Rostliny: Brassica oleracea var. acephala - kadeřávek

Poslal(a) 22.01. 2013 19:24:32 (14207 čtenářů)

Mrazuvzdorná a nenáročná zelenina
Kadeřávku se nejlépe daří na záhonu s vlhkou půdou bohatou na humus. Vysévá se nejpozději v květnu nebo v červnu, sazenice je možné vysazovat ještě do poloviny července.

Brassica oleracea var. acephala - kadeřávek

Jako u všech košťálovin je důležité dostatečné přihnojení v době hlavní vegetace, aby rostliny zmohutněly. Kdo má místo jen na několik rostlin, měl by využít starý zahradnický trik: při sklizni neodřezávejte celý stvol, ale odlamujte jednotlivé listy. Rostliny pak na jaře znovu vyraší a poskytnou další sklizeň. Jemné jarní lístky se hodí na salát. Náš domácí sortiment představuje jednak zelenolisté silně zkadeřené odrůdy: ’Kapitan F1’ je středně raný hybrid dorůstající výšky 70 cm, ’Kapral’ je raná, křehká odrůda odolná vůči mrazu. Kromě toho je k dispozici osivo polopozdních odrůd se zelenými (´Kadet´, ´Rossignol´) a zelenofialovými (´Scarlet´) bublinatými listy nebo barevná směs Duo. Jsou odolné k chladu i k vybíhání do květu.

Kadeřávku se díky vlhkému létu loni dařilo. Milovníci této tradiční, ale v poslední době pozapomenuté zeleniny tak mají důvod k radosti – a možná jich zase pár přibude. Tradice je znát: dodnes patří k vynikajícím odrůdám už sto padesát let staré německé šlechtěníLerchenzungen’ neboli skřivánčí jazýčky. (Běžně se neprodává, ale pokud si chcete připomenout jídelníček našich předků, seženete je u specializovaných zásilkových služeb; například na adrese www.aev-vs.cz) „Skřivánčí jazýčky“ jsou podstatně nižší než moderní odrůdy, ale mimořádně chutné. V současné době se však pěstují – a zaslouží si doporučení – odrůdy F1, které mají výbornou chuť i vyrovnanou kvalitu. Vyhledávanou kuriozitou je toskánskýpalmový kadeřávek“ (’Nero di Toscana’), po staletí známá odrůda ze severní Itálie. Po svém znovuobjevení v posledních letech si rychle získal oblibu nejen v zemi svého původu, protože jeho ozdobný vzrůst a úzké modrozelené listy jsou v pozdním podzimu a v zimě mimořádnou ozdobou zahrady. Palmový kadeřávek je však méně mrazuvzdorný než ostatní odrůdy, a v chladných polohách proto potřebuje ochranu. Lze jej však snadno nahradit: v kuchyni – a dokonce i když dáváte přednost italským jídlům – můžete místo něj bez obav použít kteroukoliv jinou odrůdu kadeřávku. A právě jižní kuchyně jej umí skvěle zpracovat: mediteránní recepty jsou totiž méně kalorické a vzhledem ke krátké době přípravy se v chutných listech zachová mnohem více vitaminů a minerálních látek.

Labužníci sklízejí kadeřávek až po prvním mrazu. Dlouho se předpokládalo, že teprve za teplot pod nulou se škrob obsažený v listech mění na cukr. Odborníci, kteří se touto otázkou hlouběji zabývali, však zjistili, že je to jinak. Jediná mrazivá noc totiž nestačí k tomu, aby listy kadeřávku získaly žádoucí aroma. K získání lahodné chuti je nutné delší chladové období: během něj rostlina spotřebovává při látkové výměně méně cukru, zároveň v ní však dále probíhá fotosyntéza, a vzniká tak další cukr. Čím déle tedy kadeřávek zůstává v chladných podmínkách, tím je sladší a jemnější. To ovšem platí jen tehdy, pokud jsou rostliny vystaveny slunečnímu záření. V ledničce už kadeřávek svou jemnou chuť nezíská.

Dobře přezimovaný kadeřávek můžete sklízet až do března – do doby, než rostliny začnou vybíhat do květu. Máte tak zajištěn pravidelný přísun čerstvé zeleniny ze zahrady, a tím i vitaminů, v zimě tak vzácných.

Na první pohled lze rozlišit kadeřávky červenolisté a zelenolisté, v nabídce jsou i směsi osiv, které obsahují obě barevné varianty. Dříve se pěstovaly také hnědé odrůdy, dnes už však z nabídky i ze záhonů vymizely. Některé odrůdy, jako ’Redbor’, však vytvářejí jak červenofialové, tak hnědé listy i řapíky. Pravé hnědolisté odrůdy, téměř ztracené, se však podařilo zachovat v rámci projektu, který má za úkol udržovat regionální rostlinné zdroje lidské výživy a zachránit je před úplným zapomenutím. Osivo těchto odrůd je v zahraničí už k dostání a můžeme jen doufat, že se v dohledné době objeví i u nás.

Chutné listy
Kadeřávek je důležitým zdrojem draslíku, vitaminu C a E, karotenu a také vápníku, který svědčí kostem. V jeho listech se navíc skrývá značné množství bílkovin. Společně s bramborami a kořeněnou klobásou se proměňuje v jednoduchý, vydatný a přitom vyvážený zimní pokrm.

Silné pevné listy se vaří přibližně hodinu, než úplně změknou. Chcete-li však kadeřávek jíst v té nejzdravější podobě, nechte ho ve vroucí vodě pouze 10–15 minut, a pak ho přelijte studenou vodou. Při této úpravě, zvané blanšírování, si udrží sytou barvu a značné množství minerálních látek. Syrové listy se používají jen v malém množství ke zdobení pokrmů.

Listy sklízejte postupně přímo z rostliny, tak jak je právě potřebujete. Otrhávají se odspodu, neměly by být dorostlé. Kadeřávek snáší mrazivé období dobře, pokud však zavládne počasí s velkými teplotními výkyvy, vyplatí se sklízet rychleji, aby listy nezačaly žloutnout anebo zahnívat.

Nejlépe chutnají za čerstva zpracované listy. Pokud budete kadeřávek kupovat na trhu, setkáte se jak s pozdními odrůdami, jejichž listy mají modravý lesk, tak s ranými, které poznáte podle světlejší barvy. Listy musí v každém případě být pevné.

A na závěr jednoduchý recept, který spojuje kulinářské zvyky severu s příchutí jihu. Listy kadeřávku nakrájejte najemno, uvařte, osolte, opepřete a podávejte s upravenými jedlými kaštany
Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Eva Nassir Eddin

Články: brassica oleracea

05.06. 2012
8.98 kB čtenářů
Brassica oleracea convar. botrytis - květák
22.12. 2011
44.02 kB čtenářů
Brassica oleracea convar. italica - brokolice
10.01. 2012
12.01 kB čtenářů
Brassica oleracea convar. sabauda - kapusta
19.01. 2017
3.66 kB čtenářů
Brassica oleracea var. alboglabra - čínská brokolice (1)
19.01. 2017
3.13 kB čtenářů
Brassica oleracea var. alboglabra - čínská brokolice (2)
Diskusní fórum / Užitkové rostliny
24.10. 2018
394 čtenářů
Sklizeň topinamburů
23.10. 2018
325 čtenářů
Podzimní kedlubny
23.10. 2018
308 čtenářů
Ochrana salátu
23.10. 2018
286 čtenářů
Pozdní tykve
23.10. 2018
478 čtenářů
Jahodník zalévání
27.09. 2018
710 čtenářů
Nezralá rajčata
27.09. 2018
403 čtenářů
Kukuřice - pěstování
27.09. 2018
509 čtenářů
Ozimé odrůdy cibule
27.09. 2018
376 čtenářů
Tykve - pěstování
12.09. 2018
659 čtenářů
Podzimní výsevy
12.09. 2018
696 čtenářů
Cibule sazečka - výsadba