Jarní prořez stromů

Poslal(a) 19.02. 2016 18:33:08 (3825 čtenářů)

Sníh již skoro roztál a teploty stále stoupají, proto je ideální čas vrátit se na zahradu. Během zimy stromy čelily nepřízni počasí, kterou jim teď můžete vynahradit. Pravidelným řezem udržíte stromy zdravé a stále plodící. S úpravou je vhodné začít až v době, kdy pominou největší mrazy. Proto jsou ideálními měsíci únor a březen. A jak tedy správně postupovat?

Jarní prořezávání stromů následně ovlivňuje zdraví a kvalitu úrody stromů po celý rok. Díky prořezu získá dřevina dostatek světla, pupeny budou moci vykvést dříve a na podzim bude zajištěna bohatá a kvalitní sklizeň. Prosvětlením koruny také zamezíte vzniku mechů a houbových chorob. Je potřeba si uvědomit, že každá odrůda má lehce odlišný způsob a čas prořezu. Existují však pravidla, která se při každém prořezu shodují.

10 tipů na jarní prořez ovocných stromů:
1) Připravte si vhodné náčiní: na menší větvičky ostré nůžky a na ty větší kvalitní pilky.
2) U všech ovocných stromů je základem růstu výchovný řez v prvních letech. Díky němu podpoříte jejich zakořenění a bohatší korunu.
3) Časně zjara prostříhejte nejprve ty odrůdy, které jsou odolnější vůči mrazům. Nároky na optimální řez se u každé odrůdy liší.
4) Odstraňte nemocné nebo zastíněné větve. Nepokoušejte se však starý strom omladit najednou. Může se stát, že vyžene větve z každého volného očka, které pak porostou prudce vzhůru.
5) Pravidelným řezem zamezíte vzniku mechů a houbových chorob.
6) Během prořezu každého stromu udržujte poměr mezi hlavními větvemi a jeho plodným obrostem.
7) Tvar koruny směřujte tak, aby hlavní větve nerostly pod sebou, ale pravidelně vyplnily celý objem koruny. Aby strom plodil, musí růst jeho větve vodorovně.
8) Pokud chcete, aby se větev dobře zahojila a dále rostla, proveďte řez šikmo těsně nad pupenem.
9) Stromový balzám neboli štěpařský vosk, který pomáhá hojit rány, by u jarního prořezu neměl chybět.
10) Po řezu spadlé větve kolem stromů ukliďte. V opačném případě nalákáte zvěř, která by mohla způsobit na stromech zbytečnou škodu.

TIP! Místo náročného mechanického stříhání a prořezávání větví můžete použít akumulátorové pilky, které budou řezat v podstatě za vás. Jarní prořezávání se tak stane mnohem snadnější a pohodlnější.

Nástroje značky Gardena pro snadnou údržbu stromů
Akumulátorová teleskopická vyvětvovací pilka TCS Li-18/20
Vyvětvovací teleskopická pilka mezi zahradním nářadím Gardena svou délkou náležitě vyniká. Můžete díky ní na cokoliv pohodlně dosáhnout, aniž byste museli použít žebřík. Je tak ideálním pomocníkem k prořezávání stromů a větví ve velké výšce. Uživatelé jistě ocení i lehkost násady. K místům vzdáleným až 4 metry se dostanete snadno a s minimem námahy. Úzká stříhací hlava akumulátorové teleskopické vyvětvovací pilky nemá problém ani s úzkými místy v koruně. Díky nastavitelné řezací hlavě je možné snadno přizpůsobit řezný úhel svým požadavkům. Teleskopická pilka Gardena je vhodná jak pro práci ve výškách, tak pro komfortní řezání při zemi, aniž byste se museli ohnout. Díky energii z akumulátoru můžete s tímto nástrojem pracovat bez omezení v jakékoliv části vaší zahrady po dobu přibližně 20 minut (za tu dobu zvládnete s pilkou provést asi 140 řezů větví o průměru cca 5 cm).

Gardena ráčnové nůžky na větve SmartCut Comfort
Tyto výjimečně silné a pohodlné kovadlinkové nůžky umožňují díky unikátnímu čtyřstupňovému ráčnovému mechanismu přestřihnout silné větve o průměru až 45 mm. Ráčna funguje jako utahovací mechanismus v závislosti na průměru stříhané větve, nemusíte se tedy bát, že nebudete mít dostatek síly na přestřihnutí silných větví anebo tvrdého dřeva – nůžky zvyšují sílu až o 250 %. Antiadhezivní povlak na přesně broušeném vrchním noži minimalizuje ulpívání rostlinných zbytků. Kovadlinka a oválná ramena nůžek jsou z hliníku – tím je zaručena nízká hmotnost i velká stabilita. Ergonomické rukojeti jsou vybaveny měkkým povrchem pro pohodlnou práci a bezpečné držení. Nůžky měří 59 cm. Společnost Gardena poskytuje na tyto nůžky na větve záruku v trvání 25 let.

Gardena teleskopické nůžky na větve 650 BT Comfort
Teleskopické nůžky na větve Gardena 650 BT Comfort jsou charakteristické svým velmi lehkým a čistým střihem. Speciální tvar nožů drží pevně stříhaný materiál a brání tak jeho sklouzávání; nůžky stříhají velmi přesně, přitom jsou šetrné ke stromům a keřům. Teleskopické nůžky fungují na principu páky, takže vyžadují vynaložení podstatně menší síly. Jsou ideální pro stříhání čerstvého dřeva o průměru až 42 mm. Díky robustním, výsuvným hliníkovým teleskopickým ramenům, nastavitelným až na délku 900 mm, dosáhnete všude, kam potřebujete, aniž byste potřebovali žebřík. Přesně broušené nože s nepřilnavým povlakem se snadno čistí a nůžky se díky speciálně tvarované rukojeti dobře drží. Záruční lhůta 25 let garantuje nejvyšší kvalitu.

Gardena ráčnové nůžky na větve Comfort SmartCut
Pohodlné ráčnové nůžky Gardena Comfort SmartCut se stanou všestrannými pomocníky ve vaší zahradě. Nůžky snadno procházejí větvičkami i silnějšími větvemi díky precizně broušenému ostří a nepřilnavému povrchu horního nože. Pomocí nezávisle aktivovatelného ráčnového mechanismu (PowerPlus) lze bez velké námahy stříhat větvě až do průměru 22 mm. Uživatelé kromě jiného ocení i promyšlenou ergonomii. Pohodlné hliníkové rukojeti s měkkými prvky sedí výborně v ruce. Bezpečnostní zámek s jednoruční obsluhou nůžek zajistí a umožní jejich bezpečné skladování. Záruční lhůta 25 let garantuje nejvyšší kvalitu.

GARDENA sklápěcí zahradní pilka 135 P
Zahradní sklápěcí pilka GARDENA 135 P má v zaklapnutém stavu celkovou délku 135 mm a vyznačuje se přesným řezem - je proto výborným pomocníkem na prořezávání tenčích větví. Potěší navíc všechny, kteří chtějí mít své oblíbené nástroje neustále po ruce. Pilový list má ozubení s trojitým výbrusem, díky kterému se při řezání zbytečně nenadřete. Pomocí blokovacího tlačítka můžete pilu bezpečně a spolehlivě nastavit do třech různých pozic. A pokud pilu nepotřebujete, jednoduše ji znovu složíte a zavěsíte za praktické očko nebo schováte do kapsy. Je tak ideální i pro výletníky a dobrodruhy. Záruční doba činí 25 let.

Zahradní nářadí na prořez stomů (GARDENA)

Gardena www.gardena.cz
Husqvarna Česko s.r.o. www.husqvarna.cz
11 článků v tomto tématu
17.12. 2016
295 čtenářů
Vánoční stromek
Pořiďte si vlastní vánoční stromek! Stále více lidí dává před nákupem vánočního stromku u stánku přednost tomu opatřit si ho vlastními silami. Znamená to vzít pilu a sekeru, vydat
13.10. 2016
488 čtenářů
Městské zahradničení
Zahradníci dobývají města Trend nelze přehlédnout: stále více lidí se stěhuje do měst. Podle prognóz bude v roce 2050 žít ve městech více než 70 % populace. Ale ani tam se nevzdávají
15.09. 2015
3.64 kB čtenářů
Nářadí, které se vám sejde
Je nářadí, které potřebujete sezónně a je takové, které potřebujete stále. Mezi ně určitě patří nože, nůžky a koš na zahradní odpad. V sezóně během ořezávání stromů a keřů
10.11. 2014
6.76 kB čtenářů
Hrábě
Péče o trávník na podzim – hrabání listí Hrabání listí patří v podzimním období k téměř každodenním činnostem. Vyplatí se proto věnovat pozornost výběru náčiní, které vám
12.10. 2011
7.97 kB čtenářů
Čistič okapů
Čistič okapů Gardena umožňuje snadné čištění a vyklízení jinak obtížně dostupných okapů – stačí jej pouze nasadit na některou z násad combisystemu Gardena.
29.09. 2011
7.67 kB čtenářů
Vějířové plastové hrábě XXL vario
Vějířové plastové hrábě XXL od Gardeny jsou ideální na velké plochy. Snadno a rychle s nimi shrabete listí, posekanou trávu i zbytky po vertikutaci. Na jednotlivé zuby se nenapichuje listí
13.09. 2011
11.43 kB čtenářů
Gardena stříhací kopí StarCut 160 BL
S tímto stříhacím kopím dosáhnete bez pomoci žebříku na větve v koruně stromu i v hustém keři. Práce je tak nejen rychlejší, ale také bezpečnější a pohodlnější.
13.09. 2011
9.15 kB čtenářů
Gardena česač ovoce
Česač ovoce Gardena usnadní každou podzimní sklizeň ovoce. Je vyroben z pevného plastu, nože z ušlechtilé oceli snadno oddělují plody od větví. Kloubovou vsuvkou lze plynule nastavit
22.08. 2011
9.66 kB čtenářů
Zahradní vozík
Zahradní vozík Gardena je praktickým pomocníkem, který využijete na pohodlné sbírání spadaného listí, trávy, ale i dalšího zahradního smetí. Pomocí svorek na něj mohou být upevněny
28.07. 2010
13.33 kB čtenářů
Zahradnické nářadí pro řez dřevin - jak jej používat
Bez dobrého nářadí nelze rostliny dobře řezat. Nářadí k řezu musí být kvalitní, ostré a pro určitou práci se musí použít určitý druh nářadí. Tupým nářadím se větve a výhony
12.04. 2010
14.57 kB čtenářů
Nůžky na trávník - použití na tvarování dřevin
Nůžky na trávník jsou vhodné ke střihu mladých, měkkých výhonů, například zimostrázu. U tvrdších výhonů se však lehce zadrhávají. Práce s ručními nůžkami na trávník je ale,
Diskusní fórum / Zahradní nářadí
02.12. 2016
62.66 kB čtenářů
Poradte jaké nářadí ?
10.11. 2014
3.28 kB čtenářů
Hrábě - jakou délku násady
04.11. 2013
3.70 kB čtenářů
Bazarové aku zastřihavací nůžky nestŕíhají
05.01. 2013
12.31 kB čtenářů
Oprava nářadí
10.11. 2011
7.93 kB čtenářů
Vysavač, nebo hrábě?
10.06. 2009
10.83 kB čtenářů
Vytrhávač plevele