Rostliny: Magnolia x 'Felix' - šácholan, magnólie

Poslal(a) 22.05. 2015 09:09:40 (10901 čtenářů)

Magnólie Felix (rovněž prodávána pod názvem Felix Jury) je nedávnou novinkou na poli těchto novozélandských krasavic, kterou vyšlechtil Mark Jury a pojmenoval na počest svého otce, který se šlechtěním magnólií začal zabývat již v polovině minulého století a naštěstí se dožil prvních květů, bohužel už ne jejího uvedení na trh a celosvětového úspěchu.

Felix je křížencem mezi purpurovou odrůdou Vulcan a super-velkokvětou odrůdou Atlas. Výsledek je rovněž velký: rozpětí plně otevřeného květu odrůdy Felix čítá až 30 cm! Barva je neméně tak úchvatná jako jeho velikost. Okvětní plátky jsou sytě růžové až červenavě purpurové zevnitř i zvenčí, ale světlejší než temně vínový Vulcan. Vzduch kolem sebe sytí překrásnou vůní. Květy se objevují na holém dřevě bez listí a jsou tak výrazné co do velikosti i barvy, že vypadají, jako když na opadaný strom přiletí hejno obřích motýlů s kulatými křídly temně růžové barvy. Kvetení trvá dost dlouho, jednotlivé květy vydrží čerstvé až 9 dnů.

Opadavé listy jsou zelené, světlejší než na většině magnólií. Rostlina roste jako keř nebo menší strom v kompaktním tvaru, poměrně štíhle s předpokládanou výškou kolem 3,5-4m a poloviční šířkou ve středoevropských podmínkách. Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po dokvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitní rašeliny, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, s největší pravděpodobností jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá - nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Je plně mrazuvzdorná. Ocení stanoviště chráněné před ostrým větrem a zamulčování kořenů, aby neztrácela vlhkost v žádném ročním období. Předpokládaná mrazuvzdornost v kontinentálním klimatu je min. -25°C.

Vzrůst: vyšší keř
Běžná výška: 2-3.5m
Běžná šířka: 1.5-2m
Kategorie list: listnatý opadavý
Barva listů: světle zelená
Kategorie květ: nápadné květy
Barva květů: sytě růžová
Doba kvetení: duben - květen
Nároky na slunce: slunce a polostín
Zařazena do kategorií: opadavé listnáče, magnólie, rarity

Magnolia x 'Felix' - šácholan, magnólie

Zahradnictví SAFRO Milan Havlis
155 00 Praha Stodůlky, Za Mototechnou 2673/-11
www.havlis.cz

Články: magnolia felix

23.04. 2017
515 čtenářů
Magnolia x 'Iolanthe' - magnólie
Diskusní fórum / Keře listnaté opadavé
19.08. 2010
18.78 kB čtenářů
Magnolia - "Yellow bird"
04.05. 2010
8.90 kB čtenářů
Magnolia Nigra
24.08. 2009
20.93 kB čtenářů
Magnolia soulangiana