Jaro - rychlené květy v nádobách

Poslal(a) 29.02. 2012 11:21:44 (13000 čtenářů)

Žádné jiné roční období nevyhlížíme s takovou nedočkavostí jako jaro. Pokud se vám zdá, že je ještě daleko, přibližte si ho rychlenými květinami v nádobách.

Jaro - rychlené květy v nádobách: narcis Tête à Tête

Rozkvetlé jabloně, něžné květy violek a narcisů v zářivých slunečních paprscích – radost pohledět. Šeď zimy zvolna mizí v teplém předjarním dni.

Právě začíná období, které mnozí považují za nejkrásnější v roce. Jakmile se koncem zimy ohřeje půda a teploty stoupnou, rozkvetou první cibuloviny. V únoru se můžeme těšit z pestrobarevných květů šafránů, jež v závislosti na odrůdě raší až do dubna. Připraveny jsou už i první narcisy – například časná odrůda ’February Gold’. Tulipány však na sebe nechají ještě čekat. Jejich čas přijde až v dubnu a květnu. Pouze pokud vsadíte na nízké botanické tulipány, budete se z jejich květů moci radovat už v březnu. K nejčasnějším patří například odrůda ’Lilac Wonder’ (Tulipa bakeri).

Jaro v květináči
Jarní květiny můžete už teď koupit předpěstované v květináčích – a je z čeho vybírat! Jsou ideální pro zkrášlení terasy. Bez obav postavte ven pryskyřníky, malé violky ostruhaté a sedmikrásky. Také narcisy – nejlépe hustě vysázené do velkého květináče – rozzáří každé nové ráno. I u vchodových dveří se kompozice z jarních květin postará při příchodu domů o dobrou náladu.

Vybrat si mezi narcisy není snadné: na výběr máte bílé nebo žluté, plné nebo jednoduché, malokvěté nebo velkokvěté – i pro pěstování v nádobách existuje mnoho půvabných odrůd. Na místě k posezení a u vchodu do domu jsou vítány také vonné odrůdyTête à Tête’. Po odkvětu přesaďte cibuloviny na záhon, kde budou vítanými posly jara také v následujícím roce.

Trvalky
Na jaře však nemusíte sázet jen na osvědčenou klasiku. Znáte chejr (Erysimum)? Tato jarní květina, dříve s oblibou pěstovaná ve venkovských zahrádkách, je k dostání v mnoha barvách: aktuální odrůdy mají květy měděně zbarvené, bronzové, oranžové, zlatožluté a lila. Většina z nich voní a je stejně půvabná jako jejich předchůdci. Protože chejr dlouho kvete – nové květy se objevují až do začátku léta – měli byste jej občas přihnojit.

Pro kombinování jsou k dispozici také časně kvetoucí trvalky, jako pryšec s citronově žlutými květenstvími, bílý štěničník (Iberis) nebo rozrazil (Veronica peduncularis) s hořcově modrými květy. Hodí se nejen do nádob. Podobně jako předpěstované cibuloviny je můžete vsadit také na záhony, aby uzavřely nevzhledné proluky.

Jaro je nejkrásnější, když kvetou ovocné stromy. Pohled na sukovitou jabloň posetou bílými květy je nezapomenutelným zážitkem.

Stromy a keře
Nižší alternativou, která však osloví stejným bohatstvím půvabných květů, jsou okrasné jabloně (Malus). Tyto malé stromy nebo keře se hodí také do zahrad u řadových domků.

Také mezi šácholany (Magnolia) se najdou odrůdy, které vám nepřerostou přes hlavu, jako například fialově kvetoucí odrůda šácholanu liliokvětéhoSusan’ (Magnolia liliiflora). Lze ji bez problémů pěstovat několik let v nádobě a v době kvetení ji na terase přesunout do centra pozornosti. Kombinací s pomněnkami nebo cibulovinami pak vznikne kouzelné jarní aranžmá.

Výbornou volbou pro pěstování v nádobě je čilimník (Cytisus). Tento malý keř je nenáročný na péči a kvete v závislosti na odrůdě růžově, červeně, žlutě nebo krémově bíle. Pokud jej po odkvětu sestřihnete asi o polovinu a budete pravidelně přihnojovat – nejlepší je vmíchat na jaře do substrátu dlouhodobě působící hnojivo – bude vám přinášet radost po mnoho let. Ostatně – do výsadby jarních keřů se můžete pustit i teď a těšit se přitom ze svěžího jarního vzduchu.

Jaro - rychlené květy v nádobách

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Hana Vymazalová

Články: jaro rychlené

19.12. 2009
27.75 kB čtenářů
Rozkvetlé květiny na vánoční stůl
Diskusní fórum / Užitkové rostliny
24.07. 2017
771 čtenářů
Tykev fíkolistá - pěstování
25.03. 2017
1.49 kB čtenářů
Indická okurka - pěstování
22.03. 2017
36.67 kB čtenářů
Rajčata - pěstování
07.01. 2017
940 čtenářů
Capsicum pubescens - pěstování
21.02. 2013
4.87 kB čtenářů
Černý kořen - pěstování
21.02. 2013
4.95 kB čtenářů
Česnek - pěstování
03.08. 2012
80.01 kB čtenářů
Paprika - pěstování
30.07. 2012
25.43 kB čtenářů
Plíseň česneku
27.06. 2012
10.87 kB čtenářů
Drobné ovoce - jahody
12.04. 2012
56.10 kB čtenářů
Příprava záhonů
29.03. 2012
6.70 kB čtenářů
Načervenalé listy rajčat