Rostliny: Rosa 'Claire Austin' - růže zahradní

Poslal(a) 01.07. 2016 10:12:19 (6751 čtenářů)

Popínavá růže ze skupiny anglických růží. Keř vysoký 250 až 350 cm, velké květy krémově bílé barvy, hustě uzavřený květ, s velmi výraznou vůní vanilky, remontantní.

Rosa 'Claire Austin' - růže zahradní

Původ: zahradní kříženec - odrůda vyšlechtěná v Anglii v roce 2007 (Austin).

Vzhled: Keřová růže ze skupiny anglických růží. Keř vysoký 250 až 350 cm, květ velký uzavřený krémově bílý, hustě plný, silně vonící po myrze, tužebníku a vynilce. Má elegantně převislý růst. Mimořádně zdravý růst a vysoká odolnost k chorobám. Odrůda osvědčená pro podmínky ČR.

Nároky: Běžná zahradní půda, středně těžká, nejlépe hlitopísčitá až hlinitá živná. Těžké, jílovité půdy vylehčíme přidáním kvalitního kompostu a písku. Milují plné slunce, nikoli však úpal, kde květy příliš rychle odkvétají a v extrémním případě jsou popáleny od slunce. Ve stínu nekvetou. Na podzim růže chráníme přihrnutím země kolem keřů do výšky 20-30 cm, obvykle koncem října až začátkem listopadu. Výhony na opoře stíníme proti zimnímu slunci chvojem nebo stínovací sítí. Na jaře, na přelomu března a dubna provedeme udržovací řez: Nejdříve odstraníme všechny slabé a poškozené výhony, pak zmladíme u země nejstarší 3-4-leté výhony, takže odstraníme asi polovinu objemu rostliny. Nové bujné loňské výhony jen slabě zakrátíme a vyvážeme do požadovaného prostoru, aby následně co nejvíce porostly co největší plochu konstrukce. Na závěr prosvětlíme zbývají části keře, kde zůstaly výhony příliš propletené a v létě by se navzájem příliš stínily.

Použití: Pnoucí růže vysazujeme v těsné blízkosti vhodných opor - treláží, pergol, vodících drátů či sloupů. Vždy je třeba počítat s dostatečným prostorem, neboť pnoucí růže jsou dosti bujné a výhony často trčí volně do prostoru. Vždy je dobré dbát, aby byly barvy sladěné s okolím - barvou domu, plotu, okolních rostlin atd. Odrůdy s tmavým květem vyniknou na světlém pozadí a naopak. Rostliny vysazuje vždy po jedné, pokud osazuje delší pergolu či treláž vysazujeme rostliny na vzdálenost 2,5 až 4 m v řadě. Bujné odrůdy jsou schopné vytvořit během jedné vegetace výhony dlouhé 2,5- 3,5 m.
Ing.Dr. Petr Franc
Zahradnictví P. Franc, Kamenné Žehrovice
www.zahrady-rostliny.cz

Články: rosa claire

06.12. 2017
7.04 kB čtenářů
Rosa 'Claire Austin Climbing' - růže popínavá
23.11. 2017
2.86 kB čtenářů
Rosa 'Claire Austin' - růže keřová
Diskusní fórum / Růže
15.07. 2014
21.68 kB čtenářů
Rosa damascena - kde ji koupit
02.01. 2012
15.21 kB čtenářů
Rosa centifolia
25.03. 2009
24.40 kB čtenářů
Rosa 'Big Purple' - odolnost