Ovocná zahrada - nakupujeme (1)

Poslal(a) 24.01. 2016 21:36:06 (9898 čtenářů)

V minulých dílech jsme prošli základy výběru druhů ovoce, které můžeme pěstovat v zahradě, jaké od nich můžeme očekávat výnosy, v jakých tvarech se pěstují a též jejich základní nároky na půdu a vodu v ní. Ovoce, dík tomu, kolik pěstovaných druhů zahrnuje, se dá pěstovat prakticky na každém místě v naší republice.

Ovocná zahrada: Trhaná sadba - čerstvě vykopaná, foto 1

Když už se rozhodneme, že něco vysadíte, začneme nákupem. Mnohé rostliny lze získat od známých, ale ti mnohdy neumí soudně zhodnotit zdravotní stav toho, co dávají (druhá věc je jistota odrůdy). Proto se pokusím ke každé jmenované rostlině přidat ten nejdůležitější či nejpádnější důvod k tomu, abyste sadbu nakoupili. Zakoupené zboží je možné reklamovat, darované ne.

Jahodník
Není problém sehnat kvalitní sadbu. Inzeráty nabízejí sadbu zelenou (dobývanou přímo ze záhonu – od srpna do začátku října, od března do začátku května), sadbu Frigo či chlazenou (sklizené pozdě na podzim, uložené v chlaďáku, k dispozici celý rok), nebo sadbu hrkovanou (v sadbovači, či květináči, dostupné celoročně). U pěstovaných jahod „rozeznáváme“ tři skupiny odrůd či druhů, podle sklizňového období. Jednou plodící (jen jednou na jaře vykvetou, v období června či července přinesou sklizeň), remontantní či stáleplodící (kvetou na jaře, přinesou sklizeň, poté opět vykvétají znovu a dozrávají), měsíční (drobnoplodé, kvetou od jara do podzimu, průběžně dozrávají až do mrazíků).

Při nákupu (kamenný obchod, pěstitel jahod – nákup přímo i prostřednictvím dopravce), by měl prodejce deklarovat zdravotní stav sadby, pravost odrůdy. Od souseda můžete dostat sadbu promořenou roztočíkem a tím si infikovat i další jahody, které máte z oficiálních zdrojů.

Maliník, ostružiník
Vcelku snadno se dají sehnat odrůdy z běžného sortimentu, u pěstitelů, v obchodech. Sadba může být prostokořenná, přímo dobývaná z půdy (podzim – říjen a listopad, jaro – březen až začátek května) nebo kontejnerovaná (prakticky celý rok). Ostružiny se jako prostokořenná sazenice neprodávají, jen výjimečně. Maliny jsou jednou plodící a remontantní. U jednou plodících vám v roce výsadby naroste prut, který na začátku léta pokvete a zaplodí. U remontantních odrůd kvete a plodí ten samý výhon již ve stejném roce od srpna. A remontantní se jim říká proto, že tento prut, pokud v zimě nezmrzne, nebo neodstraníme, na začátku léta pokvete a zaplodí znovu. Ostružiny přinesou úrodu příští rok na prutu, který vám naroste v této sezoně. Odrůdy plodící na výhonu v roce, kdy vyrostl, jsou zatím jen raritou. Se sadbou od souseda si můžete přinést škůdce (bejlomorka, žlabatka – tvoří nádorky na výhonu), nebo dostanete virózní sadbu. Když se totiž maliník či ostružiník skvěle vytváří mnoho sazenic, bývá napadený virózou, metlovitostí. Ta je snadno přenosná na zdravé rostliny v okolí.

Rybízy
Sadba prostokořenná v sezoně (podzim od 10. září, jaro – dle průběhu vegetace) nebo kontejnerovaná (celý rok). To se týká jak formy keřové, tak i stromků. Při přesunu keřů ze zahrad sousedů si můžete přinést virové choroby (např. zvrat černého rybízu), nebo si přinesete roztoče (vlnovník rybízový). Z laického pohledu jsou pupeny jím napadené krásně velké, slibují slušný výnos. A tenhle roztoč i přenáší virózy.

Další drobné ovoce
Sadba různých druhů drobného ovoce je dostupná ponejvíce v kontejnerech a to celou sezonu. Prostokořenné lze koupit lísky, okrajově zimolezy. Kontejnerované sazenice se ujímají lépe. Jen nesmí být v nádobě příliš dlouho, aby nevytvořily okolo celého vnitřního povrchu „mech“, neobalily ho kořeny a jemnými kořínky. U těch může být přesazení problematické. Ale vyřešit se to dá, buď rozvolněním kořínků, nebo rozseknutím tohoto balu.


Hodnocení školkařských výpěstků maliník, jahodník – jaké parametry by měly splňovat


Sazenice maliníku a ostružiníku

Síla kořenového krčku

7 až 20 mm

Podzemní pupen u odrůd, které podzemní pupen vytváří.

Vyvinutý

Sazenice maliníku a ostružiníku se pro expedici zkracují až na délku 50 cm.

V partii musí být rozmnožovací materiál sazenic maliníku a ostružiníku odrůdově pravý a čistý.Jahodník zahradní velkoplodý - prostokořené sazenice

Znaky

Vlastnosti

Vnější vzhled

Sadba svěží, s dobře vyvinutým a nepoškozeným terminálním pupenem, se zdravými svěžími kořeny, nezavadlé, s listem nebo bez listu.

Průměr v kořenovém krčku

nejméně 7 mm

Délka jednotlivých kořenů

nejméně 50 mm

Sadba se těží přímo z množitelského záhonu, popřípadě může být dopěstována mimo původní porost.Jahodník zahradní velkoplodý - hrnkované sazenice

Znaky

Vlastnosti

Vnější vzhled

Rostliny s dobře vyvinutou a zdravou růžicí listů a zdravým terminálním pupenem.

Průměr kořenového krčku

Nejméně 7 mm.

Kořeny

Dobré prokořenění, které i po odstranění obalu, zachovává původní tvar obalu. Kořenový bal expedované sadby bez výskytu vývojových stadií lalokonosců (Otiorrhynchus ssp.) a oddenků vytrvalých plevelů.

Foto 1: Trhaná sadba - čerstvě vykopaná. Řádně zabalená vydrží v balíku i cestu přes celou republiku.
Foto 2: Takto narašené stromky a keře nejsou pro začínajícího zahrádkáře vhodné, i když se nejspíše prodávají s významnou slevou.
Foto 3: Výsadba stromku - 1. minimum, 2. maximum hloubky výsadby. 3. Místo očkování musí zůstat nad zemí.

Ovocná zahrada: Narašené stromky a keře nejsou pro začínajícího zahrádkáře vhodné, foto 2

Ovocná zahrada: Výsadba stromku, foto 3

Text a foto ing. Ivan Dvořák

Články: ovocná zahrada

16.02. 2016
11.11 kB čtenářů
Ovocná zahrada - vysazujeme
24.03. 2016
12.96 kB čtenářů
Ovocná zahrada - opylování (1)
24.11. 2015
10.04 kB čtenářů
Ovocná zahrada - zima se neptá (1)
Diskusní fórum / Užitkové rostliny
24.10. 2018
2.65 kB čtenářů
Sklizeň topinamburů
23.10. 2018
2.02 kB čtenářů
Podzimní kedlubny
23.10. 2018
2.01 kB čtenářů
Ochrana salátu
23.10. 2018
1.87 kB čtenářů
Pozdní tykve
23.10. 2018
2.53 kB čtenářů
Jahodník zalévání
27.09. 2018
2.89 kB čtenářů
Nezralá rajčata
27.09. 2018
2.30 kB čtenářů
Kukuřice - pěstování
27.09. 2018
2.42 kB čtenářů
Ozimé odrůdy cibule
27.09. 2018
2.19 kB čtenářů
Tykve - pěstování
12.09. 2018
2.53 kB čtenářů
Podzimní výsevy
12.09. 2018
3.83 kB čtenářů
Cibule sazečka - výsadba