Rostliny: Sambucus nigra - bez černý

Poslal(a) 29.08. 2016 15:35:02 (1535 čtenářů)

Čeleď: zimolezovité (Caprifoliaceae) Lidové názvy: bezinky, psí bez, smradlavý bez, smradinky, kozičky Slovenský název: baza čierna Anglické názvy: European Black Elder, Black Elder, Common Elder, Elderberry Německé názvy: Schwarzer Holunder

Sambucus nigra - bez černý

Popis: Je to všeobecně známý keř nebo menší strom, dosahující výšky 3 až 5, výjimečně i více metrů. Má šedohnědou až šedou rozpraskanou kůru. Letorosty jsou dužnaté a sytě zelené. Mladé větve mají silně vyvinutou houbovitou dřeň bělavé barvy. Vstřícné listy, které raší již v dubnu, jsou lichozpeřené, svrchu tmavomodré, vespod světlejší a na okraji nepravidelně pilovité. Drobné žlutavě bílé, až nepříjemně vonící květy jsou směstnány v bohatých plochých vrcholičnatých květenstvích. Plody jsou kulaté trojsemenné peckovičky, mající asi 6 mm v průměru. Zralé jsou černofialové až černé s purpurově červenou šťavnatou dužinou. Bez kvete od konce května do počátku července.

Výskyt: Je rozšířen téměř po celé Evropě a Malé Asii až do Západní Sibiře. Dává přednost vlhkým humózním půdám a dobře snáší vyšší obsah dusíku v půdě. Původně se vyskytoval zejména v lužních lesích na zaplavované půdě, v pobřežních křovinách a světlých listnatých či smíšených lesích. Odedávna se vysazoval u venkovských stavení jako léčivá rostlina a vzhledem k tomu, že semena jsou roznášena ptáky a že rostlina je nitrofilní (vyžadující dusík), vyskytuje se dnes velmi hojně u zdí, plotů, na rumištích, skládkách, v zanedbaných zahradách a parcích od nížin až do podhůří.

Možnost záměny: Na našem území rostou ještě dva zástupci tohoto rodu. Bylinný bez chebdí (Sambucus ebulus L.) roste zejména v teplejších oblastech a je jedovatý. Bez červený (Sambucus racemosa L.) roste nejčastěji v lesích, zejména v podhorských oblastech a byl vysazován i u stavení. Od bezu černého se liší zelenavě žlutými květy ve vejčitých vrcholičnatých latách, hnědou dření větví a červeným zabarvením peckoviček.

Sběr pro léčivé účinky
1.) droga: květenství bezu (Flos sambuci)
Obsahové látky: Nejvýznamnější jsou glykosidy (sambunigrin, rutin), sliz, silice, třísloviny, organické kyseliny a látky s fytoncidním účinkem.

Sběr a sušení: V době květu se květenství odtrhávají či odstřihávají a volně ukládají do košů, aby se nezapařila. Obvykle se suší celá květenství zavěšená na šňůrkách, někdy se jednotlivé květy po zavadnutí sdrhují a rychle suší ve slabé vrstvě ve stínu při 45°C, aby si uchovaly původní barvu, neboť zahnědlá droga je bezcenná. Správně usušená droga má žlutou barvu, květní stopky jsou žluto až šedozelené. Má silný a charakteristický pach, chuť zprvu nasládle slizovitou, později škrablavou. Na závadu je příměs zahnědlých květů a silných stopek. Droga se musí uchovávat v dobře dobře uzavřených nádobách.

Použití: Používá se především při nemocech z nachlazení. Významný je zejména potopudný účinek a dále slabě uklidňující, antineuralgické, slabě močopudné a projímavé účinky. V lidovém léčitelství je bez černý odpradávna oblíbenou léčivou rostlinou a dodnes je hojně používán. Tvoří hlavní součást čaje pro pocení, zpravidla společně s lipovým květem, často s proskurníkovým kořenem, jindy zase s květem divizny. Někdy se používá proti nadýmání a křečím trávícího traktu.

2.) droga: plodenství bezu (Fructus sambuci)
Obsahové látky: glykosidy, antokyan, karoteny, vitamin C, B, cholin atd.

Sběr a úpravy: Bobule dozrávají od července do září. Suší se nejprve na slunci a dosouší se umělým teplem až do úplného scvrknutí a svraštění plodů, které se pak sdrhnou ze stopek. Dobře usušené plody mají leskle černofialovou barvu, jsou bez pachu a mají nakysle sladkou, poněkud svíravou chuť. Kvalitní droga musí obsahovat co nejméně nedozrálých nebo znehodnocených plodů a jiných částí matečné rostliny. Plody se často používají v lidovém léčitelství, připravuje se z nich tmavorudé bezinkové víno a dnes slouží i jako surovina pro průmyslovou výrobu kompotů, džemů, sirupů apod.

Použití: S oblibou jsou plodenství používána při bolestivých onemocněních nervového původu, např. při zánětu trojklanného nervu, migrénách a jako protikřečový prostředek.
Text: Michal Sochor, Botanika - teorie a praxe
botanika.borec.cz

Foto: Marie Fárová

Články: sambucus nigra

04.09. 2007
19.25 kB čtenářů
Sambucus nigra - bez černý
11.11. 2007
37.10 kB čtenářů
Sambucus nigra - bez černý
05.03. 2010
12.58 kB čtenářů
Sambucus nigra - bez černý
06.06. 2007
41.81 kB čtenářů
Dřeviny pro lesní partie
13.01. 2014
13.14 kB čtenářů
Hitparáda keřů pro ptáky
06.01. 2012
11.99 kB čtenářů
Řez dřevin - bez černý
20.03. 2017
1.35 kB čtenářů
Stromy - výběr dřevin
19.10. 2002
92.81 kB čtenářů
Zeleň u průmyslových objektů
05.11. 2014
27.79 kB čtenářů
Živé ploty, dřeviny a kombinace
17.03. 2008
66.84 kB čtenářů
Živé ploty - hezký živý plot (2)