Rostliny: Sorbus domestica - jeřáb oskeruše

Poslal(a) 22.09. 2016 10:20:17 (5276 čtenářů)

Čeleď: růžovité (Rosaceae)
Další názvy: oskeruše, oskoruše, oskeruše domácí, oskoruša
Slovenský název: jarabina oskorušová
Anglický název: Service-tree, Service Tree
Německý název: Speierling

Popis: Je to až 20 m vysoký strom s oválnou až kulovitou korunou. Pupeny jsou lysé, někdy na okraji šupin slabě chlupaté, leskle zelené, většinou lepkavé. Listy jsou střídavé, 12 až 22 cm dlouhé, lichozpeřené s 11 - 21 úzce eliptickými, špičatými lístky, 3 - 7 cm dlouhými, ostře a hrubě pilovitými. Na rubu jsou šedozelené, většinou měkce plstnaté, odění je hustší a listy jen zřídka olysávají. Na podzim žloutnou. Oboupohlavné, asi 15 mm široké, 5četné květy skládají bohatý kulovitý nebo kuželovitý chocholík. Koruna je bílá nebo slabě načervenalá. Plodem jsou kulovité nebo hruškovité malvičky, 15 - 30 mm dlouhé, většinou s pěti semeny, zprvu zelené, zralé jsou tmavě žluté až hnědé, s červeným líčkem, světle tečkované, za plné zralosti i jedlé, ale nevýrazně trpké. Kůra je zprvu drsná, s okrouhlými lenticelami, záhy se mění v šedohnědou, dlouhými příčnými rýhami pukající borku.

Sorbus domestica - jeřáb oskeruše

Výskyt: Je to teplomilný strom submediteránní klimatické oblasti, severně od Alp roste ve smíšených doubravách ve vinorodých krajích, pěstuje se v ovocných sadech na půdě poměrně suché až svěží, vápenaté, bohaté na živiny. Je polostinný, hluboko kořenující, citlivý na pozdní mrazy. Rozšířen v jihozápadní oblasti střední Evropy, v jižní Evropě, Malé Asii a severní Africe.

Možnost záměny: Je podobná jeřábu ptačímu (Sorbus aucuparia L.), jehož odění je řidší, plody jsou menší, zprvu žluté, později nachově červené a skládají hustá plodenství.

Využití: Přezrálých spadaných plodů se používá k výrobě poměrně vzácného a velmi ceněného destilátu (tzv. oskorušovice). Pro vysoký obsah tříslovin byly kdysi plody používané i jako přísada do jablečného moštu.

Zajímavost: Oskeruši najdeme zřídka vypěstovanou ze semen, protože plody obsahují látky brzdící klíčení. Přirozenou cestou ji rozšiřují ptáci, kteří oplodí stráví a semena pak rozšiřují trusem.
Text: Michal Sochor, Botanika - teorie a praxe, botanika.borec.cz
Foto: Marie Fárová

Články: sorbus domestica

18.12. 2011
20.54 kB čtenářů
Řez dřevin - jeřáb
12.09. 2018
5.05 kB čtenářů
Sorbus - jeřáb
30.09. 2008
60.48 kB čtenářů
Sorbus domestica - oskeruše
02.05. 2016
7.71 kB čtenářů
Netradiční ovoce v zahradách
19.10. 2018
3.50 kB čtenářů
Plané plody nabité vitaminy