Růže - v moři růží

Poslal(a) 06.06. 2012 12:13:29 (13353 čtenářů)

Květy růží vzbuzují úžas dokonalým tvarem, barvami i vůní. Zvláště v záhonech, kde jim dělají společnost trvalky, přitahují pozornost a sklízejí obdiv. Nejlepší odrůdy využitelné pro smíšená osázení nabízejí velkokvěté a záhonové růže. S výškou od 40 do 100 cm a neuvěřitelnou rozmanitostí květních barev se zástupci těchto skupin dobře kombinují s dalšími rostlinami.

Růže - v moři růží

Rozlišit velkokvěté a záhonové růže bylo před lety celkem jednoduché: velkokvěté růže byly poněkud vytáhlé a velmi náchylné k chorobám, dostaly však do vínku bohatě velkých květů. Začlenit je do zahrady bylo ovšem obtížné. Záhonové růže sice nebyly natolik atraktivní, zato však zdravější a rozkvétaly ve svazcích. To však dnes už neplatí. Nové velkokvěté růže jsou odolnější, houbové choroby se u nich vyskytují méně často. Tyčkovitý vzrůst se proměnil v keříkovitý a četné odrůdy už nenesou květy na stoncích jednotlivě, nýbrž rozkvétají jako záhonové růže v pohledných svazcích. Záhonové růže je naopak dostihují v kráse: většina novějších odrůd má velké květy, které si nezadají s květy velkokvětých růží. Nové odrůdy z obou skupin růží tak jsou dobrými týmovými hráči do smíšených záhonů.

Téměř neomezené jsou možnosti uplatnění. V malých osázeních lze jak záhonové, tak velkokvěté růže použít jednotlivě. Zástupce obou skupin také můžete dobře kombinovat. Pro dobré výškové odstupňování záhonu vysaďte velkokvěté růže, které zpravidla dorůstají výšky asi jednoho metru, do zadní části záhonu. Záhonové růže patří do popředí, zvláště odrůdy, které jsou vysoké jen asi 50 cm. Pokud chcete osázet záhon větší než 2 až 3 čtvereční metry, použijte růže v malých skupinách. Záhonové růže můžete k pokrytí půdy vysadit i plošně. Velkokvěté růže se pro plošné výsadby nehodí.

Růžím prospívá doprovod jiných rostlin. Pro dlouhodobá partnerství s růžemi jsou nejvhodnější trvalky. Nejlepším předpokladem pro harmonické soužití jsou stejné nároky růží i trvalek: slunné stanoviště a půda bohatá na živiny. Pak už je jen potřeba vybrat barvu, a v tom rozhoduje pouze váš vkus: romantické povahy například vyberou k pastelově zbarveným růžím doprovodné trvalky v růžové, světle modré, fialové nebo bílé. Pokud máte raději temperamentnější záhony, můžete kombinovat žlutě, oranžově nebo červeně kvetoucí růže s trvalkami v podobně ohnivých barvách. Ale pozor: zářivé barvy záhon opticky přiblíží a zahrada bude působit menší. Proto jsou intenzivní barvy vhodnější spíše do větších zahrad, zatímco v menších zahradách představují lepší volbu růže v pastelových barvách. Elegantně působí osázení v jedné barvě. Extravagantní fialový záhon můžete například vytvořit s velkokvětou růžíBlue Girl’, levandulí, šantou (Nepeta) a světle fialovou stračkou (Delphinium). Veselou atmosféru navodí kombinace medově žluté růžeSunny Sky’ se žlutě kvetoucími trvalkami, jako je řebříček (Achillea), krásnoočko (Coreopsis), třapatka (Rudbeckia), denivka (Hemerocallis) nebo pupalka (Oenothera).

Samou radostí z pestrých barev byste však neměli zapomenout na klidné póly v záhonu. Protože teprve decentní doprovod květy trvalek a růží pořádně rozzáří. Stálezelené tvarované dřeviny, jako zimostráz nebo tis, vnesou do osázení jasné tvary. Rozvolní ho stříhané koule, kužele, pyramidy, sloupy, kostky nebo do záhonu rozmístěné sošky zvířat.

Náš tip: Neomezujte se na jeden prvek, použijte ho v záhonu dvakrát nebo třikrát – díky opakování bude osázení více harmonické. To platí i pro okrasné trávy, které také poslouží jako zelený doprovod, ale působí lehčeji než tmavě zelené zimostrázové nebo tisové keře. Dochan (Pennisetum) nebo bezkolenec (Molinia) mají krásná květenství a skvělé podzimní zabarvení.

Perfektní kulisu pro růžové záhony představují stříhané živé ploty. Před elegantně tmavozeleným pozadím tvořeném tisem, cesmínou nebo ptačím zobem lépe vyniknou romantické barvy květů, jako růžová, světle žlutá, meruňková nebo bílá. Světlejší a přátelštější zelenou nabízí habr nebo javor babyka. Oba keře se dobře hodí do venkovských zahrad.

Využijete-li jako pozadí pro růže živý plot, nepodceňujte stín, který keře vrhají. Severní strana živého plotu je většinou tak stinná, že se u ní růžím nedaří. Růže by navíc neměly růst těsně u plotu: uctivá vzdálenost umožňuje přístup vzduchu, a zajišťuje tak rychlejší osychání listů po dešti. To je důležité pro prevenci houbových chorob.

Náš tip: Období květu růží můžete prodloužit odstraňováním uvadlých květů. A novou sílu do druhého květu rostlinám dodá dávka speciálního hnojiva pro růže po prvním květu.
11 článků v tomto tématu
14.07. 2017
191 čtenářů
Rosa 'Graham Thomas' - růže popínavá
Graham Thomas se stala vítěznou růží, zvolenou v roce 2009 za nejoblíbenější růží na světě a vešla do Růžové síně slávy. Ocenění udělila v kanadském Vancouveru Světová federace
30.06. 2017
243 čtenářů
Rosa 'Bonica'® - růže polyantka
Růže Bonica® je polyantka a spatřila světlo světa již v roce 1982 a zasloužila se o ni francouzská šlechtitelka Marie L. Meilland.
30.06. 2017
260 čtenářů
Rosa 'Amber Sun' - růže polyantka
Jako polední slunce za horkého prázdninového dne, nebo zapadající zlatý kotouč na sklonku léta. Takové barvy nabízí tato nízká růže polyantka Amber Sun (Jantarové slunce).
28.06. 2017
288 čtenářů
Rosa 'Agnes Schilliger' - růže stromková
Agnes Schilliger je krásná plnokvětá růže od Guillota. Květy jsou velké, středně růžové, typem se řadí k anglickým plnokvětým růžím a mají neuvěřitelně výraznou, ovocnou vůni.
25.06. 2017
265 čtenářů
Rosa 'Hansestadt Rostock®' - růže keřová, floribunda
Hansestadt Rostock® je půvabná růže z dílny Rosen Tantau z roku 2010. Přináší velmi okázalou a přitom nevtíravou kombinaci teplých odstínů meruňkově oranžové a zlaté barvy, jež se
25.06. 2017
271 čtenářů
Rosa 'Flashdance' - růže popínavá
Růže Flashdance patří k nejkrásnějším popínavým odrůdám z řady Courtyard® dánské firmy Poulsen Roser. Její květy jsou drobné, sytě žluté a vykvétají opakovaně v neuvěřitelném
24.06. 2017
480 čtenářů
Rosa 'High Hopes' - růže zahradní, pnoucí
Původ: zahradní kříženec, odrůda vyšlechtěná v Anglii v roce 1992 (Harkness). Vzhled: Bujněji rostoucí popínavá růže. Keř vysoký 3 až 3,5 m. Květy jsou velké, velmi podobné čajovým
23.06. 2017
333 čtenářů
Rosa 'Little Sunset'® - růže stromková
Little Sunset® je miniaturní růžička od Kordese z roku 2007, v tomto případě roubovaná na kmínku jako nízký stromek.
23.06. 2017
334 čtenářů
Rosa 'Cherry Girl'® - růže polyantka
Pokud hledáte kompaktní růži se zářivými květy červené barvy, prohlédněte si tuto „třešňovou holku“ = Cherry Girl®. Je to nevelká floribunda/polyantka, jejíž květy mají 5-7 cm
21.06. 2017
317 čtenářů
Rosa gallica - růže galská
Čeleď: růžovité (Rosaceae) Nízký plazivý, chudě větvený keřík, 40-50 cm vysoký. Větve pozemní, tenké, dlouhé a mají většinou zahnuté, nestejně velké ostny. Listy střídavé, lichozpeřené,
20.06. 2017
308 čtenářů
Rosa 'Deep Impression' - růže keřová
Deep Impression® znamená ‚hluboký dojem‘ a je pravdou, že při prohlížení řad růží právě tato odrůda zaujme mezi prvními.
Diskusní fórum / Růže
17.03. 2017
1.20 kB čtenářů
Pnoucí růže - řez
08.07. 2017
2.99 kB čtenářů
Růže - množení růží
25.09. 2016
1.21 kB čtenářů
Růže - nádor na kmínku
30.07. 2016
2.07 kB čtenářů
Pokryvné růže - odrůdy
17.10. 2014
8.05 kB čtenářů
Růže - podzimní doporučení
22.07. 2013
5.47 kB čtenářů
Růže Liparfum - máte také někdo?
17.04. 2013
10.68 kB čtenářů
Růže - jaké jsou nejoblíbenější?
25.02. 2015
41.21 kB čtenářů
Růže - jak vypěstovat růže ze semínek
16.09. 2016
17.09 kB čtenářů
Pnoucí růže
03.05. 2012
12.73 kB čtenářů
Růže - jak poznat planý výhon
02.05. 2012
9.49 kB čtenářů
Růže - chloróza růží