejší velmi oblíbená dřevina zámeckých parků. Najdete je vždy na nejexponovanějších soliterních umístěních. Má tři krásy v roce. Raší velmi pozdě a výhony jsou stříbřitě ojíněny. V listu se obalí dlouhými bílými hrozny květů akátového typu v nepřehlédnutelném množství. Na podzim se velké listy zbarví do jásavě medově zlaté barvy. V habitu bývá k stáru širší než vyšší. Má rád dobrou půdu, ale při dobré zálivce si zvykne leckde.

Decaisnea fargesii

Decaisnea fargesii Střední keř velmi vzpřímeného habitu. Po všech stránkách velmi exoticky vyhlížející rostlina má zpeřené listy, které velmi pozdě hnědo-modro-fialově raší na tlustých světlých větvích. Největší atrakcí jsou ale plody, pro které jí lze přezdívat "červoplod". Uvnitř kovově modrošedých lusků se ukrývají seřazená černá semena v jedlém rosolu nevšední chuti. Mohou připomínat útroby housenky. Jde o nenáročný keř, kterému mohou někdy poškodit pozdní mrazíky rašící listy, nicméně s tím si hravě poradí.

Eucommia ulmoides - gumojilm

Menší strom rychlého růstu, který se řadí mezi opravdové perličky. V habitu je znát jeho bujarost zejména v mládí. Celá rostlina obsahuje kaučuku příbuzný latex, takže při přetrhnutí listu jeho části zůstávají viset na jeho vláknech. Využívá se v léčitelství a jako pleťová kosmetika. Roste poměrně snadno na běžné zahradní půdě, výchovný řez je nutný.

Euonymus europaeus ´Albus´- brslen

Eonymus europeus Albus Střední keř s nevídanou podzimní nadílkou. Brsleny ze slunných mezí zná každý a jejich krásné červeno oranžové plody jistě také. Tato odrůda má obaly semen bílé přičemž semena zůstávají oranžová. Velmi pěkný kontrast. Roste slaběji než původní druh. Velmi nenáročný.

Exochodra racemosa - hroznovec

Velký keř pravidelně kulovitého habitu. Ve své velikostní kategorii zcela nezaměnitelná rostlina, která je kupodivu stále vzácně k vidění. Koncem jara se obalí úžasným množstvím čistě bílých květů. Má také pozoruhodné semeníky. Roste v běžných půdách a na vlhčím stanovišti poměrně rychle roste.

Gleditsia triacanthos ´Sunburst´ - dřezovec

Velký strom opakvejčitého vzdušného habitu. Zpeřené listy raší zlatožlutě, později zezelenají, ale přírůstky v průběhu roku jsou na koncích větví opět žluté. Jarní efekt je velmi zářivý. Rychle roste a nabírá výšku. Je velice nenáročný, dobře roste i na horších půdách. Její výraz je vždy lehký a koruna dává příjemně rozptýlený stín.

Halesia carolina

Střední keř, který patří mezi opravdové šperky zahrady. Zvonečky bílých květů s drobnou oranžovožlutou skvrnou vnu chytají narůžovělý nádech. Jde o velmi nápadnou a silnou soliterku na pohled zblízka. V detailu je úžasná. Oranžovohnědé křídlaté tobolky zdobí keř na podzim. Chce vlhčí a humóznější staviště, lépe mírně přistíněné.

Laburnum x watererii ´Arnold Weeping´ - štědřenec

Laburnum x watererii Převislý keř s alternativní možností tvarování koruny. Výhony padají nepravidelně, je možno je vyvazovat k opoře nebo je dokonce nechat částečně pnout. Dlouhé žluté hrozny květů visí z keře během května. Snese poměrně dobře sucho i půdy s obsahem vápníku podobně jako plné slunce.

Liquidambar styraciflua - ambroň

Střední strom. Pozoruhodný strom, který může na první pohled někomu připomínat javor. Má zajímavý pravidelně kuželovitý habitus a na větvích jsou patrné korkové lišty. Nesporně největší atrakcí je zaručeně zářivě rudé podzimní vybarvení. Soupeřit s ní v této disciplíně může jen velmi málo dřevin. Úspěšně lze pěstovat na hlubších humózních půdách s mírně kyselou reakcí.

Maclura pommifera

Střední strom v mládí poměrně nevzhledný a trnitý. Jde však o naprostou raritku, se zajímavou oranžovohnědou borkou a žlutě barvící na podzim. Neopakovatelnou atrakcí jsou ovšem její plody, připomínající křiklavě zelené míčky nepopsatelného vzhledu. Na půdu je nenáročná, nutno však vybírat chráněnou polohu. V mládí namrzá.

Morus alba ´Pendula´ - moruše

Zcela převisající malý stromek. Jak vysoko jí vyvážete, tak hluboko bude padat. Bez opory je prakticky plazivá a vůbec nemá tendenci kmenotvornosti. Kupříkladu vysazena na koruně zdi bude přepadat několikametrovou dlouhou záclonou. Tvoří jedlé a chutné plody. Na podzim pěkně žlutě barví. Na půdu je nenáročná.

Nothofagus antarctica - pabuk

Malý stromek či stromokeř. Jedna z mála dřevin z jižní polokoule, která u nás může růst. Drobné lístky na kostrbatých větvích poukazují na nehostinnou domovinu And. Roste uspokojivě na půdě s mírně kyselou reakci.

Photinia villosa - blýskalka

Střední keř připomínající stavbou poněkud hloh. Podobné hlohu jsou také její bílé květy. Překvapivý je podzimní efekt, protože listy barví ohnivě oranžově a drobné plody jsou jasně červené. Snese sušší stanoviště a plné slunce.

Sophora japonica ´Pendula´ - jerlín

Převislý stromek velmi nepravidelného habitu. Větve i listy mají neopakovatelně vysoustruženou texturu. Tu v zimě umocňuje ještě sytě zelená hladká kůra letorostů. Lze jí taktéž vyvazovat na různé způsoby. Obvykle velmi špatně snáší řez. Hladká kůra nesnáší mrazivé větry a zimní slunce. Vlhčí stanoviště sedí jerlínu lépe.

Sorbus caloneura- jeřáb

Sorbus caloneura Velký keř obvykle širší než vyšší. V mládí rychle roste a jeřáb připomíná snad jen květy. Nejpozoruhodnější je v době rašení, kdy velmi časně vyrazí z pupenů rudá klepeta mladých listů. Na podzim barví žlutooranžově. Na stanoviště nenáročný, spíše mírné přistínění.

Sorbus cashmiriana - jeřáb

Střední strom s výrazným dlouhým zpeřeným listem. Na podzim fantasticky barví ve spektru od zlaté přes oranžové a rudé. To vše je ale jen pozadí pro svazky bílých plodů, které jako korálky visí na stromě do zimy. Pěkný je na živnějších půdách a plném slunci.

Syringa reticulata var. mandshurica - šeřík

Velká keř dost málo podobný klasickým šeříkům sázeným stále dokola. Tento spadá do skupiny tzv. letních šeříků, tj. druhů pozdně kvetoucích. Jde o výrazný opakvejčitý keř s krémově bílými latami květů. Jejich stavba se dost liší od klasických jarních druhů a květy vypadají jako chlupaté. Nápadné hnědooranžové semeníky doplňují žlutě barvící listy na podzim. Vcelku nenáročný keř pro plné slunce.

Zelkova serrata

Zelkova serrata Velký strom v detailu připomínající habr nebo jilm. Má velmi pěknou oranžovohnědou odlupčivou borku a jedinečné podzimní vybarvení varírující od žluté přes zlaté do červenavých tónů. Má ráda vlhčí stanoviště a mírně kyselou půdu, ale smíří se i s běžnými podmínkami. V optimu velmi rychle roste.

Výjimka potvrzuje pravidlo a tak nakonec jeden úžasný opadavý jehličnan:

Larix sibirica - modřín

Střední strom stěsnaného habitu. Tento jehličnan není třeba představovat, protože modřín zná každý. Skvělá svěží zelená při rašení a sytě žluté jehličí na podzim. To vše je u sibiřského modřínu také, jen se jedná o strom v malém vydání. Celkově má velmi pitoreskní stavbu a malebný profil koruny. Prostě modřín vzezření stromu z vysokých hor. Nemá specifické nároky a vejde se i na malou zahrádku.
Ondřej Fous, www.hosta.cz
11 článků v tomto tématu
08.04. 2019
16.10 kB čtenářů
Tajně kvetoucí stromy líska a jehličnany
Jaro přináší mnohé radosti. Spolu s teplem a prodlužujícím se dnem vykvétají zejména jarní cibuloviny, talovíny, lýkovce, čemeřice a také stromy.
18.02. 2019
5.71 kB čtenářů
Čas řezu
Dědeček měl stromy ořezané na konci února, bez ohledu na to, jestli to byly stromy mladé nebo v plné plodnosti. On musel, jinak by to nešlo. Měl ovocné stromy vysazené na vzdálenost 10x 12
22.01. 2019
7.10 kB čtenářů
Řez keřů v zimě, časně na jaře
Zimní řez u opadavých listnatých keřů je možné rozdělit na udržovací a zmlazovací či totální. Velká většina pěstovaných listnáčů snese tvrdý, zmlazovací řez. Podle druhu a odrůdy
22.11. 2018
7.76 kB čtenářů
Acer palmatum 'Beni Maiko' - japonský javor
Beni Maiko je jednou z nejúspěšnějších odrůd japonských javorů, pokud hledáte zářivě červený odstín. Přeloženo z japonštiny jeho jméno znamená rudovlasá tančící dívka. Jeho opadavé,
07.11. 2018
8.01 kB čtenářů
Kdoulovec japonský
Oblíbeným okrasným keřem nebo stromkem je kdoulovec japonský (Chaenomeles japonica).
05.11. 2018
4.43 kB čtenářů
Živé ploty z planých keřů
Živé ploty z planých keřů svědčí přírodě i lidem Živé ploty nejsou jen důležitým prvkem zahradní tvorby, ale nabízejí také potravu a úkryt četným živočichům. Ekologicky nejcennější
31.10. 2018
7.81 kB čtenářů
Ohraničení zahrady - výběr keřů
Zajímavé druhy a odrůdy vhodné k ohraničení zahrady 1 Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea): stálezelený trnitý keř do polovysokých a vysokých živých plotů se zářivě rudými plody
29.10. 2018
4.01 kB čtenářů
Živý plot spojuje i dělí
Zatímco v létě mají živé ploty význam hlavně jako pohledové clony, na podzim je vnímáme především jako důležitý prvek zahradní tvorby.
24.10. 2018
4.71 kB čtenářů
Podzimní řez okrasných dřevin
Pravidelná podzimní prořezávka udrží vaše stromy a keře v dobré kondici a pomůže jim tvořit symetrickou i krásnou korunu. Díky prořezání pronikne do koruny dostatečné množství světla
18.10. 2018
6.58 kB čtenářů
Skvrny na listech a jejich příčiny
Skvrny na listech se mohou tvořit z různých důvodů. Kromě nedostatku živin jsou častými původci houby a zřídka také bakterie.
18.10. 2018
4.93 kB čtenářů
Rostlinolékař - václavky
Škodí václavky? Plodnice václavky se objevují na dřevinách až po několika letech napadení. Dřeviny napadené václavkou vadnou a zaostávají v růstu, často se na kmeni objevuje klejotok.
Diskusní fórum / Keře a stromy
23.10. 2018
2.40 kB čtenářů
Výsadba dřevin
04.10. 2018
2.28 kB čtenářů
Živý plot - podzimní řez
28.04. 2017
78.91 kB čtenářů
Neopadavé keře do živého plotu
19.03. 2017
9.63 kB čtenářů
Lišejník na větvích
19.09. 2016
4.77 kB čtenářů
Menší dřevina - metr od domu a 0,4 m od plynoměru
14.02. 2016
10.60 kB čtenářů
Keře, stromky a rostliny na terasu - celoroční!
04.05. 2015
15.48 kB čtenářů
Výsadba keřů
21.10. 2014
97.21 kB čtenářů
Vrba japonská - zasychání Hakuro Nishiki
16.12. 2013
14.01 kB čtenářů
Delonix - ohňový strom
11.10. 2013
14.48 kB čtenářů
Živé ploty nestříhané
08.10. 2013
12.78 kB čtenářů
Původní keře - živý plot