Ovocná zahrada - opylování (2)

Poslal(a) 31.03. 2016 10:17:05 (4068 čtenářů)

U jabloní jsou obyčejně u jednotlivých odrůd opylovači uvedeni, jsou mezi nimi odrůdy hodnocené jako výteční opylovači i odrůdy, které patří na opačnou stranu této řady. Patří mezi ně například starší odrůda BOSKOPSKÉ a hojně pěstovaný RUBÍN. U jabloní obyčejně problémy nejsou, plodí pravidelně, včelami (jak medonosnou tak samotářkami) i hmyzem jsou navštěvovány hojně. Pokud není včela medonosná v dosahu, ostatní druhy opylení zvládnou.

Ovocná zahrada - opylování: Williamsova – vlevo nahoře plod opylený

Hrušně jsou poněkud problematičtější. Podle mých informací je včely nevyhledávají a dík jejich malému zastoupení v zahradách často hojně kvetou, ale neplodí – chybí jim opylovač. Pokud známe odrůdu, není problém vedle vysadit stromek další, nemáme-li místo, stačí do stromku naroubovat několik roubů opylující odrůdy. Větve s opylovačem si označíme, abychom je při řezu příliš nezakrátili (aby plnily svou funkci, musí kvést), nebo úplně neodstranili (hrušně mívají velmi odlišný typ růstu). Určitou pomoc nabízejí některé odrůdy samy. Vytvářejí plody partenokarpicky. Tyto plody mívají poněkud odlišný tvar plodu, jsou bezsemenné.

Třešně se dle opylení dělí na cizosprašné a samosprašné. Tam, kde nemáme potíž s místem, vysadíme dvě (tři a více) odrůdy, které patří mezi vzájemně se opylující, tam, kde je místa málo sázíme buď odrůdu samosprašnou, nebo do korunky cizosprašné naroubujeme opylovače. Třešně nerostou zas tak moc odlišně, rouby nebudou celkový vzhled koruny porušovat, naopak. Jestli se povede vybrat dvě odrůdy s odlišnou dobou zrání, odlišnou barvou plodů, můžeme mít v zahradě pro laika raritu.

Odrůdy višní patří převážně mezi samosprašné. U cizosprašných platí to samé, jako u třešní. Tedy dva stromky partnerů, nebo roub. Lze kombinovat i stromy třešně a višně – pokud se vzájemně opylují. Roubovat třešeň do višně nebo naopak není moc vhodné. Třešně obyčejně rostou mnohem bujněji, v koruně višně to nedělá dobrotu.

Odrůdy slivoní patří též do obou skupin. V sortimentu jsou zastoupeny jak samosprašné, tak i cizosprašné. Pokud se vzájemně opylují, nevadí, že partnery je slíva a pološvestka, švestka. Častý je dotaz, jestli ovoce tímto opylením nějak „nezparchantí“. Není tomu tak. Ani když naštěpujeme do koruny odrůdy s modrými plody odrůdu se žlutými. Oboje zůstane tak jak tomu bylo na matečných stromech. Pokud se ovoce nějak mění, například když se u žlutoplodé odrůdy začne objevovat v dužnině červená stopa, mění se její barva, společně s barvou části pecky, není to vzájemným ovlivněním, ale tím, že strom je postižený virovými neštovicemi (šarkou). A tak můžete mít na jednom stromě ovoce takto poškozené (citlivá odrůda) a vedle toho plody bez známek napadení (tolerantní odrůda). Pocit, že slivoni v zahradě chybí opylovač (i když je deklarovaná jako samosprašná), může vyvolat v případě, že vůbec neošetřujeme, i napadení pilatkou. Na stromě nakonec nezůstane ani plůdek, nebo jich je jen málo.

U jeřábů, muchovníku není se zajištěním úrody problém, jinak tomu je u kaštanovníků. Semenáče mohou kvést, ale nemusí přinášet plody. I když mají v květenství samčí i samičí kvítky, ty se u mladých stromů nemusí v kvetení potkávat. Starší stromy obyčejně plody mívají, bez problémů je pěstování vybraných odrůd. Jsou samosprašné.

Ořešáky opět patří do dvou skupin. V sortimentu jsou odrůdy samosprašné a cizosprašné, u nichž je doporučený opylovač. Tvrzení, že pokud se ořechy z koruny otloukají, plodí hojně každý rok, nebo že stromu, který kvete a neplodí, je třeba natlouci, aby zaplodil, nemusí vycházet. Po konzultaci s několika zkušenými pěstiteli jsme příčinu možná našli v tom, že poškozené větve mohou rašit a kvést déle. Strom tedy kvete v delším období, než když jsou všechny větve zdravé a dík tomu se alespoň částečně potká blizna samičích květů s pylem květů prašníkových.

Foto 1. Williamsova – vlevo nahoře plod opylený, vpravo dole plod vzniklý bez opylení.
Foto 2. Pouzdra semeníku u Golden. Nad pouzdry bez semen se plod nevyvíjí pravidelně.

Ovocná zahrada - opylování: Pouzdra semeníku u Golden

Text a foto ing. Ivan Dvořák

Články: ovocná zahrada

01.02. 2016
4.70 kB čtenářů
Ovocná zahrada - nakupujeme (2)
24.11. 2015
5.12 kB čtenářů
Ovocná zahrada - zima se neptá (2)
24.11. 2015
5.51 kB čtenářů
Ovocná zahrada - zima se neptá (3)
09.11. 2015
6.50 kB čtenářů
Ovocná zahrada od A do Z (1)
09.11. 2015
8.08 kB čtenářů
Ovocná zahrada od A do Z (2)
Diskusní fórum / Ovocné dřeviny
26.06. 2017
435 čtenářů
Mirabelka - pěstování
22.05. 2017
9.18 kB čtenářů
Líska - pěstování
11.05. 2017
522 čtenářů
Jabloň - pěstování
11.05. 2017
37.31 kB čtenářů
Broskvoň - pěstování
04.05. 2017
679 čtenářů
Nektarinka - pěstování
25.04. 2017
991 čtenářů
Třešeň - postřik proti monilióze
24.04. 2017
1.54 kB čtenářů
Fíkovník smokvoň - pěstování
24.04. 2017
589 čtenářů
Jabloně - výběr odrůd
05.04. 2017
610 čtenářů
Višeň plstnatá - Prunus tomentosa
04.04. 2017
699 čtenářů
Ovocné dřeviny - postřiky obecně
04.04. 2017
1.32 kB čtenářů
Švestka - postřik proti mšicím