Orchideje - množení orchidejí

Poslal(a) 29.06. 2012 12:38:55 (34294 čtenářů)

Množení orchidejí výsevem v domácích podmínkách bohužel není příliš efektivní. Ostatně o poněkud problematickém vztahu semen orchidejí a houby (ať již v čistě kultuře nebo v substrátu) jsem se již zmínil. Zbývá tedy vegetativní množení.

Orchideje

Nejjednodušší způsob je dělení sympodiálně rostoucích orchidejí. Přistupujeme k němu, jsou-li rostliny dostatečně velké a mají nejméně tři pahlízy, které lze oddělit jako celek. Jednodušší to je, jsou li mezi pahlízami delší rhizomy. U monopodiálních orchidejí je vegetativní množení mnohem obtížnější: musíme získat vrcholové řízky a přitom dávat pozor, abychom rostlinu nepoškodili (k čemuž také často dochází). A někdy pomůže i sama příroda tím, že vytvoří dceřiné rostlinky (takzvané keiki). V tom případě nevzniknou napřed listy nebo květy, ale hned nové rostlinky (nezřídka jako následek poškození nebo pěstební chyby, například mlžením vodou s vysokým obsahem solí aj.). Jako optimální se doporučuje dělení při přesazování rostliny. Současně řešíme i výběr vhodného substrátu a nádoby.

Vegetativní množení
Keiki se vytvoří na stonku nebo na pahlíze a jejich tvorbu můžeme podpořit růstovými stimulátory (keiki-pasta). To jsou hormony, které orchidej vytvoří ve stresové situaci. „Pasta“, která se prodává ve specializovaných obchodech, se několikrát nanese na „spící očko“ květního stonku. Při troše štěstí se za pár týdnů objeví keiki. Drobná rostlinka si napřed musí vytvořit kořínky, teprve pak ji můžeme opatrně oddělit od mateřské rostliny.

Dělení sympodiálních orchidejí se může na první pohled jevit jako brutální. Však taky musíme vyvinout určité úsilí a pracovat s ostrými nůžkami nebo nožem. Řez (střih) musí být vždy dokonale hladký, nesmí být roztřepený, neboť poraněná část rostliny představuje bránu dokořán otevřenou houbovým infekcím. Dělení se obvykle provádí v souvislosti s přesazováním. Na každé části dělené rostliny by měly zůstat minimálně tři pahlízy.

Správný substrát
Substrát pro orchideje je smíchán vždy z několika složek a většinou se prodává jako orchidejová zemina. Podstatnou složku substrátové směsi tvoří kůra (stromová borka) a rašelina různé kvality. (Poznámka recenzenta: V ČR se často prodávají naprosto nevhodné jemné „substráty pro orchideje“. Správný substrát je vždy hrubý tak, že v něm zůstávají viditelné mezery vyplněné vzduchem. Pro některé rody (např. Phalaenopsis) je dokonce optimální zrnitost 1–3 cm.) „Coco chips“ (kokosové slupky) a borka se používají drcené na kousky různých velikostí. U borky také záleží na tom, z jakého stromu pochází: ta z pinií se rozkládá velice pomalu, kůra z domácích jehličnanů rychleji. Vyhovuje například borovice či modřín, smrk je nepoužitelný. Kokosové slupky mají vysokou sorpční schopnost, zadržují vodu a postupně uvolňují živiny. Jsou také bohaté na draslík.

Značně se liší substrát používaný amatérským pěstitelem od substrátu, který používá zahradník- -profesionál, a to ani ne tak kvalitou, jako spíš způsobem péče o něj: Amatérský pěstitel zavlažuje v průměru více a častěji (mj. z obavy, aby mu rostlina neuschla) než profesionál, a proto musí být substrát, který použije, dostatečně vodopropustný. Zahradník-profesionál šetří náklady (tedy i vodu) a zavlažuje méně, a proto také dává přednost složkám nasákavým a zadržujícím vodu, například minerální vlně. V obchodech se pak prodávají většinou rostliny vypěstované v tomto „profesionálním“ substrátu – a to často bývá pro amatérského pěstitele kamenem úrazu.

Jednou z možností, jak pěstitel preferující časté a vydatné zavlažování může substrát vylepšit ke svému obrazu, je přidat do běžně prodávané orchidejové zeminy polystyren. Nesmí to však přehnat, polystyren by měl tvořit maximálně třetinu směsi. V tom případě snížíme výšku drenáže a polystyren rovnoměrně vmícháme do substrátové směsi.
Ukázka textu z knihy Jak pečovat o své orchideje, Jörn Pinske
Nakladatelství Grada Publishing, a.s.
U Průhonu 22, 170 00 Praha 7
www.grada.cz

foto Hana Vymazalová

Články: orchideje množení

14.03. 2012
22.79 kB čtenářů
Jak pečovat o své orchideje
18.11. 2008
21.78 kB čtenářů
Kouzelné orchideje
07.12. 2015
6.13 kB čtenářů
Kouzelné orchideje
25.11. 2007
16.74 kB čtenářů
Orchideje
02.02. 2017
7.22 kB čtenářů
Výběr skleníku
24.04. 2018
9.03 kB čtenářů
Tillandsia cyanea - tilandsie modrá
25.06. 2012
33.47 kB čtenářů
Encyklopedie zahradničení - významový slovník P-R
Diskusní fórum / Pokojové rostliny
30.05. 2014
49.41 kB čtenářů
Orchideje - množení
18.06. 2012
56.74 kB čtenářů
Orchideje po přesazení - kdy hnojit?
26.02. 2010
26.98 kB čtenářů
Orchideje - fotografie květů
17.04. 2012
88.83 kB čtenářů
Orchideje - žloutnutí a měknutí listů orchidejí
16.07. 2012
56.00 kB čtenářů
Orchideje - pěstování
10.04. 2019
19.44 kB čtenářů
Orchideje