Rostliny: Cocos nucifera - kokosovník ořechoplodý

Poslal(a) 17.09. 2016 19:04:29 (11889 čtenářů)

Klíčení a pěstování kokosové palmy
Je někdy velmi obtížné odolat a nekupovat již vzrostlé palmy, které se nám líbí. Bohužel u kokosové palmy to platí dvojnásob. Tyto rostliny pochází ze skleníků, kde je permanetně teplota 30+, vysoká vzdušná vlhkost a velmi mnoho světla. Kokosky si to bohužel moc dobře pamatují a při koupi byste jim měli dát minimálně velmi podobné podmínky. Takže pokud nemáte skleník, nebo zimní zahradu, budou nejspíše šance Vaší nové krásné kokosky minimální.

Cocos nucifera - kokosovník ořechoplodý: vyklíčený kokos umístíme pod povrch substrátu

Cocos nucifera - kokosovník ořechoplodý: kokosový ořech 2-3 týdny po vyklíčení

Já jsem jednou takovou palmu kupoval a byla krásná jen pár týdnů, za 2 měsíce mi zemřela a to v těch samých podmínkách teď pěstuji své kokosky a těm tyto podmínky vyhovují, protože jsou od vyklíčení v těch samých podmínkách, kdybych si místo ní koupil za stejnou cenu příslušný počet kokosů, udělám mnohem lépe.

Jak vyklíčit doma kokosovou palmu?
Nemusí to být až tak obtížné, jak se zdá. Klíčem k úsěchu je dodržení pár základních pravidel.

Výběr kokosového ořechu - mé osobní zkušenosti a zkušenosti kluků z Tropik.cz se v tomto shodují. Vybíráme kokosové ořechy, které nejsou příliš velké, mají v sobě mnoho kokosové vody (kokos bez vody již nevyklíčí) a nemají na sobě žádnou vadu jako třeba poškozený klíčící otvor (embryo je v jednom ze tří klíčících ok na horní straně kokosu, zbylé dvě jsou slepé) a na to se především zaměřit. Tvarově by neměly být moc pravidelně kulaté, spíše se zaměřit na oválný tvar. Nesmíme zapomenou i na vhodnou dobu výběru kokosového ořechu. Letos jsem dělal průzkum a kupoval jsem kokosy po celý rok a ty co jsem koupil na jaře byly všechny špatné a nevyklíčil ani jeden. V létě je to už o něco málo lepší, ale stále nic moc. Z tohoto období mám jen jednu palmu z kupovaného množství cca 6-10 kokosů, což je bída. Nejlepší období je podzim a zima, tedy listopad až leden. To mi vyklíčily téměr všechny kokosy.

Důležitá poznámka! Nesmíme zapomenout na původ palmy a ochránit kokosový ořech před chladem! Ideálně ho zabalit pod bundu, nebo zahrabat do oblečení a vložit do tašky.

Mám kokos, co teď? - Je důležité kokos řádně umýt (klidně i mýdlem a kartáčem) v teplé vodě, protože kokos nebudeme sázet, ale dávat do vody. Zde se už praktiky klíčení značně liší, prostor se tedy otevírá improvizaci a důvtipu každého z nás. Důležité je udržet stálou velmi vysokou vzdušnou vlhkost a teplotu kolem 25-30 stupňů. Většinou zde platí čím vyšší, tím lepší. Já používám plastovou nádobu a naspod ponořené ve vodě vodní topení nastavené na max 30 stupňů. Ze shora je plexisklo a vysrážená voda padá zpět na kokosy. Toto se ukázalo jako nejlepší způsob, ale improvizaci se meze nekladou. Hlavně nesmíme zapomínat hlídat sterilitu prostředí, často měnit vodu, kokosy občas vydrhnout od plísně apod.

Za jak dlouho mohu očekávat nějaké výsledky? - Pokud jsme dodrželi všechna základní pravidla, není problém že se dostaví výsledek i v řádech dnů! V největší sezóně mi všechny živé kokosy (jinými slovy ty, které nebyly podchlazené a měly stále živé embryo) vyklíčily do dvou týdnů, což je úžasný výsledek.

Zasazení kokosu - Zde se názory opět mohou lišit, z mé zkušenosti není potřeba čekat zbytečně dlouho a kokos zasadit hned jakmile bude první kořen aspoň 1cm dlouhý. Kluci z Tropik.cz dělali pokus, kdy jeden zasadili hned v této velikosti a druhý naopak nechali dlouhou dobu ve vodě. Výsledky byly viditelné velmi brzy, malá rostlina dokáže rychle přijmout živiny z půdy a je viditelně větší. Někteří lidé naopak zase sází kokosy hned do půdy, kdy klíček není vůbec vyvinutý.. Na zasazení použijeme klasický substrát s pískem klidně v poměru 1:1, ale ani to není příliš nutné, ovšem rostlina to ocení. Důležitou věcí při zasazení je velmi šetrné manipulování, abychom neulomili klíček od kokosu. Palma sama kokosový ořech oddělí po nějakých 3 - 5 letech (velmi dlouho čerpá živity z kokosu).

Pěstování - Teď už stačí jen udržovat substrát mírně vlhký (například rosením) a první 3/4 roku nehnojit. Pěstování zase tak složité není, nejkritičtější je zimní období, kdy nám teplota nesmí klesnout pod 18 stupňů a omezíme zálivku jen na nejnutnější minimum. Palma zpomalí růst a s prodlužujícím se dnem na jaře opět začne velmi rychle růst. Kokosová palma patří mezi nejrychleji rostoucí palmy na světě, oproti ostatním palmám při správném pěstování může po dvou letech dorůst až ke stropu, když jí to umožníme. S letněním buďte opatrní, zejména kvůli již mnohokrát zmiňované teplotě (hlavně v noci).

Má nejzajímavější kokoska
Za svůj největší úspěch v pěstování kokosových palem považuji kokosku, kterou přezdívám Dvojče. Ono není moc složité přijít na význam tohoto jména. Jednoho dne kontroluji kokosy a vidím rozdvojený klíček. V přírodě tento úkaz je vzácný, tedy minimálně u této palmy, u jiných druhů je to více než obvyklé. Nyní je 9 měsíců stará a je to opravdu obr!

Cocos nucifera - kokosovník ořechoplodý

Články: cocos nucifera

03.02. 2009
41.37 kB čtenářů
Cocos nucifera - palma kokosová, kokosovník ořechoplodý
27.04. 2010
29.24 kB čtenářů
Palmy - známé i neznámé, užitečné i krásné (1)
27.04. 2010
35.65 kB čtenářů
Palmy - známé i neznámé, užitečné i krásné (2)
Diskusní fórum / Palmy
10.02. 2016
6.05 kB čtenářů
Žumara nízká - odnožování
29.10. 2012
98.85 kB čtenářů
Mrazuvzdorné palmy
12.07. 2012
64.37 kB čtenářů
Juky - fotografie
12.05. 2012
5.54 kB čtenářů
Lepidozamia hopei Regel
03.02. 2012
27.20 kB čtenářů
Juka - pěstování
28.01. 2012
15.65 kB čtenářů
Cykas circinalis
18.11. 2011
128.93 kB čtenářů
Odolné palmy
26.09. 2011
38.37 kB čtenářů
Palmy - zimování
15.09. 2011
12.78 kB čtenářů
Datlovník pravý
18.03. 2011
47.10 kB čtenářů
Pokojové palmy
12.02. 2011
20.49 kB čtenářů
Datlová palma