Růže - v moři růží

Poslal(a) 06.06. 2012 12:13:29 (13747 čtenářů)

Květy růží vzbuzují úžas dokonalým tvarem, barvami i vůní. Zvláště v záhonech, kde jim dělají společnost trvalky, přitahují pozornost a sklízejí obdiv. Nejlepší odrůdy využitelné pro smíšená osázení nabízejí velkokvěté a záhonové růže. S výškou od 40 do 100 cm a neuvěřitelnou rozmanitostí květních barev se zástupci těchto skupin dobře kombinují s dalšími rostlinami.

Růže - v moři růží

Rozlišit velkokvěté a záhonové růže bylo před lety celkem jednoduché: velkokvěté růže byly poněkud vytáhlé a velmi náchylné k chorobám, dostaly však do vínku bohatě velkých květů. Začlenit je do zahrady bylo ovšem obtížné. Záhonové růže sice nebyly natolik atraktivní, zato však zdravější a rozkvétaly ve svazcích. To však dnes už neplatí. Nové velkokvěté růže jsou odolnější, houbové choroby se u nich vyskytují méně často. Tyčkovitý vzrůst se proměnil v keříkovitý a četné odrůdy už nenesou květy na stoncích jednotlivě, nýbrž rozkvétají jako záhonové růže v pohledných svazcích. Záhonové růže je naopak dostihují v kráse: většina novějších odrůd má velké květy, které si nezadají s květy velkokvětých růží. Nové odrůdy z obou skupin růží tak jsou dobrými týmovými hráči do smíšených záhonů.

Téměř neomezené jsou možnosti uplatnění. V malých osázeních lze jak záhonové, tak velkokvěté růže použít jednotlivě. Zástupce obou skupin také můžete dobře kombinovat. Pro dobré výškové odstupňování záhonu vysaďte velkokvěté růže, které zpravidla dorůstají výšky asi jednoho metru, do zadní části záhonu. Záhonové růže patří do popředí, zvláště odrůdy, které jsou vysoké jen asi 50 cm. Pokud chcete osázet záhon větší než 2 až 3 čtvereční metry, použijte růže v malých skupinách. Záhonové růže můžete k pokrytí půdy vysadit i plošně. Velkokvěté růže se pro plošné výsadby nehodí.

Růžím prospívá doprovod jiných rostlin. Pro dlouhodobá partnerství s růžemi jsou nejvhodnější trvalky. Nejlepším předpokladem pro harmonické soužití jsou stejné nároky růží i trvalek: slunné stanoviště a půda bohatá na živiny. Pak už je jen potřeba vybrat barvu, a v tom rozhoduje pouze váš vkus: romantické povahy například vyberou k pastelově zbarveným růžím doprovodné trvalky v růžové, světle modré, fialové nebo bílé. Pokud máte raději temperamentnější záhony, můžete kombinovat žlutě, oranžově nebo červeně kvetoucí růže s trvalkami v podobně ohnivých barvách. Ale pozor: zářivé barvy záhon opticky přiblíží a zahrada bude působit menší. Proto jsou intenzivní barvy vhodnější spíše do větších zahrad, zatímco v menších zahradách představují lepší volbu růže v pastelových barvách. Elegantně působí osázení v jedné barvě. Extravagantní fialový záhon můžete například vytvořit s velkokvětou růžíBlue Girl’, levandulí, šantou (Nepeta) a světle fialovou stračkou (Delphinium). Veselou atmosféru navodí kombinace medově žluté růžeSunny Sky’ se žlutě kvetoucími trvalkami, jako je řebříček (Achillea), krásnoočko (Coreopsis), třapatka (Rudbeckia), denivka (Hemerocallis) nebo pupalka (Oenothera).

Samou radostí z pestrých barev byste však neměli zapomenout na klidné póly v záhonu. Protože teprve decentní doprovod květy trvalek a růží pořádně rozzáří. Stálezelené tvarované dřeviny, jako zimostráz nebo tis, vnesou do osázení jasné tvary. Rozvolní ho stříhané koule, kužele, pyramidy, sloupy, kostky nebo do záhonu rozmístěné sošky zvířat.

Náš tip: Neomezujte se na jeden prvek, použijte ho v záhonu dvakrát nebo třikrát – díky opakování bude osázení více harmonické. To platí i pro okrasné trávy, které také poslouží jako zelený doprovod, ale působí lehčeji než tmavě zelené zimostrázové nebo tisové keře. Dochan (Pennisetum) nebo bezkolenec (Molinia) mají krásná květenství a skvělé podzimní zabarvení.

Perfektní kulisu pro růžové záhony představují stříhané živé ploty. Před elegantně tmavozeleným pozadím tvořeném tisem, cesmínou nebo ptačím zobem lépe vyniknou romantické barvy květů, jako růžová, světle žlutá, meruňková nebo bílá. Světlejší a přátelštější zelenou nabízí habr nebo javor babyka. Oba keře se dobře hodí do venkovských zahrad.

Využijete-li jako pozadí pro růže živý plot, nepodceňujte stín, který keře vrhají. Severní strana živého plotu je většinou tak stinná, že se u ní růžím nedaří. Růže by navíc neměly růst těsně u plotu: uctivá vzdálenost umožňuje přístup vzduchu, a zajišťuje tak rychlejší osychání listů po dešti. To je důležité pro prevenci houbových chorob.

Náš tip: Období květu růží můžete prodloužit odstraňováním uvadlých květů. A novou sílu do druhého květu rostlinám dodá dávka speciálního hnojiva pro růže po prvním květu.
11 článků v tomto tématu
17.01. 2018
42 čtenářů
Rosa 'Grande Amore'® - růže keřová
Krvavě rudé růže byly vždy mezi milovníky růží zřejmě nejvyhledávanější. Grande Amore® znamená velká láska, čímž se tato keřová růže od Kordese může snadno stát. Nádherná
04.01. 2018
235 čtenářů
Rosa 'The Albrighton Rambler' - růže liánovitá, rambler
Přimět divokou popínavou růži typu rambler kvést vícekrát než jednou za sezónu je úkol téměř nadlidský. Přesto se to Davidu Austinovi do doby vzniku této odrůdy povedlo celkem dvakrát
04.01. 2018
201 čtenářů
Rosa 'Sweet Laguna' - růže popínavá
Sweet Laguna je nástupcem o něco starší veleúspěšné popínavé růže Laguna, která má sytě malinově červený odstín.
29.12. 2017
150 čtenářů
Rosa 'Rouge Meilove'® - růže stromková
Rouge Meilove® je atraktivní nízkou floribundou růží z produkce šlechtitelské dílny Meilland, roubovanou jako stromeček. Nese tmavě červené, poloplné květy s jemnou vůní, které se objevují
15.12. 2017
159 čtenářů
Rosa 'Cheek to Cheek' - růže popínavá
Cheek to Cheek je menší popínavou růží z dílny dánské šlechtitelské firmy Poulsen Roser z roku 2002 a náleží do jejich produktové řady Courtyard®.
12.12. 2017
196 čtenářů
Rosa 'Hella'® - růže popínavá
Hella® je velmi zdravá a bohatě kvetoucí popínavá růže od firmy Kordes. Nabízí záplavu nevelkých, čistě bílých květů od začátku léta do začátku podzimu. Jsou poloplné a jemně voňavé.
09.12. 2017
184 čtenářů
Rosa 'Firenza' - růže stromková
Firenza je málo známá růže, jejíhož šlechtitele ani původ se nám nepodařilo vypátrat. Jedná se o anglickou růži s plným, velmi pevným, nepříliš velkým květem o šířce kolem 8 cm
06.12. 2017
217 čtenářů
Rosa 'Claire Austin Climbing' - růže popínavá
Claire Austin Climbing je jednou z nejkrásnějších bílých růží, která se Davidu Austinovi podařila vyšlechtit v roce 2007.
26.11. 2017
262 čtenářů
Rosa 'The Poet's Wife' - růže keřová
The Poet’s Wife (Básníkova choť) je stejně poetické pojmenování jako růže sama. Tato odrůda nese dovedně vytvarované, sytě žluté květy, jejichž barva se stářím květu nebledne. Nabízí
23.11. 2017
268 čtenářů
Rosa 'Heidi Klum'® - růže keřová
V roce 2005 se německé fotomodelce Heidi Klum dostalo opravdu výjimečného ocenění. Mohla si během výstavy nových růží vybrat tu nejkrásnější, které propůjčí své jméno. Vybrala si
23.11. 2017
236 čtenářů
Rosa 'Claire Austin' - růže keřová
Claire Austin je jednou z nejkrásnějších bílých růží, která se Davidu Austinovi podařila vyšlechtit v roce 2007. Nese nádherně tvarované, plné, pivoňkové květy smetanově bílé barvy
Diskusní fórum / Růže
17.03. 2017
2.48 kB čtenářů
Pnoucí růže - řez
08.07. 2017
4.73 kB čtenářů
Růže - množení růží
25.09. 2016
1.66 kB čtenářů
Růže - nádor na kmínku
30.07. 2016
2.58 kB čtenářů
Pokryvné růže - odrůdy
17.10. 2014
8.81 kB čtenářů
Růže - podzimní doporučení
22.07. 2013
5.75 kB čtenářů
Růže Liparfum - máte také někdo?
17.04. 2013
11.01 kB čtenářů
Růže - jaké jsou nejoblíbenější?
25.02. 2015
43.26 kB čtenářů
Růže - jak vypěstovat růže ze semínek
16.09. 2016
18.17 kB čtenářů
Pnoucí růže
03.05. 2012
13.29 kB čtenářů
Růže - jak poznat planý výhon
02.05. 2012
9.88 kB čtenářů
Růže - chloróza růží