Zelená oáza v koupelně

Poslal(a) 29.02. 2012 12:00:57 (15880 čtenářů)

První kroky po ránu zavedou většinu z nás do koupelny. Příjemným oživením nejen pro začátek nového dne jsou zelené rostliny.

Zelená oáza v koupelně

Zatímco v obývacích pokojích musí v této roční době mnoho rostlin (ale i ostatních obyvatel) bojovat se suchým vzduchem, vlhkoměr v koupelně stále ukazuje optimální hodnoty, protože při sprchování, koupání a praní vzniká vodní pára. Nejjemnější kapičky se usazují na rostlinách – ideální osvěžení, které zabraňuje hnědnutí okrajů listů. A navíc: vlhkost, kterou rostliny vypařují, není v koupelně zpravidla problémem. V obložených a dlážděných koupelnách je mnohem menší riziko plísní. Které rostliny se pro ozelenění koupelen hodí?

Bez světla to nejde
Orchideje a bromélie nemusí stát pouze na okenním parapetu v jídelně. Právě tak dlouho pokvetou například nenáročné můrovce (Phalaenopsis) ve světlé koupelně. Stejně jako bromélie – od echmey (Aechmea) přes guzmánii až k vríseám – potřebují nikoli velké množství světla, ale mnohem spíš vysokou vzdušnou vlhkost. Výjimkami jsou ovšem bromélie s barevnými listy: aby si zachovaly své pestré tónování, potřebují místo u okna. Abyste rostlinám dopřáli maximum světla, roztáhněte přes den žaluzie nebo závěsy. Dračinec (Dracaena), lopatkovec (Spathiphyllum), ledviník a chamedorea čili horská palma (Chamaedorea elegans) mohou přežít už při intenzitě světla pouhých 500 až 700 luxů. Nesmíte však v takových podmínkách očekávat bujné přírůstky ani bohaté kvetení – tyto hodnoty vyjadřují opravdu jen minimální požadavek. Více světla v žádném případě neuškodí – samozřejmě pokud nejde o prudké sluneční záření na jižní straně. V tmavých koupelnách můžete použít energeticky úsporné lampy. Ty mají velký podíl modrých světelných paprsků, takže květiny rostou pěkně kompaktně.

Vděčné kapradiny
Nejobvyklejší skupinou rostlin pěstovaných v koupelnách jsou kapradiny. Nabízejí široký výběr od netíku (Adiantum) přes stromovitou kapradinu rodu Alsophila či žebrovici (Blechnum) až ke sleziníku (Asplenium) nebo ledviníku (Nephrolepis). Vysoká vzdušná vlhkost v koupelně jim skvěle svědčí, a nadto se spokojí i s málem světla. Nejsou pro ně problémem místa o vzdálenosti jeden nebo dva metry od okna ani světlolomná skla. Navíc ušetříte i námahu s údržbou: rosení kapradinových listů vlažnou vodou není v koupelně nutné. Je jen potřeba udržovat půdu stejnoměrně vlhkou, protože na půdní sucho kapradiny rychle reagují usycháním listů. Bizarně působící parožnatka (Platycerium) kupříkladu nemá ráda žádnou vodu shora. Místo toho byste jí v pravidelných intervalech měli dopřávat koupel s ponořením.

Jako v tropech
Chcete-li se při pěnové koupeli cítit jako egyptská královna Kleopatra, postavte si vedle vany šáchor papírodárný2 (Cyperus papyrus). Má rád vysokou vzdušnou vlhkost a bohatou zálivku. Toužíte-li po květech, přidejte toulitku neboli anturii (Anthurium) či odolný a nenáročný lopatkovec2 (Spathiphyllum). Oba mohou bez problému stát na zemi. Pro marantovité rostliny (Calathea, Ctenanthe, Maranta) s jejich dekorativní listovou kresbou je naopak nezbytné místo na okenním parapetu, aby byly zajištěny jejich požadavky na světlo. Banánovníky (Musa, Ensete) nebo alokázie (Alocasia) s velkými listy se postarají o to, že se při koupeli budete cítit jako v džungli. Kdo hledá rostliny do závěsných nádob, které by mohly viset od stropu koupelny, tomu lze doporučit podeňku (Tradescantia), žumen (Cissus) nebo břečťan (Hedera).

Žádnou potopu
Těsné obaly na květináče jsou sice praktické, protože chrání nábytek a dlaždice před zbytky zálivkové vody, ale mohou se stát i „vodními pastmi“. Zadržují totiž vodu, a když zaléváte víc, než je nutné, hrozí rostlině přemokření substrátu, a v důsledku toho poškození kořenového systému, způsobené hnilobou. Pokud ale půda může pravidelně vysychat, dostane se kyslík drobnými kanálky ke kořenům a udržuje je zdravé. Potíže mohou nastat při pěstování rostlin se silně ochlupenými listy, jako je jonátka neboli africká fialka (Saintpaulia) nebo begonie královská (Begonia rex). Pokud je umístíte tam, kde je smáčí voda ze sprchy, neprospějete jim. Na vlhkých listech se brzy objeví svkrny.

Studený vzduch škodí
Kritickým okamžikem pro všechny rostliny pocházející z tropů je každodenní větrání. Pokud bývají okna zcela otevřena jen na několik minut, než se vymění vlhký vzduch ze sprchy, nehrozí žádné nebezpečí. Pak se vzduch v místnosti opět rychle ohřeje. Pokud však okna otevřete na několik hodin, ochladí se nejen rostliny, ale i zdi. Ohřátí koupelny pak trvá dlouho a spotřebuje se tak zbytečně hodně energie. To představuje riziko především pro citlivé druhy pocházející z krajů s vyrovnaným teplým klimatem. Tropické rostliny se podchladí často už při teplotách pod 15 °C. Následkem toho se jejich listy zbarví dočerna. Proto v koupelně platí: raději větrejte několikrát za den, a to vydatně a krátce.
Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Hana Vymazalová

Články: zelená oáza

16.01. 2008
19.81 kB čtenářů
Zahrada pro inteligentní lenochy II v 7 krocích
Diskusní fórum / Pokojové rostliny
26.01. 2019
36.23 kB čtenářů
Ananas - pěstování
25.09. 2018
2.31 kB čtenářů
Květináč - optimální velikost
01.01. 2018
1.90 kB čtenářů
Rostliny zachycující chemické látky z prostředí
03.12. 2017
2.37 kB čtenářů
Dracaena - žluté konce listů
17.08. 2017
2.14 kB čtenářů
Oleandr - blednou listy odstředu, opadávají
17.08. 2017
1.81 kB čtenářů
Mračňák - hnědnutí listů
22.05. 2017
23.09 kB čtenářů
Azalka - pěstování
28.04. 2017
6.23 kB čtenářů
Pokojovky nenáročné na světlo
21.03. 2017
3.11 kB čtenářů
Pokojový kaštan - pěstování
19.03. 2017
3.21 kB čtenářů
Pokojová lipka - žloutnutí listů
19.03. 2017
84.13 kB čtenářů
Zamioculcas - žloutnutí listů