Ovocná zahrada - nakupujeme (2)

Poslal(a) 01.02. 2016 18:46:55 (9042 čtenářů)

Velké ovoce
Od začátku října (od 10. dne) se prodávají jabloně, hrušně, třešně, višně, meruňky, slivoně. O čtrnáct dnů později se dobývají i broskvoně, ořešáky a mandloně. To platí pro území naší republiky. Naše normy chrání zákazníka před prodejem podtržených, nevyzrálých stromků. Protože neplatí žádné omezení ohledně dovozu, setkáte se na trhu s broskvoněmi už někdy koncem září. Kšeft je kšeft, i když jde stranou kvalita, vyzrání stromku.

Navíc u broskvoní, mandloní a ořešáků se doporučuje až jarní výsadba. Kdyby tak šlo, aby se prodávaly až na jaře. Ale nejspíše by se to setkalo s obrovským odporem zákazníků a polské broskvoně by v pochybné kvalitě zaplavily české obchody.

Ovocná zahrada - nakupujeme: kontejnerovaná sazenice, foto 1

Se stromky jabloní (rouby) od sousedů si můžeme přinést různé virózy (např. pestrolistost u RUBÍNU a jeho mutací). Ze starších stromů se může šířit proliferace, zploštělost větví (před pár desítkami let se šířila přes nakažené podnože) a i další, podle místa odkud rouby jsou. Virózy působí nenápadně na snižování výnosů a kvalitu ovoce. A pak je tu ještě spála růžokvětých, bakterióza, která se u nás někdy před čtyřiceti lety usídlila a v některých letech vystrkuje drápky dost významně. I hrušně mají své přenosné choroby, které strom nakonec zlikvidují.

U peckovin je stav ještě horší. Dík zahrádkářům se virové neštovice (šarka) stávají všudypřítomnými. Bohužel, napadení tolerantní švestky či blumy se mnohde neřeší – vždyť jsou tolerantní a ovoce není nijak výrazně poškozené. Šarka se nespecializuje jen na slivoně, ale z běžného ovoce napadá i broskvoně a meruňky, z třešní a višní jen višeň plstnatou.

Kontejnerovaná sadbaovocné keře a stromky:
Každá rostlina by měla být označená – o jaký druh a odrůdu jde, v případě stromku štěpovaného na podnož, i informace o ní. Kontejnerovaná rostlina by měla být zakořeněná, ne jen čerstvě vysazená. Substrát nesmí z kořenů po vytažení z kontejneru všechen opadat (kořeny nemají vlášení, jsou „holé“). Prokořenění by mělo být „přiměřené“. Kořeny by neměly vyplňovat celý objem květináče, dík dlouhému pobytu rostliny v nádobě být „namotány“ na jeho obvodu. Rostlina by měla mít „normální“ přírůstky, neměla by být zababčelá, bez nově přirůstajících výhonů. Takové rostliny sice v kontejneru přinášejí ovoce (kanadské borůvky, rybízy, angrešty, i jablůňky a peckoviny), ale po přesazení do volné půdy vyžadují velkou péči a řez, aby začaly růst, tak jak mají.

Prostokořenná sazenice
Sazenice by měla mít živé nezaschlé kořeny, při nastřihnutí by měly mít odpovídající barvu. Jestliže z nich jde stáhnout „kůra“, jsou nejspíše namrzlé. Podle jakosti mají mít určitý počet výhonů o dané celkové délce. Pupeny na výhonech nesmí být zavadlé nebo dokonce suché, příliš rašící. Jestliže je kůra na rostlině svraštělá, je evidentně zavadlá, raději nekupujeme. Nedejte na to, že prodavač řekne „stejně to budete namáčet a po vysazení stříhat“. Pro začátečníka (vlastně pro každého!), by měla být sazenice v pořádku – jak v kořenech, tak v nadzemní části. Teprve časem získáváme zkušenosti s množením doma a zjistíme, co taková sazenice ještě „rozchodí“. V ceně je i návěska – pas, ze kterého se dozvíme vše potřebné o sazenici, tak ať si domů neneseme prostě jen červený rybíz, bez označení. V marketech, kde máte možnost koupit sazenice s kořeny zabalenými s hrstí mokrého substrátu do strečové folie, vsunuté do hezky barevně provedené krabičky s mnohajazyčným textem o jakou rostlinu jde. Bývá tam obyčejně jen botanický název rostliny a sdělení o jaký druh jde. Pod sebou máte napsáno, jak se rybíz řekne česky, polsky, německy, anglicky, popřípadě i řecky a rusky (a dalšími řečmi) a vedle toho krásně vyfocené plody, ale odrůdu znají prodejci (z dodacího listu). A ne vždycky.

Sazenice, ze které bude strom či stromek má zpravidla dvě části. Podnož a naštěpovanou odrůdu. Podnož může tvořit i celý kmínek (vyšší tvary ovocných stromů, angrešty, rybízy), nebo jen kořenový systém, odrůda je naštěpována blízko nad zemí. Obě části by měly být objemově vyvážené. Nedejte na to, že když se vám líbí stromek s krásně založenou korunkou a dvěma silnými kořeny bez větvení, vás ujistí prodavač o tom, že když ho dobře seříznete, nic se neděje. V nejlepším případě po výsadbě ztratíte rok či dva, kdy kořeny regenerují a korunku budete muset tvrdě zkorigovat, v horším budete mít drahé dříví na oheň. Stromek v sobě musí mít energii na to, aby zahojil rány na kořenech, vyrašil, nechal rozvinout listy do té míry, že začnou asimilovat a začnou tvořit nový zdroj energie na dohojení a růst a kořeny, které zásobí stromek od vysazení natrvalo vodou a živinami – musí tedy být v solidním počtu i stavu. Větve a kmínek musí být vyzrálé, nepoškozené, nesmí na nich být vidět, že strádají nedostatkem vody. U podtržených stromků (broskvoní, mandloní, ořešáků, ale i ostatních) jsou listy odstraňovány násilím, s listy mnohdy „odchází“ i kousek kůry pod ním, pod jizvou, která má po listu zůstat je zatržená kůra. Nabídne-li vám na podzim prodávající, že stromek ostříhá, poděkujte mu, ale nechtějte to. Jedině snad olámané větvičky, nebo část terminálu tak abyste se vešli do tramvaje nebo auta. Nikdy ne na délku, jakou by měl nakonec mít, vždycky musí být delší. A větve tvořící korunku opatrně stáhněte a svažte, stromek (keř) doma na několik hodin (přes noc, ale třeba i na celý den) namočte a chystejte se na sázení.

Hodnocení školkařských výpěstků stromky a keře – jaké parametry by měly splňovat
Tvar, výška kmene, počet a délka výhonů školkařských výpěstků
a) Broskvoň, hrušeň, jabloň, kdouloň, mandloň, meruňka, ořešák vlašský, slivoň, třešeň, višeň

1. Výška školkařských výpěstků
Minimální výška školkařského výpěstku naštěpovaného na slabě rostoucí podnoži je 80 cm, minimální výška školkařského výpěstku naštěpovaného na ostatních podnožích je 100 cm.
2. Počet a délka výhonů v korunce u školkařských výpěstků štěpovaných u země
Tvar Nejmenší počet výhonů Nejmenší délka výhonu v cm
Výpěstky s korunkou 3 30
Školkařské výpěstky s více než jednoletou korunkou mají odborně ošetřenou korunku.
3. Počet a délka výhonů v jednoleté korunce u školkařských výpěstků štěpovaných v korunce
Druh Nejmenší počet výhonů Nejmenší délka výhonu v cm
Všechny druhy 1 30
b) Angrešt, rybíz
Počet a délka jednoletých výhonů školkařských výpěstků
Tvar Nejmenší délka výhonu v cm
jednovýhonový dvou a více výhonový
Keře 40 25
Kmenné tvary 20 10
Školkařské výpěstky pěstované v kontejnerech musí před uváděním do oběhu v nadzemních částech odpovídat požadavkům této přílohy a vykazovat dobře prokořeněný bal.

Školkařské výpěstky
Kořeny Svěží, zdravé, nepoškozené a vyzrálé.
Na generativní podnoži nejméně 4 (hrušeň a mandloň 2) dále rozvětvené hlavní kořeny, nejméně 20 cm dlouhé, s odpovídajícím kořenovým vlášením.
Na vegetativní podnoži nejméně 14 cm (meruzalka 7 cm) dlouhé, svazčité, v dostatečném množství vyvinuté na nejméně 12 cm (meruzalka 8 cm) dlouhé bazální části kmene.

Kmen, popřípadě výhon 1

Rovný, hladký, nepoškozený, rány po odstraněném obrostu a čípku s okrajovým závalem.

Korunka 2

Odborně upravená řezem, se zdravými, vyzrálými a pravidelně rozloženými výhony a upravenými konkurenčními výhony.
Školkařské výpěstky pěstované ve volné půdě určené k uvádění do oběhu se sklízí odlistěné. Odlisťovat a sklízet se mohou až po ukončeném uznávacím řízení, nejdříve však v následujících termínech:
angrešt a rybíz až po 20.9.,
broskvoně, mandloně a ořešák vlašský až po 20.10.,
ostatní druhy po 1.10.
V partii musí být rozmnožovací materiál školkařských výpěstků odrůdově pravý a čistý.


Vysvětlivky:
U broskvoní se obrost ve výšce kmene odstraňuje v bylinném stavu.
Terminální výhon u broskvoní při zapěstování korunky se odstraňuje v bylinném stavu.

Foto 1 Kontejnerovaná sazenice - kořeny obrostly celý povrch kontejneru, je nejvyšší čas na sázení do volné půdy.
Foto 2 Při nákupu se chvíli dívejte jak je o stromky postaráno. Jestliže je prodejce stále vrací do boxu a zahrnuje kořeny, je to pro stromky to nejlepší.

Ovocná zahrada - nakupujeme: při nákupu se chvíli dívejte jak je o stromky postaráno, foto 2

Text a foto ing. Ivan Dvořák

Články: ovocná zahrada

31.03. 2016
6.56 kB čtenářů
Ovocná zahrada - opylování (2)
24.11. 2015
9.35 kB čtenářů
Ovocná zahrada - zima se neptá (2)
24.11. 2015
9.77 kB čtenářů
Ovocná zahrada - zima se neptá (3)
09.11. 2015
9.89 kB čtenářů
Ovocná zahrada od A do Z (1)
09.11. 2015
13.61 kB čtenářů
Ovocná zahrada od A do Z (2)
Diskusní fórum / Ovocné dřeviny
24.10. 2018
893 čtenářů
Kdy sklízet jablka a hrušky?
03.09. 2018
1.31 kB čtenářů
Líska - sklizeň
29.08. 2018
1.67 kB čtenářů
Jabloně - výběr podzimních odrůd
09.04. 2018
2.71 kB čtenářů
Réva vinná - výsadba
26.06. 2017
4.11 kB čtenářů
Mirabelka - pěstování
22.05. 2017
14.39 kB čtenářů
Líska - pěstování
11.05. 2017
3.27 kB čtenářů
Jabloň - pěstování
11.05. 2017
45.44 kB čtenářů
Broskvoň - pěstování
04.05. 2017
4.13 kB čtenářů
Nektarinka - pěstování
25.04. 2017
5.56 kB čtenářů
Třešeň - postřik proti monilióze
24.04. 2017
11.11 kB čtenářů
Fíkovník smokvoň - pěstování