Traviny - kouzelný svět trav

Poslal(a) 16.10. 2012 17:27:40 (17085 čtenářů)

Důvodů, proč by trávy v zahradě neměly chybět, je hned několik: vnesou do prostoru pohyb, rozvolní trvalkové záhony a vytvoří ostrůvky klidu mezi pestrými květy. Nyní se však role trav pomalu mění: stále častěji už nejsou jen doplňkem květin, ale posouvají se samy do středu pozornosti. Zajímavě barevné odrůdy nabízejí nové možnosti uspořádání záhonů, a v úvahu přicházejí dokonce i záhony osázené pouze travami.

Traviny - kouzelný svět trav

Sortiment okrasných trav a travin je široký: zahrnuje více než šedesát rodů. Budete- li mezi nimi vybírat, orientujte se podle stanoviště, velikosti trávy a jejího využití. Na letničkových záhonech se uplatní jednoleté trávy, jako třeslice větší (Briza maxima) či třeslice menší (Briza minor), ječmen hřívnatý (Hordeum jubatum) nebo zaječí ocásek vejčitý (Lagurus ovatus). Vytrvalé druhy vyniknou v trvalkovém záhonu, ať jako doprovod, či vůdčí trvalka – třeba osinatec krátkoosinný nebo dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides). A pro drobnou moskytku (Bouteloua) se najde místo i na vřesovišti či skalce. Největším druhům, jako je ozdobnice čínská, je vyhrazena role solitéry. Kromě těchto druhů, vesměs slunomilných, existuje řada trav a jejich příbuzných z čeledi šáchorovitých a sítinovitých, které pocházejí z lesů. Těm svědčí polostín či stín. Patří k nim bezkolenec rákosovitý (Molinia arundinacea), biky (Luzula) či pšeníčko rozkladité (Milium effusum).

Zajímavá je například odrůda ’Shenandoahprosa prutnatého (Panicum virgatum), kterou téměř po celý rok zdobí červené listy a na podzim i jemné laty květů. Naproti tomu odrůda ’Rehbraun’ získává měděně červenou barvu teprve od srpna. Další zvláštností je odrůda ’Heavy Metal’ s modrozelenými listy.

Mnohotvárným druhem je také ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis). Dosud téměř neznámá odrůda ’Ghana’ se od srpna vybarvuje do nápadné čokoládově hnědi. Roste vzpřímeně, a uplatní se tedy v zahradě i při nedostatku prostoru. Odrůdy ’Strictus’ a ’Zebrinus’ se vyznačují žlutě pruhovanými listy. V našich podmínkách však kvetou jen zřídka. Pokud se tedy chcete u ozdobnice dočkat květů, měli byste zvolit podobně zbarvenou odrůdu ’Pünktchen’.

Listy osinatce krátkoosinného (Achnatherum brachytrichum) získávají na podzim žluté zbarvení. Jeho stříbřitě růžová latovitá květenství jsou odolná a vytrvávají dlouho. Po velkou část zimy zdobí zahradu také květenství třtiny ostrokvěté (Calamagrostis acutiflora), která dodávají záhonům strukturu.

Ozdobou zahrady jsou také štíhlá stébla bezkolence (Molinia), která se na podzim barví zlatožlutě. Oblíbené jsou například odrůdy ’Windspiel’, ’Cordoba’ nebo ’Zuneigung’. Bezkolenec je však jemný a jeho stébla se často zlomí už na začátku zimy. Jako zimní okrasa zahrady jsou proto vhodnější ozdobnice, osinatec nebo třtina.

Lalang (Imperata) je nepřehlédnutelný díky své červené barvě. Jelikož tato tráva může v tuhých zimách vymrzat, měli byste ji koncem podzimu přikrýt vrstvou listí. Celoročně půvabnými listy vynikají některé ostřice (Carex). Zajímavá je bíle panašovaná odrůda ’Ice Dance’, která je však trochu rozpínavá, nebo ’Evergold’ se žlutozelenými listy. Stálezelené ostřice prospívají nejlépe na stinných chráněných místech.
Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Hana Vymazalová
11 článků v tomto tématu
27.12. 2017
180 čtenářů
Miscanthus sinensis 'Little Zebra' - ozdobnice čínská
Výška: 60 - 80 cm Květ: pýřitý klas, VII. - VIII. Jedna z nejnižších, panašovaných ozdobnic.
27.12. 2017
154 čtenářů
Festuca glauca 'Elijah Blue' - kostřava sivá
Synonyma: Festuca cinerea, kostřava popelavá Výška: 20 cm Květ: drobné klásky, VI. - VII. Nenáročný a dekorativní druh okrasné trávy
15.12. 2017
142 čtenářů
Carex comans 'Frosted Curls' - ostřice chocholatá
Frosted Curls je jemnolistá odrůda novozélandské ostřice chocholaté. Její listy jsou tenké, při koncích trochu zakroucené a jsou neopadavé, pouze během roku mění barvu. Od jara do léta
21.11. 2017
276 čtenářů
Carex oshimensis 'Evergold' - ostřice
Evergold je jemnolistá ostřice pocházející z Japonska, která zvládá zimu stejně dobře jako další velice oblíbená stálezelené ostřice Ice Dance. Jedná se o stálezelenou trvalku podobnou
25.09. 2017
538 čtenářů
Miscanthus sinensis 'Red Chief' - ozdobnice čínská
Red Chief patří k ozdobnicím s nejčervenějšími květy. Vykvétá později v sezóně, většinou až v září a jsou uspořádané výše nad listy, takže dají vyniknout jak samotnému listoví,
11.09. 2017
759 čtenářů
Miscanthus sinensis 'Flamingo' - ozdobnice čínská
Ozdobnice čínská Flamingo je o něco nižší než její podobné sestry Red Chief nebo Malepartus, zato vyniká hezčím tvarem trsu a habitem. Roste pomaleji, její lesklé, nepříliš široké listy
24.08. 2017
1.42 kB čtenářů
Pennisetum alopecuroides 'Hameln' - dochan psárkovitý, vousatec
Vousatec je velmi elegantní okrasná tráva se středně až tmavě zelenými listy. Tvoří husté trsy ve tvaru přetékající fontány, odtud i její anglický název.
21.08. 2017
1.13 kB čtenářů
Pennisetum alopecuroides 'Goldstrich' - dochan psárkovitý, vousatec
Výška: 60 - 70 cm List: zelený, na podzim žlutý, kompaktní trsy Květ: zeleno-hnědé klasy, žlutá květní stébla, VIII. - IX.
21.08. 2017
1.06 kB čtenářů
Panicum virgatum 'Shenandoah' - proso prutnaté
Výška: 130 cm Květ: rozvětvené klásky, VII. - VIII. Kultivar, který vyniká vyšším vzrůstem a do purpurova vybarvujícími se listy.
15.08. 2017
1.19 kB čtenářů
Miscanthus sinensis 'Digestif' - ozdobnice čínská
Výška: 150 - 170 cm List: zelený, stříbrná linka Květ: červený, VIII. - IX. Většina odrůd je dekorativní také péřitým květenstvím, které lze použít k řezu a je možné jej usušit.
27.07. 2017
770 čtenářů
Miscanthus sinensis 'Malepartus' - ozdobnice čínská
Ozdobnice čínská Malepartus je rozhodně jedna z těch mohutnějších, které si můžete na zahradu pořídit. Vyniká pevnou stavbou trsu bez lámavých stonků a výškou až 2 metry včetně květů.
Diskusní fórum / Trávy a traviny
05.07. 2014
37.69 kB čtenářů
Trávy a traviny - fotografie
02.05. 2010
11.95 kB čtenářů
Trávy a traviny - duben 2010
25.02. 2010
14.75 kB čtenářů
Okrasné traviny
14.10. 2009
24.25 kB čtenářů
Traviny - péče
11.10. 2008
13.08 kB čtenářů
Traviny - množení
18.11. 2008
16.83 kB čtenářů
Trávy a traviny